NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Woodford House's approved colours
#115: Woodford House


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2013 Aon Maadi (NZSSRA Championships)

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2021 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2013 Aon Maadi (NZSSRA Championships) regatta results, filtered to show races with schools from the North Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:30.051.1.1
6thMana College 1[ crew ]7:35.061.1.8
8thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:39.081.1.6
B Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:28.211.2.6
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:28.431.2.4
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:32.871.2.5
5thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:41.751.2.3
6thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:46.331.2.7
7thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:48.361.2.8
8thWentworth College 1[ crew ]7:50.991.2.1
C Final [ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:49.091.3.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:49.161.3.2
3rdLindisfarne College 1[ crew ]7:54.781.3.6
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:56.511.3.1
7thCullinane College 1[ crew ]8:09.391.3.3
D Final [ race results ]
1stAquinas College 1[ crew ]8:00.481.4.5
2ndGisborne Boys High School 1[ crew ]8:00.791.4.3
4thNapier Boys High School 1[ crew ]8:04.151.4.4
---Western Heights High School 1[ crew ]DNS1.4.2

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:22.172.1.3
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:32.432.1.1
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:32.822.1.2
B Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:38.972.2.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:43.032.2.4
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:43.342.2.2
5thChilton St James School 1[ crew ]7:50.072.2.1
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:58.542.2.8
Scratched crews (Finals) 
SCRWNCS 1[ crew ]_:__:__2.2.3

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:02.323.1.5
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:22.863.1.1
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:29.103.1.2
8thWellington College 1[ crew ]7:35.373.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:29.413.2.4
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:30.703.2.5
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:36.513.2.8
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:36.613.2.7
7thCambridge High School 1[ crew ]7:39.993.2.1
8thPukekohe High School 2[ crew ]7:40.063.2.6
C Final [ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]7:38.933.3.4
3rdScots College 1[ crew ]7:44.323.3.7
4thCambridge High School 2[ crew ]7:49.863.3.6
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:55.053.3.2

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:28.654.1.5
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:39.504.1.3
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:50.654.1.8
8thWestern Heights High School 1[ crew ]7:51.564.1.2
B Final [ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 2[ crew ]7:51.134.2.2
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:51.314.2.7
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:54.754.2.6
6thTauranga Girls College 1[ crew ]7:54.814.2.8
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:55.544.2.1
C Final [ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:51.124.3.4
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:53.084.3.3
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:57.814.3.7
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:59.954.3.5
6thOnslow College 1[ crew ]8:02.244.3.1
D Final [ race results ]
1stWellington Girls College 2[ crew ]7:58.804.4.5
3rdPukekohe High School 2[ crew ]8:09.274.4.3
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:10.884.4.6
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:19.494.4.2
6thAquinas College 1[ crew ]8:22.434.4.8
7thPukekohe High School 3[ crew ]8:24.794.4.1
8thTrident High School 1[ crew ]8:33.564.4.7

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:46.155.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:46.445.1.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:58.335.1.6
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:01.185.1.2
6thWellington College 1[ crew ]7:13.555.1.1
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:21.575.1.7
B Final [ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:05.765.2.3
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:08.765.2.4
7thMacleans College 1[ crew ]7:28.405.2.8
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:28.905.2.1

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:22.636.1.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:36.896.1.5
5thCambridge High School 1[ crew ]7:38.426.1.1
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:40.656.1.3
B Final [ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:39.996.2.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:43.086.2.5
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:45.646.2.2
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:51.116.2.1
8thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:29.916.2.8
C Final [ race results ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]7:55.416.3.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:06.496.3.2
5thKings College 1[ crew ]8:09.016.3.5
6thGlendowie College 2[ crew ]8:11.046.3.7

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:36.227.1.4
3rdWhakatane High School 1[ crew ]6:40.147.1.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]6:44.407.1.7
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:49.877.1.2
B Final [ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:48.047.2.3
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:52.977.2.4
4thKings College 1[ crew ]6:56.267.2.2
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:00.257.2.7
6thMacleans College 1[ crew ]7:01.137.2.8
7thHauraki Plains College 1[ crew ]7:02.647.2.1
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:03.627.2.6
C Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:55.737.3.4
2ndGlendowie College 1[ crew ]6:57.817.3.5
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:08.907.3.7
6thKings College 2[ crew ]7:09.087.3.6

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:27.008.1.7
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:32.438.1.1
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:36.088.1.8
7thWhakatane High School 1[ crew ]8:36.708.1.5
B Final [ race results ]
1stSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]8:31.258.2.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:35.498.2.7
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:37.108.2.2
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:42.168.2.5
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:45.178.2.8
8thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:48.698.2.3
C Final [ race results ]
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:48.988.3.8
4thPiopio College 1[ crew ]9:00.478.3.7
5thWhakatane High School 2[ crew ]9:00.818.3.5
---Trident High School 1[ crew ]SCR8.3.1
---Wanganui High School 1[ crew ]SCR8.3.4
D Final [ race results ]
1stSancta Maria College 1[ crew ]8:51.028.4.2
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:58.488.4.4
3rdOtumoetai College 3[ crew ]9:02.418.4.5
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]9:04.188.4.8
5thSancta Maria College 2[ crew ]9:04.998.4.1
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:05.088.4.6
7thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:06.248.4.7
8thQueen Margaret College 2[ crew ]9:07.948.4.3

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:03.789.1.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:18.159.1.3
5thTe Awamutu College 1[ crew ]7:18.669.1.6
6thRosehill College 1[ crew ]7:23.009.1.7
B Final [ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:19.749.2.5
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:22.539.2.4
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:25.279.2.3
4thSancta Maria College 1[ crew ]7:25.289.2.6
6thTuakau College 1[ crew ]7:30.609.2.2
7thSt Patrick's College 1[ crew ]7:37.529.2.1
8thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:38.259.2.8
C Final [ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:28.059.3.3
3rdOnslow College 1[ crew ]7:30.609.3.5
4thScots College 2[ crew ]7:32.309.3.1
5thGlendowie College 1[ crew ]7:32.639.3.4
7thAotea College 1[ crew ]7:40.639.3.8
D Final [ race results ]
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:39.489.4.2
3rdRongotai College 1[ crew ]7:42.989.4.3
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:44.199.4.8
5thWellington College 1[ crew ]7:45.059.4.1
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:49.839.4.4
---Napier Boys High School 1[ crew ]SCR9.4.5
E Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:26.399.5.2
4thRosehill College 2[ crew ]7:41.729.5.5
5thTe Awamutu College 2[ crew ]7:44.709.5.3
6thTuakau College 2[ crew ]8:01.289.5.6
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:07.469.5.8
---Napier Boys High School 2[ crew ]DNS9.5.7

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:07.9310.1.3
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:13.6710.1.1
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:17.7710.1.2
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:25.2110.1.8
8thKings College 1[ crew ]6:25.2410.1.7

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:24.8611.1.4
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:27.9011.1.7
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:38.1011.1.1
7thTauranga Girls College 1[ crew ]7:43.9611.1.8
B Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:38.2211.2.7
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:50.0711.2.2
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:50.4411.2.5
6thWellington Girls College 2[ crew ]7:51.9411.2.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:01.2511.2.3
Scratched crews (Finals) 
SCRNGTA 1[ crew ]_:__:__11.2.3

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:47.5812.1.5
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:49.5112.1.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:53.2712.1.3
4thOnslow College 1[ crew ]6:57.2712.1.2
6thWellington College 1[ crew ]7:04.3312.1.6
7thGlendowie College 1[ crew ]7:08.9312.1.8
B Final [ race results ]
2ndSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:13.8412.2.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:26.9512.2.7

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:41.8913.1.4
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:54.9213.1.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:58.7513.1.2
6thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:01.7213.1.3
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:04.2213.1.1
B Final [ race results ]
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:09.1513.2.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:10.2313.2.7
7thTauranga Girls College 1[ crew ]8:22.4113.2.8
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:22.6913.2.1

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:28.0114.1.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:32.0714.1.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:32.9414.1.7
4thKings College 1[ crew ]6:33.1214.1.5
6thCambridge High School 1[ crew ]6:41.9114.1.1
8thKings College 2[ crew ]7:01.4314.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:48.4714.2.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:58.5714.2.6
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:03.6414.2.2
Scratched crews (Finals) 
SCRFRAN 1[ crew ]_:__:__14.2.7

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:57.3215.1.5
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:00.9115.1.2
5thWanganui High School 1[ crew ]8:14.2315.1.8
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:18.2215.1.6
7thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:21.4115.1.7
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:43.3615.1.1
B Final [ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:33.4715.2.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:34.7915.2.5

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:50.2116.1.4
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:52.0916.1.5
3rdOnslow College 1[ crew ]6:52.7416.1.6
5thMacleans College 1[ crew ]7:01.6616.1.7
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:07.0316.1.2
8thMt Albert Grammar School 2[ crew ]7:13.2316.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:04.9216.2.6
3rdHamilton Boys High School 3[ crew ]7:09.9416.2.1
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:15.6116.2.7
6thOnslow College 2[ crew ]7:18.1816.2.2
7thAotea College 1[ crew ]7:31.1216.2.8
Scratched crews (Finals) 
SCRMTAL 1[ crew ]_:__:__16.2.3

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:03.8117.1.5
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:08.0517.1.3
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:18.4817.1.8

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:47.9218.1.3
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]7:52.6418.1.6
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:53.4518.1.2
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:54.2618.1.5
6thSt Peter's School 1[ crew ]8:03.9018.1.8
B Final [ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:27.7318.2.4

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:54.9719.1.5
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:00.1419.1.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:11.7619.1.1
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:15.7119.1.6
B Final [ race results ]
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:17.3019.2.8
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:20.7219.2.4
6thGlendowie College 1[ crew ]7:22.0519.2.1
8thRosehill College 1[ crew ]7:22.3719.2.3
C Final [ race results ]
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:12.1719.3.6
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:18.2519.3.8
D Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:10.1219.4.2
2ndCullinane College 1[ crew ]7:21.3119.4.3
3rdKings College 1[ crew ]7:21.3919.4.8
4thGlendowie College 2[ crew ]7:27.7819.4.4
---Gisborne Boys High School 1[ crew ]DNS19.4.1
E Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:17.7919.5.4
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:20.5519.5.3
3rdWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:21.5819.5.2
4thRosehill College 2[ crew ]7:25.4019.5.8
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:27.5819.5.6
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:32.7419.5.7
8thTauranga Boys College 2[ crew ]7:36.6619.5.1
Scratched crews (Finals) 
SCRSPLH 2[ crew ]_:__:__19.3.1
SCRONSL 1[ crew ]_:__:__19.3.3
SCRSTPA 2[ crew ]_:__:__19.3.4
SCRWHHS 2[ crew ]_:__:__19.4.6

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]8:14.4420.1.4
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:15.8820.1.5
5thKings College 1[ crew ]8:21.1220.1.8
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:24.6420.1.6
7thNapier Girls High School 1[ crew ]8:25.3420.1.1
B Final [ race results ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]8:26.7620.2.5
4thRosehill College 1[ crew ]8:44.4820.2.4
5thWestern Heights High School 1[ crew ]8:48.0320.2.7
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:55.8220.2.2
7thMarist College 1[ crew ]9:08.9020.2.1
C Final [ race results ]
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:26.3020.3.4
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:40.9120.3.3
6thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:43.5720.3.7
D Final [ race results ]
1stSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:17.4420.4.5
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:18.3620.4.2
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:41.0920.4.6
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:42.6920.4.7
6thWhakatane High School 3[ crew ]8:46.6020.4.8
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:49.6120.4.1

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:22.5821.1.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:31.5821.1.3
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:34.1621.1.2
5thWellington College 1[ crew ]6:41.0321.1.7
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]6:45.8021.1.1
7thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:46.5821.1.8
8thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:54.3921.1.6
B Final [ race results ]
2ndHamilton Boys High School 3[ crew ]6:44.2421.2.1
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:47.9421.2.4
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:50.3421.2.6
7thSt Kentigern College 1[ crew ]6:51.5221.2.8

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:56.5522.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:57.4122.1.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:01.6122.1.6
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:03.2622.1.4
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:08.5522.1.2
8thKatikati College 1[ crew ]8:12.8822.1.8
B Final [ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:21.3922.2.7
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:22.3322.2.5
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:29.7422.2.8
C Final [ race results ]
4thCambridge High School 1[ crew ]8:19.1122.3.5
5thOnewhero Area School 1[ crew ]8:28.8922.3.8
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:31.4522.3.1
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:39.6922.3.2
D Final [ race results ]
1stHowick College 1[ crew ]8:24.0222.4.2
2ndCambridge High School 2[ crew ]8:29.6422.4.8
3rdSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:33.1622.4.7
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:33.4222.4.4
Scratched crews (Finals) 
SCRWTLG 1[ crew ]_:__:__22.4.3
SCRCHIL 1[ crew ]_:__:__22.4.5
SCREGGS 1[ crew ]_:__:__22.4.6

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:31.7123.1.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:32.2623.1.8
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]6:34.3523.1.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:40.5123.1.6
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:43.3623.1.3
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:46.5123.1.5
8thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:51.3423.1.7
B Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:51.6123.2.5
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:08.1323.2.2
Scratched crews (Finals) 
SCRNAPB 2[ crew ]_:__:__23.2.4

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:24.2224.1.3
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:34.4324.1.4
7thWellington Girls College 1[ crew ]7:41.7924.1.8
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:43.9024.1.2
B Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:44.7224.2.4
2ndWentworth College 1[ crew ]7:52.9924.2.5
3rdWestlake Girls High School 2[ crew ]8:02.7924.2.3

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:25.3625.1.3
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:37.4825.1.7
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:39.3225.1.8
8thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:40.2925.1.1
B Final [ race results ]
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:42.9325.2.3
6thTauranga Girls College 1[ crew ]7:50.1825.2.1
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:52.9425.2.8
C Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:28.5625.3.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:37.4125.3.3
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:44.5125.3.5
D Final [ race results ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]7:46.9925.4.2
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:52.4125.4.4
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:53.9625.4.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:08.7625.4.8
Scratched crews (Finals) 
SCRSHGH 1[ crew ]_:__:__25.3.1
SCRWNGC 1[ crew ]_:__:__25.3.6
SCRTRGG 2[ crew ]_:__:__25.4.7

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:57.0726.1.5
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:01.1526.1.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:02.5826.1.4
8thRosehill College 1[ crew ]7:15.4226.1.2
B Final [ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:12.0626.2.4
2ndFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:14.6626.2.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:16.0626.2.6
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:18.9726.2.1
7thSt Peter's School 2[ crew ]7:23.1826.2.7
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:25.3426.2.8
C Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:02.0026.3.6
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:13.4526.3.1
4thSt Peter's School 3[ crew ]7:18.7126.3.2
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:24.7726.3.5
D Final [ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]7:17.7326.4.2
4thHauraki Plains College 2[ crew ]7:20.8326.4.1
E Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:15.3626.5.4
2ndSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]7:19.8726.5.3
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:23.5726.5.5
4thWellington College 1[ crew ]7:27.6526.5.6
5thWellington College 3[ crew ]7:31.6526.5.7
6thWellington College 2[ crew ]7:35.2626.5.2
Scratched crews (Finals) 
SCRPUKE 1[ crew ]_:__:__26.3.4
SCRPUKE 2[ crew ]_:__:__26.4.6

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWoodford House 1[ crew ]8:01.3727.1.6
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:01.5927.1.7
4thCambridge High School 1[ crew ]8:09.0527.1.2
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:10.5027.1.3
B Final [ race results ]
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:19.5627.2.3
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:25.8627.2.4
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:28.4127.2.6
6thCambridge High School 2[ crew ]8:33.8927.2.7
7thLong Bay College 1[ crew ]8:39.0427.2.2
C Final [ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:25.2127.3.4
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:29.2327.3.5
5thRosehill College 1[ crew ]8:36.0827.3.6
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:42.6427.3.2
Scratched crews (Finals) 
SCRCULI 1[ crew ]_:__:__27.2.8

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdRutherford College 1[ crew ]7:13.2028.1.6
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:13.2728.1.4
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:22.7528.1.3
B Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:23.5428.2.2
2ndMana College 1[ crew ]7:23.9128.2.6
3rdRosehill College 1[ crew ]7:28.6928.2.4
6thCambridge High School 1[ crew ]7:35.8128.2.7
7thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:42.6628.2.3
C Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:26.7528.3.4
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:28.9228.3.2
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:34.3928.3.8
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:38.2528.3.6
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:40.3728.3.7
D Final [ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:41.9028.4.1
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:44.3328.4.4
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:46.4728.4.6
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:47.8728.4.3
7thLindisfarne College 1[ crew ]7:59.4428.4.8
Scratched crews (Finals) 
SCRSTPA 1[ crew ]_:__:__28.3.3
SCRSPLH 3[ crew ]_:__:__28.4.7

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:50.0629.1.7
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:53.2529.1.6
6thHastings Girls High School 1[ crew ]7:59.5729.1.4
8thRosehill College 1[ crew ]8:18.3429.1.1
B Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:01.0029.2.3
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]8:02.5829.2.6
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:03.6929.2.5
7thCambridge High School 1[ crew ]8:15.4929.2.4
C Final [ race results ]
3rdCullinane College 1[ crew ]8:21.8529.3.2
6thCambridge High School 2[ crew ]8:37.3729.3.1
D Final [ race results ]
1stOnslow College 2[ crew ]8:11.0629.4.8
4thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:21.1129.4.3
---Hamilton Girls' High School 1[ crew ]DNF29.4.2
E Final [ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:14.0829.5.7
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:14.4029.5.8
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:16.6429.5.5
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:24.8629.5.2
6thAquinas College 1[ crew ]8:26.5429.5.1
---Pukekohe High School 1[ crew ]DNS29.5.4
F Final [ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:18.9029.6.6
2ndWellington Girls College 3[ crew ]8:27.3329.6.3
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:31.1729.6.7
4thOnewhero Area School 1[ crew ]8:34.3129.6.5
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:36.1429.6.4
6thAquinas College 2[ crew ]8:46.3729.6.1
---Wentworth College 1[ crew ]DNS29.6.2
Scratched crews (Finals) 
SCRTAKA 2[ crew ]_:__:__29.3.7
SCROTUM 2[ crew ]_:__:__29.5.3

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:46.1830.1.5
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:51.7730.1.3
8thSt Patrick's College 1[ crew ]7:04.3930.1.7
B Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 2[ crew ]6:57.9730.2.8
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:59.6330.2.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:04.2730.2.6
4thWhakatane High School 1[ crew ]7:05.3730.2.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:06.2530.2.5
6thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:12.1430.2.2
8thWellington College 1[ crew ]7:27.7230.2.1
C Final [ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:15.9530.3.7
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:24.2530.3.4
6thGlendowie College 1[ crew ]7:28.0430.3.2
Scratched crews (Finals) 
SCRTRGB 1[ crew ]_:__:__30.2.4

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:44.7531.1.5
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:53.2331.1.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:53.3431.1.4
5thSt Peter's School 1[ crew ]6:56.0731.1.1
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:11.2631.1.8

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]6:35.9532.1.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:36.6732.1.4
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:46.4932.1.1
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:47.9632.1.7
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:53.6232.1.2

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:32.0133.1.4
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:52.7933.1.1
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:56.5433.1.7
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:17.4533.1.2
B Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:57.2233.2.6
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:11.8633.2.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:12.1833.2.7
6thCambridge High School 1[ crew ]8:20.0533.2.4
---Tauranga Girls College 1[ crew ]NJ33.2.8

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:53.5434.1.5
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:57.0934.1.3
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:59.2434.1.4
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:06.4034.1.6
6thWellington College 1[ crew ]7:13.8534.1.1
8thTe Awamutu College 1[ crew ]7:25.9834.1.8
B Final [ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:10.0734.2.5
2ndWentworth College 1[ crew ]7:10.3334.2.6
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:22.3334.2.3
6thOnslow College 1[ crew ]7:23.5934.2.2
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:29.8534.2.7

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:25.0435.1.3
4thWanganui High School 1[ crew ]7:33.1535.1.6
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:45.5035.1.8
7thHauraki Plains College 1[ crew ]7:48.0935.1.7
8thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:53.3735.1.1
B Final [ race results ]
2ndSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:50.5235.2.5
5thWentworth College 1[ crew ]8:01.6135.2.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:13.7635.2.1
8thOnslow College 1[ crew ]8:16.7035.2.4

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:08.1636.1.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:18.6536.1.7
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:20.8436.1.2
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:20.9236.1.6
7thOnslow College 1[ crew ]6:25.5036.1.3
8thKings College 1[ crew ]6:32.9036.1.1

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:17.4437.1.3
4thTe Awamutu College 1[ crew ]7:17.8437.1.7
5thKings College 1[ crew ]7:31.0937.1.6
6thWellington Girls College 1[ crew ]7:32.9837.1.1
7thGlendowie College 1[ crew ]7:33.5137.1.2
8thDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:45.0837.1.8
B Final [ race results ]
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:46.3437.2.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:47.3037.2.7
6thWestern Heights High School 1[ crew ]7:53.5837.2.3
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:01.8737.2.2

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:47.5338.1.4
3rdWhakatane High School 1[ crew ]6:52.3338.1.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]6:57.1538.1.3
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:02.2238.1.7
8thOnslow College 1[ crew ]7:17.0538.1.8
B Final [ race results ]
2ndRosehill College 1[ crew ]6:59.7138.2.4
3rdMacleans College 1[ crew ]6:59.7338.2.5
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:10.5638.2.8
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:15.9738.2.1
C Final [ race results ]
---Wanganui High School 1[ crew ]SCR38.3.3
Scratched crews (Finals) 
SCRSJHS 1[ crew ]_:__:__38.2.1

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:01.9639.1.6
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:06.8139.1.5
5thBaradene College 1[ crew ]7:20.9939.1.7
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:33.9939.1.1
8thWellington Girls College 1[ crew ]7:36.4839.1.2
B Final [ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:29.7539.2.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:38.7339.2.2
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:41.5439.2.7
7thHauraki Plains College 1[ crew ]7:55.2339.2.1
8thPukekohe High School 1[ crew ]7:57.0039.2.8

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:02.4740.1.5
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:07.8540.1.7
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:08.8140.1.4
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:12.1440.1.6
6thAotea College 1[ crew ]7:16.1540.1.1
8thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:18.9940.1.8
B Final [ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:15.9340.2.4
2ndOnslow College 1[ crew ]7:16.9740.2.7
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:18.0040.2.6
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:21.1840.2.8
8thPukekohe High School 1[ crew ]7:29.1340.2.3
C Final [ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]6:59.4440.3.4
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:08.1940.3.7
3rdMacleans College 1[ crew ]7:11.8240.3.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:22.6040.3.2

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:35.5541.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:40.7841.1.7
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:49.3441.1.3
8thWestern Heights High School 1[ crew ]7:58.1341.1.8
B Final [ race results ]
1stSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:55.1241.2.6
2ndWestern Heights High School 2[ crew ]7:57.7841.2.5
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:06.4341.2.3
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:21.1141.2.2
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:23.1241.2.8
C Final [ race results ]
1stWellington Girls College 2[ crew ]7:52.3241.3.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:03.3141.3.6
3rdNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]8:08.3041.3.7
Scratched crews (Finals) 
SCRTRID 1[ crew ]_:__:__41.3.2

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:35.2142.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:37.3542.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:39.0842.1.6
4thSt Peter's College 1[ crew ]6:39.5242.1.2
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:47.7242.1.3
7thGlendowie College 1[ crew ]6:48.5442.1.1
8thKings College 2[ crew ]6:50.5042.1.7
B Final [ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:47.2742.2.7
5thOnslow College 1[ crew ]6:57.3942.2.4
6thRosehill College 1[ crew ]6:59.9342.2.1
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:01.3542.2.2
8thWellington College 3[ crew ]7:12.9542.2.8

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:34.1743.1.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:45.7743.1.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:50.7943.1.2
7thChilton St James School 1[ crew ]8:03.4743.1.8
8thSt Peter's School 1[ crew ]8:09.2243.1.7
B Final [ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:06.5643.2.6
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:10.3043.2.3
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:17.7043.2.2
7thTauranga Girls College 1[ crew ]8:25.5643.2.8

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:43.4144.1.4
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:54.1144.1.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:57.1344.1.3
7thWestern Heights High School 1[ crew ]6:59.4744.1.8
B Final [ race results ]
1stScots College 1[ crew ]7:01.6444.2.1
2ndOnslow College 1[ crew ]7:08.3644.2.5
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:14.2244.2.4
4thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:17.2544.2.7
5thNapier Boys High School 1[ crew ]7:17.5844.2.3
7thAotea College 1[ crew ]7:19.6544.2.8
8thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:20.0944.2.6

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thWanganui High School 1[ crew ]7:55.3645.1.3
8thSt Peter's School 1[ crew ]8:08.9345.1.8
B Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:56.4345.2.7
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]7:57.8145.2.5
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:02.8445.2.3
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:06.5145.2.6
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:20.5645.2.8
C Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:55.1645.3.3
2ndMacleans College 1[ crew ]7:56.5845.3.4
4thSancta Maria College 1[ crew ]8:01.1645.3.2
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:01.8145.3.1
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:09.2145.3.8
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:11.7745.3.7
8thGlendowie College 1[ crew ]8:22.9245.3.5
D Final [ race results ]
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:08.0445.4.4
3rdCambridge High School 2[ crew ]8:08.8745.4.1
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:15.1045.4.6
6thGlendowie College 2[ crew ]8:16.2145.4.3
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:34.5445.4.2
E Final [ race results ]
3rdRosehill College 1[ crew ]8:20.2145.5.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:26.5345.5.4
5thPukekohe High School 2[ crew ]8:28.6245.5.5
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:29.7845.5.1
7thSt Kentigern College 2[ crew ]8:31.7545.5.2
---Hamilton Girls' High School 2[ crew ]DNF45.5.3
F Final [ race results ]
1stOnewhero Area School 1[ crew ]8:17.1745.6.2
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:23.6945.6.8
5thGisborne Girls High School 2[ crew ]8:25.4245.6.5
6thHauraki Plains College 2[ crew ]8:28.8745.6.3
7thOtumoetai College 2[ crew ]8:37.4945.6.1
Scratched crews (Finals) 
SCRHASG 1[ crew ]_:__:__45.4.5

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndOnslow College 1[ crew ]7:42.8846.1.4
3rdListon College 1[ crew ]7:46.6346.1.5
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:55.4946.1.1
8thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:14.5646.1.3
B Final [ race results ]
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:52.6346.2.5
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:55.4446.2.4
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:00.5846.2.3
7thACG Sunderland 1[ crew ]8:18.0046.2.1
C Final [ race results ]
2ndJohn Paul College 2[ crew ]7:48.3446.3.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:50.1646.3.7
4thFrancis Douglas Memorial College 2[ crew ]7:56.4646.3.3
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:57.8346.3.8
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:04.3846.3.1
D Final [ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:52.2146.4.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:56.1846.4.1
4thOtumoetai College 2[ crew ]7:58.7446.4.8
5thCullinane College 2[ crew ]8:03.9446.4.6
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:05.4246.4.2
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:08.0446.4.7
Scratched crews (Finals) 
SCRLIND 2[ crew ]_:__:__46.4.3

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:47.8447.1.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]6:55.6547.1.1
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:57.4347.1.2
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:00.7347.1.6
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:18.1647.1.8
B Final [ race results ]
1stWentworth College 1[ crew ]7:27.7747.2.4

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]5:54.7648.1.4
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]5:54.9548.1.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]5:58.4748.1.6
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:00.1848.1.2
6thTauranga Boys College 1[ crew ]6:07.8948.1.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]6:12.0648.1.8
B Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:10.5848.2.3
2ndKings College 1[ crew ]6:11.5048.2.5
4thScots College 1[ crew ]6:35.9048.2.6

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:36.661.1.6
5thWanganui High School 1[ crew ]7:47.251.1.5
6thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:48.541.1.8
7thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:50.521.1.2
8thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:57.211.1.3
Semi-final 2[ race results ]
2ndFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:33.191.2.3
4thMana College 1[ crew ]7:33.551.2.5
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:34.181.2.6
6thGlendowie College 1[ crew ]7:34.981.2.1
8thWentworth College 1[ crew ]8:00.951.2.7

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:17.273.1.3
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:27.063.1.2
4thSt Patrick's College 1[ crew ]7:30.453.1.5
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:35.933.1.6
7thSt Peter's School 2[ crew ]7:46.713.1.1
8thCambridge High School 1[ crew ]7:47.663.1.8
Semi-final 2[ race results ]
4thWellington College 1[ crew ]7:32.873.2.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:36.793.2.1
8thWestern Heights High School 1[ crew ]7:42.013.2.3

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:30.714.1.4
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:47.464.1.1
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:47.514.1.7
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]7:53.454.1.6
8thTauranga Girls College 1[ crew ]7:55.984.1.2
Semi-final 2[ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:39.554.2.3
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:54.174.2.1
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:56.824.2.7
8thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:59.474.2.2

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:38.366.1.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:40.636.1.3
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:45.416.1.7
8thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:21.626.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:24.486.2.4
4thCambridge High School 1[ crew ]7:41.216.2.2
5thGlendowie College 1[ crew ]7:45.526.2.3
7thOtumoetai College 1[ crew ]7:52.166.2.8
8thPukekohe High School 1[ crew ]7:57.916.2.1

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:39.827.1.5
2ndWhakatane High School 1[ crew ]6:42.817.1.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]6:44.997.1.2
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:55.547.1.1
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:01.867.1.8
8thMacleans College 1[ crew ]10:11.777.1.6
Semi-final 2[ race results ]
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:49.287.2.7
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:51.197.2.1
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:53.477.2.5
7thKings College 1[ crew ]6:53.977.2.8
8thHauraki Plains College 1[ crew ]6:57.767.2.2

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:29.848.1.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:35.658.1.6
5thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]8:40.048.1.1
6thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:42.738.1.7
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:47.988.1.8
Semi-final 2[ race results ]
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:30.318.2.5
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:32.558.2.3
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:32.768.2.6
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:43.698.2.2
8thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:46.048.2.8

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:11.799.1.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:17.369.1.4
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:20.999.1.7
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:21.289.1.6
7thTuakau College 1[ crew ]7:31.329.1.3
8thSt Patrick's College 1[ crew ]7:39.099.1.1
Semi-final 2[ race results ]
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]7:17.139.2.5
3rdRosehill College 1[ crew ]7:18.849.2.7
5thWestern Heights High School 1[ crew ]7:21.089.2.6
6thSancta Maria College 1[ crew ]7:25.549.2.3
8thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:40.919.2.8

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:27.1011.1.5
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:32.2611.1.3
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:37.4211.1.2
8thWellington Girls College 2[ crew ]7:48.1311.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:22.0411.2.5
4thTauranga Girls College 1[ crew ]7:29.3011.2.6
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:34.8911.2.1
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:36.7411.2.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]7:41.0811.2.7

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:42.3813.1.4
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:50.9413.1.3
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:11.4413.1.8
8thTauranga Girls College 1[ crew ]8:12.4813.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:29.2913.2.4
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:37.1013.2.5
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:45.0913.2.2
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:00.5713.2.1
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:15.5313.2.8

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:46.8416.1.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:00.2616.1.4
4thMt Albert Grammar School 2[ crew ]7:02.7616.1.3
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:05.4216.1.2
7thOnslow College 2[ crew ]7:12.5016.1.7
8thAotea College 1[ crew ]7:24.4816.1.1
---St Paul's Collegiate School 2[ crew ]SCR16.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]6:46.3116.2.3
2ndOnslow College 1[ crew ]6:49.6616.2.5
3rdMacleans College 1[ crew ]6:57.4216.2.2
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:03.2616.2.7
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:09.3816.2.8
8thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:24.8316.2.1

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]6:52.5119.1.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:55.2219.1.2
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:55.4719.1.8
8thGlendowie College 1[ crew ]7:12.2719.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:48.6819.2.4
2ndSt Peter's College 1[ crew ]6:51.4119.2.3
6thRosehill College 1[ crew ]7:05.7819.2.1
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:06.2819.2.2

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:02.4020.1.8
4thKings College 1[ crew ]8:05.3520.1.3
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:14.6820.1.4
7thWestern Heights High School 1[ crew ]8:38.5620.1.2
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]DNF20.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]7:56.4820.2.5
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:03.0520.2.4
4thNapier Girls High School 1[ crew ]8:14.7220.2.3
5thRosehill College 1[ crew ]8:22.1520.2.2
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:41.2820.2.1
8thMarist College 1[ crew ]8:41.5420.2.8

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:23.1021.1.6
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:26.9521.1.4
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:30.7721.1.3
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:33.0321.1.7
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:36.4021.1.2
8thHamilton Boys High School 3[ crew ]6:44.2021.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:16.7721.2.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:18.6621.2.5
3rdWellington College 1[ crew ]6:28.1821.2.7
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]6:30.4221.2.6
8thSt Kentigern College 1[ crew ]6:43.8521.2.2

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:48.5722.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:52.1922.1.6
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:57.1322.1.5
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:16.8922.1.8
8thSt Peter's School 2[ crew ]8:18.2322.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:53.3122.2.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:57.6222.2.6
4thKatikati College 1[ crew ]8:01.0722.2.2
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:09.2322.2.7

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:19.6125.1.6
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:26.1425.1.3
6thWestern Heights High School 1[ crew ]7:30.2225.1.7
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:50.4925.1.8
Semi-final 2[ race results ]
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]7:21.8625.2.1
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:23.3225.2.2
8thTauranga Girls College 1[ crew ]7:38.7825.2.6

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:57.8326.1.5
3rdRosehill College 1[ crew ]7:01.8826.1.6
5thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:08.5726.1.3
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:09.2326.1.8
8thOtumoetai College 1[ crew ]7:24.0026.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:59.3626.2.3
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:00.0326.2.5
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:06.1826.2.8
7thSt Peter's School 2[ crew ]7:15.3826.2.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:21.8526.2.2

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:57.5127.1.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:02.1327.1.5
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:17.3227.1.8
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:21.7627.1.2
7thLong Bay College 1[ crew ]8:24.8127.1.1
8thCullinane College 1[ crew ]10:45.7727.1.3
Semi-final 2[ race results ]
2ndWoodford House 1[ crew ]8:02.5427.2.4
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:04.3927.2.2
6thGlendowie College 1[ crew ]8:21.9027.2.1
7thCambridge High School 2[ crew ]8:27.0527.2.7

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:12.7728.1.4
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:15.9028.1.5
6thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:27.0528.1.8
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:28.2828.1.7
Semi-final 2[ race results ]
2ndRutherford College 1[ crew ]7:10.9928.2.5
5thRosehill College 1[ crew ]7:25.1028.2.8
6thMana College 1[ crew ]7:27.1928.2.6
7thCambridge High School 1[ crew ]7:32.9728.2.1

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:05.4529.1.5
4thRosehill College 1[ crew ]8:08.5929.1.8
5thCambridge High School 1[ crew ]8:11.9129.1.7
6thWestern Heights High School 1[ crew ]8:17.5329.1.3
Semi-final 2[ race results ]
1stHastings Girls High School 1[ crew ]7:59.9929.2.3
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:06.1729.2.4
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:12.0329.2.1
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:12.8329.2.7

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:59.2630.1.7
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:07.1830.1.8
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:12.1730.1.4
7thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:20.3030.1.1
8thWellington College 1[ crew ]7:32.8130.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:51.6130.2.4
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]6:54.9430.2.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:56.7630.2.8
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:57.0930.2.1
7thWhakatane High School 1[ crew ]7:00.0430.2.3
8thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:05.0130.2.6

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:36.0233.1.3
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:05.6833.1.8
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:11.1433.1.1
7thTauranga Girls College 1[ crew ]33.1.5
Semi-final 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:51.3133.2.3
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:52.4833.2.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:56.9733.2.1
6thCambridge High School 1[ crew ]8:13.1433.2.2
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:15.1833.2.7

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:50.7034.1.4
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:52.9334.1.5
4thTe Awamutu College 1[ crew ]7:11.2734.1.7
5thSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:13.7334.1.1
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:18.0434.1.8
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:26.8134.1.2
Semi-final 2[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:50.6034.2.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]6:58.7534.2.4
4thWellington College 1[ crew ]7:01.7834.2.3
6thWentworth College 1[ crew ]7:07.4134.2.1
7thOnslow College 1[ crew ]7:22.1934.2.7

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:45.9038.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:53.0038.1.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:56.7938.1.6
4thOnslow College 1[ crew ]6:59.4638.1.8
5thMacleans College 1[ crew ]7:00.8138.1.2
8thSt Peter's College 1[ crew ]7:06.3938.1.1
Semi-final 2[ race results ]
2ndWhakatane High School 1[ crew ]6:47.5238.2.2
5thRosehill College 1[ crew ]6:49.7038.2.5
8thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:00.6938.2.8

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:56.5940.1.1
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:58.5640.1.5
4thAotea College 1[ crew ]7:01.6740.1.4
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:05.0940.1.6
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:08.2040.1.8
8thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:18.1040.1.2
Semi-final 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:52.3240.2.4
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:59.7440.2.5
4thHamilton Boys High School 3[ crew ]6:59.9440.2.7
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:04.8440.2.8
7thOnslow College 1[ crew ]7:09.5940.2.2

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:29.1341.1.3
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:37.8841.1.5
5thWestern Heights High School 2[ crew ]7:39.9441.1.8
6thTe Kauwhata College 1[ crew ]7:58.0541.1.7
Semi-final 2[ race results ]
2ndNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:35.6141.2.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:38.4641.2.4
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:49.7641.2.2
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:06.7441.2.8
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:08.3441.2.1

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:26.3342.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:27.8742.1.6
3rdKings College 2[ crew ]6:29.9442.1.5
5thOnslow College 1[ crew ]6:34.8042.1.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:42.1542.1.2
8thWellington College 3[ crew ]7:10.3542.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:31.1442.2.5
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:33.1042.2.8
3rdSt Peter's College 1[ crew ]6:36.8442.2.4
4thGlendowie College 1[ crew ]6:40.3342.2.6
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:49.5042.2.7
8thRosehill College 1[ crew ]6:58.2042.2.3

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:24.9743.1.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:33.8243.1.5
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:47.4243.1.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:56.0243.1.1
8thTauranga Girls College 1[ crew ]8:02.0243.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:15.6743.2.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:34.8943.2.2
4thChilton St James School 1[ crew ]7:37.5043.2.4
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:44.5443.2.3

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:42.5344.1.5
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:47.1944.1.3
4thWestern Heights High School 1[ crew ]6:54.4044.1.6
5thOnslow College 1[ crew ]7:06.9744.1.7
6thNapier Boys High School 1[ crew ]7:08.7844.1.1
7thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:16.9244.1.8
8thAotea College 1[ crew ]7:24.6744.1.2
Semi-final 2[ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:44.4144.2.4
5thPukekohe High School 1[ crew ]6:55.9544.2.1
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:02.4644.2.7
8thScots College 1[ crew ]13:00.0744.2.3

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:38.5645.1.3
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:46.2945.1.7
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:55.5445.1.8
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:58.6645.1.1
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:07.0345.1.2
Semi-final 2[ race results ]
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:46.4145.2.5
6thTauranga Girls College 1[ crew ]7:50.6245.2.1

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stListon College 1[ crew ]7:32.4446.1.4
2ndFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:35.6246.1.5
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:36.5646.1.6
8thACG Sunderland 1[ crew ]7:55.5846.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:29.5046.2.3
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:34.9646.2.6
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:40.3246.2.5
6thTe Awamutu College 1[ crew ]7:41.4746.2.1
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]8:21.301.1.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:24.881.1.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:34.021.1.3
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]8:39.861.1.1
5thWhanganui Collegiate School 3[ crew ]8:48.811.1.4
7thPukekohe High School 1[ crew ]9:04.541.1.7
Repechage 2[ race results ]
4thRosehill College 2[ crew ]9:03.111.2.6
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:09.471.2.5
6thSt Patrick's College 1[ crew ]9:11.441.2.3

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:43.782.1.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:48.592.1.3
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:00.222.1.1
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:39.072.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:39.722.2.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:46.612.2.6
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:54.922.2.7
5thChilton St James School 1[ crew ]7:56.982.2.5
6thWanganui High School 1[ crew ]8:00.692.2.2

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]8:02.343.1.2
4thCambridge High School 2[ crew ]8:07.053.1.5
5thWanganui High School 1[ crew ]8:11.073.1.3
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:31.363.1.1
7thTauranga Boys College 1[ crew ]8:40.273.1.8
8thBethlehem College 1[ crew ]8:48.653.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:49.293.2.5
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:55.453.2.3
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:10.343.2.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:38.173.2.1
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]9:05.813.2.8
Repechage 3[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:59.653.3.2
4thScots College 1[ crew ]8:17.223.3.4
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:17.493.3.6
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:41.153.3.1
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:47.903.3.8
Scratched crews (Repechages) 
SCRPUKE 1[ crew ]_:__:__3.3.7

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndPukekohe High School 2[ crew ]8:31.444.1.5
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]8:39.084.1.2
4thPukekohe High School 3[ crew ]8:40.144.1.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:41.824.1.7
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:56.224.1.8
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:57.744.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:28.324.2.3
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:37.394.2.4
3rdTrident High School 1[ crew ]8:39.184.2.2
4thAquinas College 1[ crew ]8:59.794.2.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRDIOC 2[ crew ]_:__:__4.2.1

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:11.115.1.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:12.475.1.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:16.835.1.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:22.375.1.2
Repechage 2[ race results ]
5thMacleans College 1[ crew ]8:07.755.2.2
---Auckland Grammar School 2[ crew ]DNS5.2.7

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:03.516.1.5
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:06.936.1.4
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:22.046.1.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:32.356.1.3
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:39.956.1.7
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:44.306.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:19.436.2.5
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]8:27.866.2.4
3rdKings College 1[ crew ]8:30.046.2.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:36.266.2.3
5thWanganui High School 1[ crew ]8:37.656.2.6
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:56.816.2.7
Repechage 3[ race results ]
4thGlendowie College 2[ crew ]8:26.236.3.2
5thWestern Heights High School 1[ crew ]8:27.176.3.1
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:31.446.3.6
7thBethlehem College 1[ crew ]8:45.026.3.7
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:05.026.3.8

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndKings College 1[ crew ]7:00.187.1.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:05.017.1.6
4thKings College 2[ crew ]7:08.987.1.3
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:17.207.1.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:18.237.1.8
8thAotea College 1[ crew ]7:52.407.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:05.697.2.5
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:06.067.2.6
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:11.387.2.4
5thAquinas College 1[ crew ]7:19.827.2.2
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:22.477.2.7
7thWentworth College 1[ crew ]7:23.827.2.8
8thTauranga Boys College 2[ crew ]8:27.617.2.1
Repechage 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:11.097.3.4
2ndSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:11.667.3.3
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:14.527.3.5
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:25.567.3.7
8thBethlehem College 1[ crew ]7:59.237.3.8

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndQueen Margaret College 2[ crew ]9:34.048.1.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:37.538.1.4
4thSancta Maria College 2[ crew ]9:39.488.1.7
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]9:55.558.1.1
6thTauranga Girls College 2[ crew ]9:55.578.1.2
7thCullinane College 1[ crew ]9:56.578.1.6
---St Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]DNS8.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:39.238.2.3
3rdOtumoetai College 3[ crew ]9:40.218.2.4
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]9:48.098.2.5
5thOtumoetai College 2[ crew ]9:50.528.2.2
6thQueen Margaret College 3[ crew ]9:58.008.2.8
7thQueen Margaret College 4[ crew ]10:03.718.2.1
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]10:09.408.2.7

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stGisborne Boys High School 1[ crew ]7:53.309.1.3
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]8:10.019.1.6
4thTe Awamutu College 2[ crew ]8:14.939.1.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:25.409.1.5
7thPukekohe High School 2[ crew ]8:31.509.1.1
8thWestlake Boys High School 1[ crew ]9:13.989.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:06.299.2.7
2ndRongotai College 1[ crew ]8:15.109.2.3
3rdRosehill College 2[ crew ]8:16.599.2.4
4thTuakau College 2[ crew ]8:18.819.2.1
5thNapier Boys High School 2[ crew ]8:22.329.2.5
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:30.319.2.6
8thScots College 1[ crew ]9:00.209.2.2

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:07.7810.1.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:11.8610.1.2
4thKings College 1[ crew ]6:13.0110.1.3
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:14.9610.1.4
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:16.7210.1.6
7thWellington College 1[ crew ]6:17.1210.1.1

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:54.6811.1.3
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:03.5611.1.2
5thCambridge High School 1[ crew ]8:07.4311.1.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:14.6511.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:45.5211.2.4
2ndNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:49.2611.2.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:04.4311.2.3
6thCambridge High School 2[ crew ]8:25.3311.2.7
Repechage 3[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:06.0511.3.5
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:10.1011.3.4
4thWellington Girls College 2[ crew ]8:13.0811.3.7
5thRosehill College 1[ crew ]8:18.0211.3.3
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:39.9511.3.2

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:52.0012.1.4
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:14.1112.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]6:51.8612.2.5
2ndOnslow College 1[ crew ]6:51.8912.2.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:00.0712.2.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:27.6112.2.7

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:23.3013.1.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:27.7213.1.4
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:34.7813.1.3
Repechage 2[ race results ]
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:42.3013.2.1
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:47.5113.2.3
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:58.6813.2.2
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]9:18.3613.2.6
7thOnslow College 1[ crew ]9:26.6213.2.7
8thSt Kentigern College 2[ crew ]10:10.0513.2.8
Repechage 3[ race results ]
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:38.5413.3.5
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:44.4413.3.3
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:33.8413.3.8
---St Kentigern College 1[ crew ]DNS13.3.1

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:27.9814.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:33.2414.1.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]6:37.0214.1.3
6thWestern Heights High School 1[ crew ]7:00.2214.1.7
Repechage 2[ race results ]
3rdKings College 2[ crew ]6:40.2514.2.6
4thSt Peter's College 1[ crew ]6:43.3114.2.5
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:52.1114.2.3
6thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:17.7414.2.7

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:59.0215.1.5
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:01.1615.1.4
4thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:02.9815.1.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:09.2415.1.7
6thWanganui High School 1[ crew ]8:11.6515.1.8
7thMacleans College 1[ crew ]8:19.1515.1.2
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:34.9315.1.1

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stMt Albert Grammar School 2[ crew ]7:27.0016.1.4
3rdOnslow College 2[ crew ]7:33.8316.1.5
4thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:33.8416.1.3
5thOnslow College 3[ crew ]7:46.8716.1.1
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:55.7316.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:04.3816.2.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:16.4116.2.4
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:20.5916.2.2
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:32.7516.2.3
6thWentworth College 1[ crew ]7:38.3616.2.6
Repechage 3[ race results ]
2ndMacleans College 1[ crew ]7:10.8916.3.7
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:31.3516.3.5
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:32.5116.3.3
5thAotea College 1[ crew ]7:43.7116.3.1
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:52.5716.3.2
Scratched crews (Repechages) 
SCRAQUI 1[ crew ]_:__:__16.3.6

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:05.9317.1.2
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:30.0517.1.3
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:28.4017.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]6:59.4417.2.4
4thWentworth College 1[ crew ]7:23.1517.2.2
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:42.2117.2.6
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:43.7117.2.7

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:38.3818.1.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:42.7418.1.2
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:42.9018.1.5
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:50.7018.1.6
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:52.6818.1.1

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:31.4919.1.3
2ndGisborne Boys High School 1[ crew ]7:37.1819.1.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:38.8419.1.6
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:43.2019.1.8
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:55.9119.1.5
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:56.7619.1.1
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:06.4119.1.7
Repechage 2[ race results ]
2ndKings College 1[ crew ]7:52.2719.2.1
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:57.7819.2.7
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:59.8019.2.8
6thRosehill College 2[ crew ]8:00.7719.2.6
7thWanganui High School 1[ crew ]8:02.5919.2.2
Scratched crews (Repechages) 
SCRTRGB 1[ crew ]_:__:__19.2.4

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndJohn Paul College 1[ crew ]9:19.5620.1.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]9:33.3620.1.1
6thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]9:36.1920.1.7
7thTrident High School 1[ crew ]9:54.8620.1.8
---Tauranga Girls College 2[ crew ]DNF20.1.4
Repechage 2[ race results ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]8:58.0420.2.3
3rdEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:17.5120.2.5
4thWhakatane High School 3[ crew ]9:22.8420.2.1
5thGlendowie College 1[ crew ]9:29.7820.2.4
6thRosehill College 2[ crew ]9:47.8320.2.8
7thEpsom Girls Grammar 3[ crew ]9:56.6120.2.2
Scratched crews (Repechages) 
SCRPIOP 1[ crew ]_:__:__20.2.6

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:44.9521.1.3
2ndAuckland Grammar School 2[ crew ]6:50.9421.1.2
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:51.6621.1.1
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:59.2821.1.4
6thWanganui High School 1[ crew ]7:01.7221.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:46.4321.2.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:59.6321.2.2
3rdHamilton Boys High School 3[ crew ]7:02.3621.2.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:10.4721.2.5
6thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:34.5021.2.7
Repechage 3[ race results ]
2ndSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:03.2921.3.2
3rdWellington College 1[ crew ]7:03.8221.3.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:10.3721.3.3
6thAquinas College 1[ crew ]8:02.8221.3.7

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:05.5722.1.2
4thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:08.6522.1.5
5thOnslow College 3[ crew ]9:17.0822.1.8
6thTuakau College 2[ crew ]9:31.0722.1.7
7thOnslow College 1[ crew ]9:36.0722.1.6
8thBethlehem College 2[ crew ]9:39.7422.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:56.5322.2.7
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:57.5922.2.6
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:59.6222.2.3
4thCambridge High School 2[ crew ]9:04.0322.2.5
6thTauranga Girls College 1[ crew ]9:24.0722.2.1
7thTuakau College 1[ crew ]9:31.2722.2.2
8thTe Awamutu College 1[ crew ]9:35.6522.2.8

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:27.4923.1.4
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]6:30.3523.1.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:31.3823.1.3
4thNapier Boys High School 2[ crew ]6:35.1223.1.7
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:55.3623.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:24.9623.2.6
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]6:25.4723.2.5
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:40.7523.2.2

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:25.6324.1.5
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:29.7824.1.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:32.5724.1.4
6thWentworth College 1[ crew ]7:46.2224.1.1
7thWestlake Girls High School 2[ crew ]7:47.6524.1.2

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:15.2825.1.3
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:16.3125.1.4
6thCullinane College 1[ crew ]8:59.7225.1.6
7thWellington Girls College 2[ crew ]9:14.0925.1.7
Repechage 2[ race results ]
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:18.5925.2.7
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:35.7225.2.6
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:39.0025.2.3
7thTrident High School 1[ crew ]9:36.1425.2.8
Scratched crews (Repechages) 
SCRAQUI 1[ crew ]_:__:__25.2.1

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]7:48.4926.1.3
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:52.9826.1.4
3rdWellington College 1[ crew ]8:05.0526.1.2
5thSt Kentigern College 2[ crew ]8:23.4026.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Patrick's College 1[ crew ]8:00.9326.2.2
3rdWellington College 2[ crew ]8:06.1326.2.3
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:13.5926.2.7
6thKings College 1[ crew ]8:17.4426.2.6
7thRosehill College 2[ crew ]8:18.6526.2.1
Repechage 3[ race results ]
1stHauraki Plains College 2[ crew ]7:48.4526.3.4
2ndSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]7:56.4626.3.2
3rdWellington College 3[ crew ]8:03.4126.3.6
4thTauranga Boys College 2[ crew ]8:09.3526.3.5
Scratched crews (Repechages) 
SCRWENT 1[ crew ]_:__:__26.1.1
SCRWENT 2[ crew ]_:__:__26.3.1

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:58.0927.1.4
4thRosehill College 1[ crew ]9:04.7027.1.5
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:26.4327.1.8
7thSt Kentigern College 1[ crew ]9:36.9627.1.1
8thWhakatane High School 1[ crew ]9:53.8527.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stCambridge High School 2[ crew ]8:53.4127.2.4
2ndLong Bay College 1[ crew ]9:03.0727.2.2
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]9:05.3827.2.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:10.5727.2.6
5thTrident High School 1[ crew ]9:39.0627.2.7
6thGisborne Girls High School 2[ crew ]10:27.0127.2.1
Repechage 3[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:46.0827.3.2
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:47.6627.3.4
6thGlendowie College 2[ crew ]9:59.7927.3.6

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:03.8228.1.4
2ndTauranga Boys College 2[ crew ]8:09.6628.1.3
3rdWentworth College 1[ crew ]8:12.2028.1.5
4thOnslow College 1[ crew ]8:12.2728.1.1
6thNapier Boys High School 1[ crew ]8:27.3928.1.2
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:46.9628.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]8:12.1128.2.4
2ndLindisfarne College 1[ crew ]8:24.7728.2.5
5thSt Patrick's College 2[ crew ]8:42.5928.2.2

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdPukekohe High School 3[ crew ]9:05.7029.1.6
4thPukekohe High School 1[ crew ]9:15.2529.1.4
5thJohn Paul College 1[ crew ]9:29.5429.1.3
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]9:35.4529.1.7
7thWentworth College 1[ crew ]10:20.9229.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:02.5829.2.7
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:15.8529.2.1
4thTrident High School 1[ crew ]9:21.2629.2.2
5thOnewhero Area School 1[ crew ]9:24.5329.2.5
6thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:25.6829.2.6
8thSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]10:06.3429.2.8
Repechage 3[ race results ]
2ndCullinane College 1[ crew ]9:20.1729.3.3
4thOtumoetai College 2[ crew ]9:36.4629.3.2
5thAquinas College 1[ crew ]9:41.5029.3.6
6thWellington Girls College 3[ crew ]9:45.5629.3.4
7thAquinas College 2[ crew ]10:22.3429.3.1
8thAquinas College 3[ crew ]11:12.3829.3.8
Repechage 4[ race results ]
2ndPukekohe High School 2[ crew ]9:32.0029.4.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]9:35.8129.4.3
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]10:03.6229.4.6
---Wellington Girls College 2[ crew ]DNS29.4.2
Scratched crews (Repechages) 
SCRTAKA 3[ crew ]_:__:__29.4.1
SCRPUKE 4[ crew ]_:__:__29.4.7

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:50.1030.1.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:57.3230.1.5
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:12.8330.1.1
5thOnslow College 1[ crew ]8:21.8030.1.2
8thHamilton Boys High School 4[ crew ]8:35.8030.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:48.4230.2.6
2ndHamilton Boys High School 3[ crew ]7:50.5630.2.5
4thGlendowie College 1[ crew ]8:03.3530.2.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:15.7030.2.1
7thSt Kentigern College 2[ crew ]8:43.8030.2.8
8thTakapuna Grammar School 3[ crew ]9:20.1630.2.7
Repechage 3[ race results ]
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:55.5330.3.5
4thCambridge High School 1[ crew ]8:08.6830.3.3
5thTauranga Boys College 3[ crew ]8:11.5830.3.7
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:21.8430.3.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:22.6330.3.6
8thAquinas College 1[ crew ]9:06.1530.3.8

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:55.6631.1.7
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:00.2731.1.2
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:03.4831.1.6
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:04.6731.1.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRDIOC 1[ crew ]_:__:__31.1.3

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:49.6632.1.3
5thAquinas College 1[ crew ]7:06.7932.1.7
6thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:16.0232.1.6
7thCullinane College 1[ crew ]7:29.1632.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]6:41.2232.2.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:44.1732.2.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:47.3532.2.3
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:50.6832.2.6
5thAotea College 1[ crew ]7:17.6532.2.7

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:26.6133.1.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:56.2133.1.7
4thPukekohe High School 1[ crew ]9:03.2233.1.3
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:21.7433.1.2
7thWentworth College 1[ crew ]9:51.3833.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]9:04.9133.2.3
3rdWellington Girls College 1[ crew ]9:05.1033.2.4
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:34.1433.2.2
Repechage 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:55.1333.3.4
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:12.1333.3.5
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:18.4233.3.3
5thRosehill College 1[ crew ]9:28.4233.3.2
Scratched crews (Repechages) 
SCRSPLH 1[ crew ]_:__:__33.2.7

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]8:04.0734.1.3
5thTauranga Boys College 2[ crew ]8:28.0734.1.6
6thOnslow College 2[ crew ]8:35.0834.1.7
Repechage 2[ race results ]
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:09.4334.2.5
4thWentworth College 1[ crew ]8:12.9834.2.2
8thSt Patrick's College 2[ crew ]8:54.2334.2.1
Repechage 3[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]8:09.0934.3.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:13.2034.3.2
3rdOnslow College 1[ crew ]8:16.3334.3.6
4thSt Patrick's College 1[ crew ]8:16.5934.3.5
6thOnewhero Area School 1[ crew ]8:41.0034.3.1
7thWellington College 2[ crew ]8:59.4534.3.7

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:39.8235.1.5
2ndSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:47.2135.1.3
4thWentworth College 1[ crew ]7:53.1135.1.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:00.8935.1.7
7thWellington Girls College 2[ crew ]8:23.3335.1.1
8thCullinane College 1[ crew ]8:50.2535.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]7:39.4535.2.5
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:07.0835.2.1
6thOnslow College 1[ crew ]8:14.0435.2.7
---Tauranga Girls College 1[ crew ]SCR35.2.4

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:10.9436.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:15.3036.1.4
3rdKings College 1[ crew ]6:17.3036.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]6:13.6236.2.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:14.3036.2.3
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:16.3736.2.7
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:16.8036.2.6
7thWellington College 1[ crew ]6:46.0236.2.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRWLCO 2[ crew ]_:__:__36.1.1

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:22.2737.1.5
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:25.5237.1.3
3rdDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:34.9537.1.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:39.9237.1.2
5thWestern Heights High School 1[ crew ]7:43.6937.1.1
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:48.4337.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:22.5237.2.5
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]7:25.1337.2.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:30.4537.2.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:43.2337.2.2

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:44.5338.1.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:03.8038.1.7
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:08.0138.1.2
6thKings College 2[ crew ]8:10.7938.1.1
7thRosehill College 2[ crew ]8:12.3538.1.3
Repechage 2[ race results ]
2ndOnslow College 1[ crew ]7:59.1738.2.5
6thWestern Heights High School 1[ crew ]8:27.4938.2.1
7thKings College 1[ crew ]8:30.7638.2.2
Repechage 3[ race results ]
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:52.4438.3.6
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:01.2638.3.5
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:05.7838.3.2
6thSt Peter's College 2[ crew ]8:20.7238.3.7
Scratched crews (Repechages) 
YET TO RACERONG 1[ crew ]_:__:__38.3.1

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:32.3939.1.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:43.5439.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:14.4539.2.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:19.4639.2.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:26.8739.2.7
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:31.6639.2.6
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:39.9539.2.3

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:10.4040.1.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:29.2840.1.6
6thWanganui High School 2[ crew ]7:41.4740.1.7
7thAquinas College 1[ crew ]7:41.6140.1.1
8thTauranga Boys College 2[ crew ]8:07.2340.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:08.8540.2.4
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:09.6440.2.5
5thWanganui High School 1[ crew ]7:39.8140.2.7
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:41.3440.2.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:03.3340.2.1
8thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:16.3740.2.8
Repechage 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 3[ crew ]7:12.3440.3.4
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:15.0540.3.3
3rdMacleans College 1[ crew ]7:22.9840.3.6
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:36.9240.3.5
---Hauraki Plains College 1[ crew ]DNF40.3.7

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]8:00.6741.1.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:03.1441.1.5
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:16.1541.1.1
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:23.4241.1.2
6thWentworth College 1[ crew ]8:32.2741.1.7
---Epsom Girls Grammar 2[ crew ]DNS41.1.3
Repechage 2[ race results ]
2ndWestern Heights High School 2[ crew ]8:01.4441.2.4
3rdWellington Girls College 2[ crew ]8:07.3641.2.5
4thTrident High School 1[ crew ]8:23.3941.2.2
5thCambridge High School 1[ crew ]8:25.7841.2.7
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:27.4141.2.6
7thWanganui High School 1[ crew ]8:40.4341.2.8
Repechage 3[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:02.9741.3.5
4thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]8:13.2241.3.3
5thRosehill College 1[ crew ]8:17.5141.3.8
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:18.7441.3.2
8thCambridge High School 2[ crew ]8:34.7341.3.7

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:39.8342.1.4
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:44.9942.1.6
5thWanganui High School 1[ crew ]7:05.1442.1.2
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:10.0542.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndGlendowie College 1[ crew ]6:45.8542.2.7
3rdOnslow College 1[ crew ]6:51.1442.2.1
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:59.5342.2.3
6thWellington College 1[ crew ]7:01.4042.2.5
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:07.4942.2.8
8thKings College 3[ crew ]7:27.1842.2.2
Repechage 3[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]6:50.0642.3.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:54.2542.3.4
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:01.9942.3.3
4thWellington College 3[ crew ]7:03.0842.3.7
6thCambridge High School 1[ crew ]7:10.1142.3.8
7thWellington College 2[ crew ]7:16.6842.3.2
8thSt Patrick's College 1[ crew ]7:41.5342.3.1

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:22.3043.1.3
7thBethlehem College 1[ crew ]8:32.3243.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:06.8043.2.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:19.4943.2.3
5thOnslow College 1[ crew ]8:31.4943.2.1
7thTuakau College 1[ crew ]8:47.1443.2.2
Repechage 3[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:56.2943.3.6
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:02.9243.3.5
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:12.8943.3.2
6thOnslow College 2[ crew ]8:34.5443.3.1
---Edgewater College 1[ crew ]SCR43.3.7

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:55.0144.1.4
3rdOnslow College 1[ crew ]7:11.8044.1.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:13.0244.1.7
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:23.5144.1.6
7thTe Awamutu College 1[ crew ]7:45.2644.1.8
8thScots College 2[ crew ]9:14.0144.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:06.8544.2.4
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:12.7144.2.5
5thGlendowie College 1[ crew ]7:16.8844.2.6
7thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:48.4244.2.1
8thTuakau College 1[ crew ]8:21.0344.2.8
Repechage 3[ race results ]
1stScots College 1[ crew ]7:08.0544.3.5
2ndAotea College 1[ crew ]7:08.6144.3.3
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:12.1644.3.7
4thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:14.8244.3.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:27.0044.3.2
7thMacleans College 1[ crew ]7:27.7244.3.1
8thGlendowie College 2[ crew ]8:01.6244.3.8

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSancta Maria College 1[ crew ]8:12.0045.1.5
2ndNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:17.0745.1.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:20.5545.1.2
4thSt Kentigern College 2[ crew ]8:27.9045.1.1
6thOnewhero Area School 1[ crew ]8:35.4745.1.6
7thHowick College 1[ crew ]8:43.1545.1.7
8thOnewhero Area School 2[ crew ]9:06.2845.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:22.1745.2.2
3rdPukekohe High School 2[ crew ]8:24.3745.2.4
4thRosehill College 1[ crew ]8:30.2745.2.8
5thGisborne Girls High School 2[ crew ]8:37.3945.2.6
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]9:03.1445.2.1
Repechage 3[ race results ]
1stCambridge High School 2[ crew ]8:16.7145.3.2
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:20.3845.3.4
3rdHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:23.1645.3.5
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:25.9445.3.6
5thHauraki Plains College 2[ crew ]8:35.0245.3.3
6thOtumoetai College 2[ crew ]8:36.5845.3.8
7thQueen Margaret College 2[ crew ]8:37.2045.3.1
Repechage 4[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:01.5245.4.6
2ndSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:18.0845.4.4
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:40.6545.4.2
7thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:47.1545.4.3
8thCullinane College 1[ crew ]8:50.8945.4.1

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:18.8746.1.4
2ndWellington College 1[ crew ]8:19.3546.1.6
4thSt Patrick's College 1[ crew ]8:34.5746.1.1
6thNapier Boys High School 1[ crew ]8:37.5346.1.5
7thSt Patrick's College 2[ crew ]9:00.3846.1.2
Repechage 2[ race results ]
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:14.8546.2.5
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:46.1346.2.3

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:42.3547.1.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]6:48.5947.1.7
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:50.9647.1.5
5thWellington Girls College 1[ crew ]6:56.1647.1.3
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:05.7247.1.2
7thWentworth College 1[ crew ]7:14.4247.1.1

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]5:55.5748.1.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]5:59.1448.1.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:04.3348.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]5:54.9248.2.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]5:59.6148.2.5
4thKings College 1[ crew ]6:07.5148.2.3
5thScots College 1[ crew ]6:26.5048.2.2
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:49.601.1.3
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:52.901.1.7
3rdCullinane College 1[ crew ]9:00.701.1.1
5thWhanganui Collegiate School 3[ crew ]9:26.311.1.6
6thRosehill College 2[ crew ]9:31.131.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:43.711.2.4
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]9:07.291.2.3
5thSt Patrick's College 1[ crew ]9:30.341.2.2
6thPukekohe High School 1[ crew ]9:34.481.2.6
7thWanganui High School 2[ crew ]9:42.211.2.7
Heat 3[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:46.331.3.5
3rdNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:46.741.3.6
4thWentworth College 1[ crew ]8:49.191.3.2
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:52.281.3.7
7thNapier Boys High School 2[ crew ]9:19.361.3.1
Heat 4[ race results ]
1stMana College 1[ crew ]8:32.221.4.3
4thNapier Boys High School 1[ crew ]9:06.371.4.2
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:21.321.4.1
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]9:21.361.4.7
Heat 5[ race results ]
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:36.791.5.5
4thAquinas College 1[ crew ]9:03.461.5.3
5thCambridge High School 1[ crew ]9:12.651.5.1
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]10:12.471.5.4
Heat 6[ race results ]
2ndFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:41.651.6.6
3rdLindisfarne College 1[ crew ]8:51.381.6.4
Heat 7[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:32.431.7.4
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]8:37.761.7.3
3rdRosehill College 1[ crew ]8:40.851.7.6
5thWestern Heights High School 1[ crew ]8:58.021.7.7
Scratched crews (Heats) 
SCRKGCA 1[ crew ]_:__:__1.1.2
SCRWLCO 1[ crew ]_:__:__1.7.5

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:16.452.1.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:48.192.1.7
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:00.882.1.6
Heat 2[ race results ]
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:35.302.2.3
4thChilton St James School 1[ crew ]8:43.542.2.5
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:49.052.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:21.282.3.6
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:31.422.3.7
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:47.992.3.5
5thWanganui High School 1[ crew ]8:59.152.3.2
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:39.922.3.4

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:28.433.1.7
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]9:25.863.1.6
6thPukekohe High School 1[ crew ]9:52.913.1.5
7thTauranga Boys College 1[ crew ]9:58.623.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndWellington College 1[ crew ]8:36.273.2.1
4thWanganui High School 1[ crew ]9:11.113.2.3
5thCambridge High School 1[ crew ]9:17.823.2.6
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:31.583.2.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:43.503.2.7
Heat 3[ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]8:37.513.3.8
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]8:38.463.3.1
3rdScots College 1[ crew ]8:54.303.3.3
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:55.073.3.7
5thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]9:01.573.3.6
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:34.003.3.2
8thTauranga Boys College 2[ crew ]9:46.203.3.4
Heat 4[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]8:21.133.4.1
3rdCambridge High School 2[ crew ]8:47.573.4.4
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:40.963.4.7
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]10:29.103.4.8
Heat 5[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]8:26.233.5.7
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:26.983.5.2
5thJohn Paul College 1[ crew ]9:27.643.5.5
6thBethlehem College 1[ crew ]9:49.233.5.6

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:25.954.1.5
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:45.654.1.8
5thPukekohe High School 3[ crew ]9:37.824.1.1
6thTrident High School 1[ crew ]9:39.434.1.6
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:47.574.1.4
---Hauraki Plains College 1[ crew ]DNS4.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]8:37.854.2.3
2ndEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:41.584.2.2
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:45.084.2.5
---Hauraki Plains College 2[ crew ]DNS4.2.4
Heat 3[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:39.314.3.1
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:43.374.3.6
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:24.764.3.5
Heat 4[ race results ]
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:56.484.4.2
4thWellington Girls College 2[ crew ]9:14.134.4.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]9:22.134.4.6
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:24.744.4.3
7thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:32.764.4.5
Heat 5[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:33.004.5.3
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:51.874.5.2
4thOnslow College 1[ crew ]9:11.874.5.7
5thPukekohe High School 2[ crew ]9:16.384.5.4
6thAquinas College 1[ crew ]9:28.524.5.1
7thTauranga Girls College 2[ crew ]9:36.784.5.6
Heat 6[ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:45.824.6.1
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:06.964.6.3
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:20.084.6.7
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:53.864.6.6

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:41.725.1.6
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:53.575.1.7
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:53.625.1.1
5thWanganui High School 1[ crew ]8:14.375.1.5
6thMacleans College 1[ crew ]9:01.345.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:59.795.2.7
3rdWellington College 1[ crew ]8:12.535.2.1
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:35.835.2.2
7thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:37.145.2.6
Heat 3[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]8:01.825.3.3
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:13.205.3.2
Scratched crews (Heats) 
SCRMTAL 2[ crew ]_:__:__5.1.4
SCRSPLH 2[ crew ]_:__:__5.3.4
SCRWTLB 2[ crew ]_:__:__5.3.5

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:28.736.1.7
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:30.426.1.4
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:31.066.1.5
5thKings College 1[ crew ]9:04.916.1.2
6thWestern Heights High School 1[ crew ]9:16.766.1.8
8thWentworth College 1[ crew ]9:29.386.1.6
Heat 2[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:37.856.2.5
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]8:55.486.2.1
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:56.576.2.3
5thGlendowie College 2[ crew ]9:09.246.2.6
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:28.606.2.8
Heat 3[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:27.886.3.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:02.836.3.3
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:09.166.3.5
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:25.686.3.4
8thSt Kentigern College 1[ crew ]9:30.736.3.8
Heat 4[ race results ]
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:50.266.4.4
5thWanganui High School 1[ crew ]9:05.526.4.5
6thBethlehem College 1[ crew ]9:15.376.4.6
Heat 5[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:20.616.5.3
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:47.846.5.2
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:57.576.5.5
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:14.676.5.7
6thSt Peter's School 2[ crew ]9:22.766.5.4
7thBethlehem College 2[ crew ]9:59.196.5.1
Scratched crews (Heats) 
SCRNGTA 1[ crew ]_:__:__6.2.2

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:41.047.1.5
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:42.097.1.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:44.307.1.4
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:55.357.1.2
8thWellington College 2[ crew ]7:55.367.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:18.157.2.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:32.237.2.2
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:35.257.2.7
4thCambridge High School 1[ crew ]7:43.547.2.5
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:45.727.2.1
7thWentworth College 1[ crew ]8:00.517.2.6
8thOnslow College 1[ crew ]8:19.587.2.8
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:24.067.3.2
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:35.057.3.7
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:46.457.3.3
7thBethlehem College 1[ crew ]8:50.597.3.4
Heat 4[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:29.307.4.6
3rdKings College 1[ crew ]7:38.637.4.7
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:49.087.4.2
5thAquinas College 1[ crew ]7:51.257.4.1
7thTauranga Boys College 2[ crew ]9:20.817.4.5
Heat 5[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:21.497.5.1
2ndMacleans College 1[ crew ]7:33.477.5.6
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:38.367.5.4
4thKings College 2[ crew ]7:46.307.5.3
6thAotea College 1[ crew ]8:06.007.5.2
7thWellington College 1[ crew ]8:09.877.5.5

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]9:38.718.1.1
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]9:52.868.1.2
4thQueen Margaret College 1[ crew ]9:53.188.1.3
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]10:51.088.1.6
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]10:53.138.1.4
Heat 2[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]9:48.098.2.1
3rdPiopio College 1[ crew ]10:29.718.2.5
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]10:43.508.2.4
6thCullinane College 1[ crew ]10:58.038.2.2
7thQueen Margaret College 3[ crew ]11:05.808.2.7
Heat 3[ race results ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]10:13.998.3.1
2ndSancta Maria College 1[ crew ]10:22.338.3.5
3rdTrident High School 1[ crew ]10:36.508.3.3
5thQueen Margaret College 2[ crew ]10:57.408.3.7
6thOtumoetai College 2[ crew ]11:11.898.3.6
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]11:19.738.3.4
Heat 4[ race results ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]9:53.818.4.6
2ndSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]10:20.628.4.2
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]10:29.338.4.7
4thWhakatane High School 2[ crew ]10:46.888.4.3
5thOtumoetai College 3[ crew ]11:00.748.4.5
6thTauranga Girls College 2[ crew ]11:14.048.4.4
7thQueen Margaret College 4[ crew ]11:18.598.4.1
Heat 5[ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]10:13.928.5.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]10:20.098.5.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]10:57.108.5.7
7thWellington Girls College 2[ crew ]11:51.098.5.4
Heat 6[ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]10:21.238.6.7
3rdGisborne Girls High School 2[ crew ]10:27.308.6.4
4thOtumoetai College 1[ crew ]10:30.408.6.3
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]10:42.388.6.2
6thSancta Maria College 2[ crew ]11:08.398.6.5

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:57.469.1.2
4thWellington College 1[ crew ]8:59.209.1.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:05.199.1.7
6thScots College 1[ crew ]9:37.409.1.4
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]10:24.469.1.3
Heat 2[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:12.429.2.7
3rdSancta Maria College 1[ crew ]8:32.899.2.1
4thAotea College 1[ crew ]8:38.339.2.5
5thRosehill College 2[ crew ]8:56.489.2.6
Heat 3[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:37.449.3.2
3rdTuakau College 1[ crew ]8:42.329.3.4
4thGlendowie College 1[ crew ]8:43.769.3.3
6thWanganui High School 1[ crew ]8:57.669.3.6
7thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]9:17.679.3.1
Heat 4[ race results ]
2ndRosehill College 1[ crew ]8:28.429.4.7
3rdScots College 2[ crew ]8:35.849.4.5
5thNapier Boys High School 2[ crew ]8:51.679.4.1
6thTe Awamutu College 2[ crew ]9:21.449.4.4
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:58.429.4.2
Heat 5[ race results ]
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:42.339.5.4
5thNapier Boys High School 1[ crew ]9:03.659.5.7
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]9:07.019.5.2
7thGlendowie College 2[ crew ]9:39.009.5.1
Heat 6[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]8:45.619.6.2
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]8:49.329.6.4
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:51.999.6.3
5thRongotai College 1[ crew ]8:57.999.6.6
6thPukekohe High School 2[ crew ]9:35.509.6.1
7thWestern Heights High School 2[ crew ]9:36.229.6.5
Heat 7[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:21.449.7.3
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]8:26.139.7.5
3rdLindisfarne College 1[ crew ]8:27.919.7.2
4thOnslow College 1[ crew ]8:28.619.7.1
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:31.199.7.7
6thTuakau College 2[ crew ]9:24.459.7.4
7thJohn Paul College 2[ crew ]10:03.849.7.6

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:54.1810.1.3
3rdKings College 1[ crew ]7:06.3410.1.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:10.4410.1.4
5thWellington College 1[ crew ]7:18.1210.1.5
Heat 2[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:52.1010.2.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:13.8710.2.6

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:12.9211.1.3
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:37.8511.1.4
4thRosehill College 1[ crew ]8:51.0511.1.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:53.5411.1.7
6thCambridge High School 2[ crew ]8:58.4411.1.6
Heat 2[ race results ]
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:27.0411.2.6
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:38.2611.2.7
6thWellington Girls College 2[ crew ]8:40.3211.2.4
Heat 3[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:14.8911.3.5
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:22.5411.3.6
Heat 4[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]8:12.7111.4.5
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:25.6011.4.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:36.3611.4.3
4thCambridge High School 1[ crew ]8:41.4511.4.2
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:02.8511.4.6

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:27.5712.1.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:30.5312.1.7
3rdWellington College 1[ crew ]7:42.0912.1.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:26.7612.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:33.1512.2.3
2ndOnslow College 1[ crew ]7:44.2412.2.6
4thGlendowie College 1[ crew ]8:02.9212.2.5
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:04.6412.2.1

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:27.7213.1.3
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:45.6213.1.1
6thOnslow College 1[ crew ]10:07.4113.1.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]10:18.2113.1.7
8thWhanganui Girls College 1[ crew ]10:34.9713.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]9:39.0513.2.7
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:54.0813.2.5
3rdWellington Girls College 1[ crew ]9:57.3613.2.1
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]10:19.4013.2.3
8thWentworth College 1[ crew ]11:08.6213.2.8
Heat 3[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]9:05.0313.3.7
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]9:46.8013.3.2
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]10:03.8713.3.4
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]10:15.3713.3.8
7thSt Kentigern College 2[ crew ]10:54.1313.3.1
8thHauraki Plains College 2[ crew ]12:01.2913.3.3
Heat 4[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:12.0513.4.3
6thTauranga Girls College 1[ crew ]10:21.4913.4.7
---Baradene College 1[ crew ]DNS13.4.1
---Takapuna Grammar School 2[ crew ]NJ13.4.4

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:13.1514.1.1
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:29.0614.1.2
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:38.1014.1.5
4thCambridge High School 1[ crew ]7:38.8414.1.4
5thKings College 2[ crew ]7:41.0614.1.3
7thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:26.9114.1.7
Heat 2[ race results ]
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:23.9914.2.4
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:43.4414.2.2
7thWestern Heights High School 1[ crew ]8:06.8814.2.5

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:27.1115.1.4
3rdWestlake Girls High School 2[ crew ]9:30.7115.1.5
4thWellington Girls College 1[ crew ]10:18.4815.1.6
5thWanganui High School 1[ crew ]10:22.4915.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]9:07.8115.2.2
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:24.9615.2.4
4thMacleans College 1[ crew ]10:19.4715.2.6
5thJohn Paul College 1[ crew ]10:45.4715.2.3

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:54.3716.1.7
2ndOnslow College 2[ crew ]8:02.1916.1.2
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]8:02.7316.1.1
4thTauranga Boys College 1[ crew ]8:04.8016.1.4
7thAotea College 1[ crew ]8:21.3216.1.5
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:51.8216.2.5
2ndMt Albert Grammar School 2[ crew ]8:04.5116.2.6
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:09.6416.2.3
4thWentworth College 1[ crew ]8:24.9516.2.2
6thMacleans College 1[ crew ]9:13.9216.2.4
Heat 3[ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:53.3316.3.6
3rdHamilton Boys High School 3[ crew ]8:22.0516.3.2
4thAquinas College 1[ crew ]8:33.6616.3.4
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:33.8416.3.5
6thOnslow College 3[ crew ]9:07.0916.3.7
Heat 4[ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:39.3916.4.2
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]8:03.2916.4.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:43.4916.4.5
6thWestlake Boys High School 2[ crew ]16.4.3

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:55.5717.1.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:41.2617.1.3
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:56.3717.1.7
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:59.7117.1.1
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:06.3117.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:03.7917.2.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:51.8817.2.1
6thWentworth College 1[ crew ]8:54.7317.2.3

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:53.1818.1.2
3rdSt Peter's School 1[ crew ]9:04.2518.1.3
4thTauranga Girls College 1[ crew ]9:20.4518.1.6
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:31.7118.1.4
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:59.3418.2.3
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:05.6218.2.4

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdSt Peter's College 2[ crew ]8:24.7619.1.2
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:30.9319.1.6
5thWellington College 1[ crew ]8:35.3419.1.3
6thRosehill College 2[ crew ]8:39.8519.1.4
7thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:42.3719.1.1
Heat 2[ race results ]
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:33.4019.2.8
4thGlendowie College 2[ crew ]8:53.3719.2.6
5thTauranga Boys College 1[ crew ]8:58.7319.2.1
6thTauranga Boys College 2[ crew ]9:10.6719.2.5
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]9:16.7319.2.4
Heat 3[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:15.2919.3.7
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:54.0619.3.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:04.7419.3.5
---St Patrick's College 1[ crew ]NJ19.3.4
Heat 4[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:54.1119.4.2
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]8:18.2919.4.6
4thOnslow College 1[ crew ]8:34.9419.4.7
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:16.0019.4.3
7thBethlehem College 2[ crew ]10:22.1319.4.5
Heat 5[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:13.9119.5.5
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:20.8019.5.2
3rdRosehill College 1[ crew ]8:26.7419.5.3
4thWestern Heights High School 2[ crew ]8:47.8919.5.1
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:50.1319.5.4
6thKings College 1[ crew ]8:52.5219.5.7
7thOnewhero Area School 1[ crew ]9:06.3119.5.6
Heat 6[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]8:13.9619.6.7
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:16.6719.6.3
7thBethlehem College 1[ crew ]9:15.2319.6.2
Heat 7[ race results ]
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]8:33.6919.7.5
4thCullinane College 1[ crew ]8:34.0019.7.2
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:42.8019.7.3
6thWanganui High School 1[ crew ]8:47.4219.7.7
7thSancta Maria College 1[ crew ]9:01.7219.7.4

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]10:06.8620.1.2
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]10:18.4320.1.1
5thJohn Paul College 1[ crew ]10:44.5320.1.4
6thEpsom Girls Grammar 3[ crew ]10:51.0720.1.3
7thSt Kentigern College 1[ crew ]11:06.7820.1.7
8thWhakatane High School 2[ crew ]11:19.5220.1.6
Heat 2[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]9:47.3220.2.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:55.1620.2.6
4thTauranga Girls College 1[ crew ]10:24.3620.2.2
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]10:34.2120.2.1
7thWhakatane High School 3[ crew ]11:12.4520.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]10:27.7320.3.5
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]10:41.3520.3.1
4thOtumoetai College 1[ crew ]10:54.2720.3.7
6thPiopio College 1[ crew ]11:17.3020.3.2
7thTrident High School 1[ crew ]11:29.7820.3.3
Heat 4[ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]9:47.8820.4.1
2ndSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:08.1320.4.3
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]10:09.7220.4.7
5thGlendowie College 1[ crew ]10:39.5020.4.2
7thRosehill College 2[ crew ]11:13.2720.4.5
Heat 5[ race results ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]9:54.8620.5.6
3rdHillcrest High School 1[ crew ]10:11.5720.5.5
4thMarist College 1[ crew ]10:15.7220.5.3
5thTauranga Girls College 2[ crew ]10:24.6220.5.2
Heat 6[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:39.8820.6.3
3rdRosehill College 1[ crew ]9:52.5720.6.5
5thTe Kauwhata College 1[ crew ]10:15.5820.6.4
6thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]10:59.7420.6.1

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:24.9421.1.2
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:41.7521.1.5
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:44.1921.1.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:54.2121.1.7
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:55.0821.1.6
6thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:23.9721.1.4
Heat 2[ race results ]
6thAquinas College 1[ crew ]8:27.9521.2.2
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:11.5521.3.6
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:14.8821.3.2
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:36.3521.3.4
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:50.2921.3.5
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:56.3921.3.7
Heat 4[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:30.5321.4.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:45.2821.4.6
3rdHamilton Boys High School 3[ crew ]7:49.3521.4.2
4thWanganui High School 1[ crew ]7:59.0121.4.5
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:01.7121.4.3

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]9:58.3222.1.6
4thOnewhero Area School 1[ crew ]10:18.7222.1.2
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]10:47.4222.1.8
6thTuakau College 1[ crew ]11:16.0622.1.7
7thBethlehem College 2[ crew ]11:16.4322.1.4
8thOnslow College 2[ crew ]11:42.1122.1.1
Heat 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]9:44.9222.2.5
4thChilton St James School 1[ crew ]10:19.8922.2.4
5thCambridge High School 2[ crew ]10:43.0922.2.8
6thTuakau College 2[ crew ]10:45.9222.2.2
7thTauranga Girls College 1[ crew ]10:53.7322.2.1
8thOtumoetai College 1[ crew ]11:12.5822.2.6
Heat 3[ race results ]
2ndBethlehem College 1[ crew ]9:42.0322.3.5
4thHowick College 1[ crew ]10:07.2322.3.6
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]10:26.4222.3.1
7thOnslow College 3[ crew ]11:13.7422.3.2
Heat 4[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]10:01.5922.4.2
3rdKatikati College 1[ crew ]10:40.3522.4.8
4thTrident High School 1[ crew ]10:41.1422.4.3
6thOnslow College 1[ crew ]11:26.1422.4.5
7thTe Awamutu College 1[ crew ]11:35.9022.4.1
8thTuakau College 3[ crew ]12:37.0822.4.6
Heat 5[ race results ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]10:22.1722.5.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]10:26.0322.5.2
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]11:16.3922.5.3
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]11:40.0822.5.1
Heat 6[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]10:09.6722.6.1
3rdCambridge High School 1[ crew ]10:51.1122.6.6
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]11:07.6022.6.5
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]11:25.1522.6.3
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]11:37.0522.6.4
7thAquinas College 1[ crew ]12:17.2922.6.7

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:32.0923.1.3
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:32.4323.1.1
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:42.2723.1.2
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:50.3923.1.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:58.2823.1.4
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:34.2023.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:47.5223.2.2
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]8:06.7123.2.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:20.3023.2.5
7thNapier Boys High School 2[ crew ]8:20.3423.2.7
Scratched crews (Heats) 
SCRMTAL 1[ crew ]_:__:__23.1.8

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:44.8824.1.3
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:57.2824.1.2
6thWentworth College 1[ crew ]10:02.9524.1.7
Heat 2[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:40.9724.2.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:04.5824.2.2
4thWellington Girls College 1[ crew ]9:18.3724.2.5
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:53.6624.2.6

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]9:09.0425.1.1
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:11.8925.1.2
3rdCambridge High School 1[ crew ]9:26.4625.1.5
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:31.0025.1.4
6thTauranga Girls College 2[ crew ]9:53.1825.1.8
8thWellington Girls College 1[ crew ]12:20.5825.1.6
Heat 2[ race results ]
2ndGlendowie College 1[ crew ]9:14.6225.2.1
3rdOtumoetai College 1[ crew ]9:19.0225.2.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]9:24.7225.2.5
6thCullinane College 1[ crew ]10:17.6725.2.4
7thAquinas College 1[ crew ]10:48.0625.2.3
Heat 3[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:58.3425.3.2
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]9:01.9725.3.3
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:37.1425.3.1
Heat 4[ race results ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]8:59.0025.4.1
2ndPukekohe High School 1[ crew ]9:00.9925.4.2
6thWellington Girls College 2[ crew ]11:21.7525.4.5
7thTrident High School 1[ crew ]11:50.0625.4.3
Heat 5[ race results ]
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]8:49.6825.5.1
5thQueen Margaret College 1[ crew ]9:38.8725.5.6
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:58.2925.5.5
7thWellington Girls College 3[ crew ]10:44.0025.5.4
Heat 6[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:05.7925.6.1
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:49.5325.6.2
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]10:02.9425.6.6
7thDiocesan School For Girls 2[ crew ]10:30.9425.6.5
Scratched crews (Heats) 
SCRSPLH 1[ crew ]_:__:__25.3.5

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]8:56.0426.1.4
5thGlendowie College 1[ crew ]9:23.7526.1.6
6thWellington College 2[ crew ]9:45.1726.1.2
8thLindisfarne College 2[ crew ]10:18.3426.1.8
Heat 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]9:00.6526.2.6
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]9:39.1926.2.3
8thOnslow College 1[ crew ]11:00.2426.2.2
Heat 3[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:34.4826.3.4
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:47.6426.3.1
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:57.0426.3.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:58.0326.3.6
5thCullinane College 1[ crew ]9:08.8726.3.7
6thWellington College 3[ crew ]9:45.1526.3.2
7thRosehill College 2[ crew ]10:05.5026.3.5
8thBethlehem College 2[ crew ]11:42.8026.3.8
Heat 4[ race results ]
1stLindisfarne College 1[ crew ]8:49.4926.4.5
6thSt Kentigern College 2[ crew ]9:27.5726.4.1
7thWentworth College 2[ crew ]9:37.0726.4.6
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]10:34.7026.4.4
Heat 5[ race results ]
2ndRosehill College 1[ crew ]9:08.5626.5.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]9:12.9526.5.3
4thTauranga Boys College 1[ crew ]9:14.4226.5.8
6thWellington College 1[ crew ]9:18.4326.5.6
7thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]9:46.1626.5.7
8thBethlehem College 1[ crew ]10:54.4326.5.4
Heat 6[ race results ]
1stFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:42.5926.6.2
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:52.6926.6.1
5thHauraki Plains College 2[ crew ]9:19.8526.6.8
6thSt Patrick's College 1[ crew ]9:30.8326.6.4
8thWestlake Boys High School 1[ crew ]10:51.9426.6.6
Heat 7[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:43.5026.7.8
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:45.2626.7.3
3rdSt Peter's School 3[ crew ]8:59.4626.7.6
4thPukekohe High School 2[ crew ]9:03.6326.7.1
5thTauranga Boys College 2[ crew ]9:11.4326.7.4
6thKings College 1[ crew ]9:18.4826.7.5
7thWentworth College 1[ crew ]9:38.5626.7.2
8thSt Patrick's College 2[ crew ]10:37.6926.7.7

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]9:53.4927.1.1
3rdRosehill College 1[ crew ]10:18.7027.1.6
5thLong Bay College 1[ crew ]10:39.4427.1.2
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]10:52.3327.1.4
Heat 2[ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]9:57.5627.2.4
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]10:16.0827.2.7
5thGlendowie College 2[ crew ]10:47.0227.2.2
6thWhakatane High School 1[ crew ]10:52.1827.2.3
---Tauranga Girls College 2[ crew ]DNS27.2.5
Heat 3[ race results ]
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]9:44.8427.3.3
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]9:46.8727.3.7
6thTrident High School 1[ crew ]11:00.9527.3.2
Heat 4[ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]9:50.4327.4.3
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:59.0427.4.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]10:05.0227.4.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]10:33.6527.4.4
7thGisborne Girls High School 2[ crew ]12:29.8027.4.7
Heat 5[ race results ]
2ndOtumoetai College 1[ crew ]9:50.8927.5.1
3rdCambridge High School 2[ crew ]10:04.1227.5.3
5thGlendowie College 1[ crew ]10:31.9127.5.4
6thSt Kentigern College 1[ crew ]10:53.5627.5.6
7thMarist College 1[ crew ]11:01.9727.5.7
Scratched crews (Heats) 
SCREGGS 1[ crew ]_:__:__27.3.6

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWellington College 1[ crew ]8:51.9328.1.6
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]8:53.7528.1.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:53.9728.1.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]9:36.8428.1.5
6thSt Patrick's College 2[ crew ]9:57.4828.1.1
Heat 2[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:40.7528.2.2
3rdNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:59.5528.2.1
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:11.8928.2.6
6thNapier Boys High School 1[ crew ]9:31.6728.2.5
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:31.9428.2.7
Heat 3[ race results ]
1stRutherford College 1[ crew ]8:35.1428.3.2
2ndMana College 1[ crew ]8:37.7728.3.3
4thCambridge High School 1[ crew ]8:51.4728.3.5
5thWentworth College 1[ crew ]8:51.5828.3.4
7thKings College 2[ crew ]10:08.9028.3.6
Heat 4[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]8:20.1428.4.6
3rdSt Peter's College 1[ crew ]8:47.1328.4.5
4thSt Patrick's College 1[ crew ]8:55.3428.4.4
5thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]9:00.0028.4.3
Heat 5[ race results ]
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:43.8228.5.2
5thWanganui High School 1[ crew ]8:44.2028.5.4
7thWhanganui Collegiate School 3[ crew ]9:36.5228.5.7
Heat 6[ race results ]
1stMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:31.1028.6.2
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:48.9428.6.5
5thLindisfarne College 1[ crew ]8:50.8428.6.3
6thOnslow College 1[ crew ]8:51.3328.6.6
Heat 7[ race results ]
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:34.4428.7.7
5thTauranga Boys College 2[ crew ]9:00.7728.7.5
6thKings College 1[ crew ]9:29.4428.7.6
Scratched crews (Heats) 
SCRSPLH 1[ crew ]_:__:__28.1.3

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:20.6229.1.1
4thPukekohe High School 1[ crew ]9:44.9929.1.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:55.7929.1.5
6thOtumoetai College 2[ crew ]10:14.1029.1.3
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]10:18.6329.1.8
8thJohn Paul College 2[ crew ]11:00.1829.1.6
Heat 2[ race results ]
3rdCambridge High School 2[ crew ]9:46.3029.2.2
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]10:01.8129.2.4
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:54.1929.2.5
Heat 3[ race results ]
2ndOtumoetai College 1[ crew ]9:15.8129.3.2
3rdHamilton Girls' High School 2[ crew ]9:40.1229.3.7
5thPukekohe High School 3[ crew ]10:12.7029.3.1
6thWellington Girls College 2[ crew ]10:53.5729.3.4
7thAquinas College 3[ crew ]11:22.6129.3.6
8thTrident High School 2[ crew ]11:52.8129.3.5
Heat 4[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:50.9429.4.2
4thOnewhero Area School 1[ crew ]10:09.3629.4.4
5thJohn Paul College 1[ crew ]10:22.1329.4.7
6thPukekohe High School 4[ crew ]10:27.8129.4.3
7thAquinas College 2[ crew ]11:37.7329.4.1
Heat 5[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]9:22.0229.5.1
4thWellington Girls College 3[ crew ]10:18.0929.5.5
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]10:22.7129.5.4
7thTakapuna Grammar School 3[ crew ]12:02.5429.5.7
Heat 6[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]9:18.5529.6.3
3rdCambridge High School 1[ crew ]9:45.1229.6.5
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]10:42.7029.6.2
Heat 7[ race results ]
1stHastings Girls High School 1[ crew ]9:13.6529.7.2
4thPukekohe High School 2[ crew ]10:04.6329.7.6
5thAquinas College 1[ crew ]10:06.4429.7.3
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]10:18.6029.7.7
7thWentworth College 1[ crew ]11:21.7129.7.1
Heat 8[ race results ]
2ndWanganui High School 1[ crew ]9:25.6129.8.6
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]9:31.1729.8.7
5thCullinane College 1[ crew ]9:46.6029.8.3
6thTrident High School 1[ crew ]10:06.0029.8.4
Scratched crews (Heats) 
SCRTRGG 2[ crew ]_:__:__29.2.8
SCRTRGG 1[ crew ]_:__:__29.8.2

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Patrick's College 1[ crew ]7:51.6330.1.1
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:58.7130.1.4
4thCambridge High School 1[ crew ]8:02.8930.1.3
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:06.2730.1.7
6thTauranga Boys College 3[ crew ]8:22.2930.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:00.1430.2.6
2ndAuckland Grammar School 2[ crew ]8:09.1930.2.7
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:11.6430.2.2
4thHamilton Boys High School 4[ crew ]8:17.0930.2.4
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:20.8930.2.3
7thSt Kentigern College 2[ crew ]8:24.5330.2.1
8thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:32.0630.2.8
Heat 3[ race results ]
2ndWhakatane High School 1[ crew ]8:03.2430.3.6
5thOnslow College 1[ crew ]8:15.3930.3.7
6thTakapuna Grammar School 3[ crew ]8:44.9930.3.1
7thAquinas College 1[ crew ]8:48.9230.3.3
Heat 4[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:42.2730.4.2
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:48.9430.4.6
4thTauranga Boys College 1[ crew ]8:00.0230.4.4
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:22.5030.4.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:34.8330.4.3
Heat 5[ race results ]
2ndWellington College 1[ crew ]8:00.3530.5.1
3rdHamilton Boys High School 3[ crew ]8:07.3430.5.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:20.4230.5.4
7thTauranga Boys College 2[ crew ]9:05.6130.5.7
Scratched crews (Heats) 
SCRHAUR 1[ crew ]_:__:__30.4.5

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:37.3231.1.6
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:58.6231.1.4
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:59.3931.1.7
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:14.2831.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:46.8331.2.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:28.8031.2.3
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:45.7531.2.5

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:38.3132.1.3
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:41.9332.1.5
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:45.7432.1.8
7thAotea College 1[ crew ]7:58.0832.1.2
8thCullinane College 1[ crew ]8:32.2932.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:18.2732.2.1
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:20.9532.2.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:39.7832.2.3
5thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:58.6032.2.7
7thAquinas College 1[ crew ]8:13.3132.2.4

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:59.4233.1.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]9:29.7733.1.2
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:46.0833.1.7
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:52.9933.1.4
---St Peter's School 2[ crew ]EXC33.1.3
Heat 2[ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:53.8933.2.6
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:40.3233.2.3
5thJohn Paul College 1[ crew ]10:04.7733.2.2
Heat 3[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]9:28.1133.3.2
3rdPukekohe High School 1[ crew ]9:31.7133.3.7
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]10:10.1433.3.5
6thWentworth College 1[ crew ]10:26.5733.3.4
Heat 4[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]9:04.9533.4.5
5thRosehill College 1[ crew ]10:15.4233.4.4
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]10:55.8733.4.7

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:54.7834.1.2
6thSt Patrick's College 2[ crew ]8:49.9034.1.1
7thOnewhero Area School 1[ crew ]9:13.1634.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:43.2134.2.1
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]8:09.5034.2.5
5thOnslow College 2[ crew ]8:35.6334.2.6
6thWellington College 2[ crew ]8:41.6934.2.3
Heat 3[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:50.5534.3.2
3rdSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]8:02.7334.3.1
4thOnslow College 1[ crew ]8:16.0634.3.3
5thWentworth College 1[ crew ]8:29.1434.3.7
Heat 4[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:33.0234.4.1
2ndWellington College 1[ crew ]7:58.2534.4.5
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:01.1034.4.7
4thTauranga Boys College 2[ crew ]8:06.3534.4.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:17.3034.4.4

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:05.5135.1.6
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:23.0135.1.2
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:30.4135.1.7
6thOnslow College 1[ crew ]9:10.6635.1.1
7thWellington Girls College 2[ crew ]9:30.7535.1.3
Heat 2[ race results ]
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:23.4635.2.1
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:55.5135.2.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:16.8735.2.5
Heat 3[ race results ]
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:20.7335.3.6
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:37.8235.3.1
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:46.5335.3.4
6thWentworth College 1[ crew ]8:56.4635.3.2
7thCullinane College 1[ crew ]10:11.9135.3.5

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:42.3136.1.2
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:55.2036.1.1
3rdOnslow College 1[ crew ]6:59.4836.1.7
4thKings College 1[ crew ]7:03.1436.1.5
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:08.3736.1.6
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:11.8236.1.4
8thWellington College 2[ crew ]7:26.9036.1.3
Heat 2[ race results ]
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:58.4736.2.8
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:03.1736.2.2
8thWellington College 1[ crew ]7:25.7336.2.6

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:05.2737.1.7
4thGlendowie College 1[ crew ]8:12.2037.1.5
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:17.6937.1.6
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:32.1837.1.3
8thWestern Heights High School 1[ crew ]8:43.5037.1.8
Heat 2[ race results ]
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]8:03.4237.2.3
3rdKings College 1[ crew ]8:08.8437.2.6
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:22.7137.2.4
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:29.4037.2.1
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:48.5837.2.7

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:26.2138.1.6
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:27.6738.1.7
4thWanganui High School 1[ crew ]7:46.3838.1.3
6thSt Peter's College 2[ crew ]8:11.0338.1.2
Heat 2[ race results ]
4thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:36.6238.2.5
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:49.1338.2.7
6thKings College 2[ crew ]8:11.1038.2.4
7thWestern Heights High School 1[ crew ]8:17.7138.2.6
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:29.5838.3.3
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:56.5038.3.4
7thRongotai College 1[ crew ]8:37.9538.3.6
Heat 4[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:30.0538.4.2
2ndMacleans College 1[ crew ]7:37.0938.4.3
5thKings College 1[ crew ]8:11.5238.4.6
Heat 5[ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:30.8438.5.4
3rdOnslow College 1[ crew ]7:48.2338.5.2
4thRosehill College 2[ crew ]8:01.6538.5.3
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:02.3838.5.5
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:30.1038.5.6
Scratched crews (Heats) 
SCRGLDW 1[ crew ]_:__:__38.1.5
SCRSPLH 2[ crew ]_:__:__38.4.5

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]8:08.5339.1.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:32.6939.1.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:37.5139.1.5
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:42.3939.1.6
Heat 2[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:40.0839.2.5
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:15.2639.2.4
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:50.2839.2.3
Heat 3[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:58.0339.3.2
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:11.3739.3.6
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:12.3739.3.5
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:43.6339.3.4

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAotea College 1[ crew ]7:50.7140.1.1
2ndOnslow College 1[ crew ]7:57.9440.1.7
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:07.3240.1.5
7thTauranga Boys College 2[ crew ]9:19.0840.1.3
Heat 2[ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:00.2640.2.7
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:09.9940.2.3
6thWanganui High School 2[ crew ]8:24.9840.2.4
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]9:16.6740.2.6
Heat 3[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:46.3640.3.1
3rdHamilton Boys High School 3[ crew ]7:56.1940.3.3
6thWanganui High School 1[ crew ]8:22.9440.3.4
Heat 4[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:42.9940.4.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:52.1440.4.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:23.9740.4.2
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:44.5740.4.4
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:52.4140.4.6
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:56.3640.4.7
Heat 5[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:41.6840.5.1
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:55.6440.5.4
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:57.0740.5.7
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:58.6340.5.3
5thMacleans College 1[ crew ]8:07.9340.5.5
6thAquinas College 1[ crew ]8:43.4540.5.2
7thSacred Heart College (Auckland) 3[ crew ]8:59.0840.5.6

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]8:48.7241.1.8
3rdJohn Paul College 1[ crew ]9:12.9641.1.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]9:13.5841.1.6
5thTrident High School 1[ crew ]9:18.8141.1.5
6thCambridge High School 2[ crew ]9:37.0741.1.7
8thSt Kentigern College 1[ crew ]10:02.4941.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:57.4041.2.5
3rdWellington Girls College 2[ crew ]9:03.7641.2.3
6thWentworth College 1[ crew ]9:26.6341.2.4
7thWanganui High School 1[ crew ]9:29.8241.2.1
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]10:08.0341.2.7
Heat 3[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:39.8541.3.7
2ndSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:52.7741.3.1
5thPukekohe High School 1[ crew ]9:21.0741.3.5
6thCambridge High School 1[ crew ]9:26.6441.3.2
7thRosehill College 1[ crew ]9:40.4241.3.6
8thRotorua Lakes High School 1[ crew ]10:07.3541.3.4
Heat 4[ race results ]
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]9:08.8741.4.6
4thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]9:23.2041.4.3
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:27.0041.4.2
8thOtumoetai College 1[ crew ]11:09.1041.4.8
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]9:06.7341.5.6
3rdWestern Heights High School 2[ crew ]9:32.0941.5.7
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:34.9541.5.4
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:47.9841.5.1
6thHillcrest High School 1[ crew ]9:49.1841.5.5
7thKatikati College 1[ crew ]9:54.3341.5.3

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:32.7642.1.5
3rdWellington College 1[ crew ]7:43.9342.1.6
6thOnslow College 1[ crew ]7:53.8142.1.8
7thCambridge High School 1[ crew ]7:57.7142.1.3
8thTauranga Boys College 1[ crew ]8:03.8242.1.4
Heat 2[ race results ]
1stKings College 2[ crew ]7:31.9442.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:38.3842.2.7
3rdRosehill College 1[ crew ]7:43.9642.2.2
5thWanganui High School 1[ crew ]8:04.9542.2.1
6thWellington College 3[ crew ]8:14.5642.2.3
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:18.4042.3.5
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:48.1842.3.2
5thKings College 3[ crew ]7:49.7442.3.1
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:50.7042.3.4
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:54.8442.3.6
Heat 4[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:27.9442.4.3
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:40.0142.4.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:52.8942.4.1
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:58.3442.4.6
5thWellington College 2[ crew ]7:58.5042.4.2
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:45.9042.4.4
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACEGLDW 1[ crew ]_:__:__42.4.7

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:37.1643.1.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:54.7843.1.4
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:57.3843.1.1
7thOnslow College 2[ crew ]10:20.6043.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:38.7143.2.3
3rdPukekohe High School 1[ crew ]9:03.3943.2.6
6thEdgewater College 1[ crew ]10:12.3843.2.7
Heat 3[ race results ]
1stChilton St James School 1[ crew ]8:47.1143.3.7
3rdEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:17.1143.3.4
5thTuakau College 1[ crew ]9:56.7943.3.2
6thBethlehem College 1[ crew ]10:35.2343.3.5
Heat 4[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:14.3843.4.6
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:03.5643.4.7
5thTauranga Girls College 1[ crew ]9:18.8243.4.2
6thOnslow College 1[ crew ]9:31.1243.4.5

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:50.1844.1.7
4thAotea College 1[ crew ]7:55.3744.1.4
7thMacleans College 1[ crew ]8:16.7844.1.2
8thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:38.0244.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:25.8244.2.1
3rdScots College 1[ crew ]7:40.8444.2.4
4thGlendowie College 1[ crew ]7:51.7244.2.2
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:00.7744.2.5
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:12.9344.2.7
7thTe Awamutu College 1[ crew ]8:22.3544.2.3
Heat 3[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:43.1644.3.1
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:45.4044.3.4
3rdOnslow College 1[ crew ]7:53.7544.3.2
4thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:58.8844.3.7
6thScots College 2[ crew ]8:17.6744.3.5
7thTuakau College 1[ crew ]8:24.4044.3.6
Heat 4[ race results ]
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:53.8944.4.7
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:57.7944.4.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]8:18.2244.4.1
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:27.3944.4.6
7thGlendowie College 2[ crew ]8:33.1944.4.2

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:41.1645.1.8
4thSancta Maria College 1[ crew ]8:57.4045.1.1
5thGlendowie College 1[ crew ]9:01.8745.1.6
6thCambridge High School 2[ crew ]9:07.6545.1.2
7thRosehill College 1[ crew ]9:41.5145.1.3
8thWhanganui Girls College 1[ crew ]10:03.0245.1.7
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:53.7445.2.2
3rdGlendowie College 2[ crew ]8:59.6345.2.1
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:10.9445.2.3
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]9:37.7945.2.6
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]10:13.3045.2.4
Heat 3[ race results ]
2ndMacleans College 1[ crew ]8:59.2445.3.8
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:38.6345.3.1
7thOtumoetai College 2[ crew ]10:19.2245.3.5
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:43.2845.4.2
3rdHastings Girls High School 1[ crew ]8:55.5745.4.1
4thPukekohe High School 2[ crew ]9:11.7145.4.5
5thOnewhero Area School 1[ crew ]9:27.7045.4.6
7thQueen Margaret College 2[ crew ]9:38.2745.4.7
Heat 5[ race results ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]8:34.4645.5.6
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:41.1245.5.2
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:53.6845.5.5
6thHowick College 1[ crew ]9:07.6545.5.3
7thCullinane College 1[ crew ]9:45.9245.5.8
8thWellington Girls College 1[ crew ]10:24.6645.5.4
Heat 6[ race results ]
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:37.1945.6.3
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:43.9645.6.6
4thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:57.8545.6.5
5thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:07.7345.6.4
6thSt Kentigern College 1[ crew ]9:08.0945.6.7
8thTrident High School 1[ crew ]10:31.0945.6.2
Heat 7[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:51.0445.7.2
4thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:00.6645.7.5
5thTe Awamutu College 1[ crew ]9:24.1045.7.3
7thOnewhero Area School 2[ crew ]9:37.6045.7.1
8thHamilton Girls' High School 1[ crew ]10:18.7445.7.6
Heat 8[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:29.8445.8.7
5thHauraki Plains College 2[ crew ]9:05.8445.8.4
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:09.5245.8.3
7thSt Kentigern College 2[ crew ]9:10.1145.8.1
Scratched crews (Heats) 
SCRDIOC 2[ crew ]_:__:__45.2.8
SCRDIOC 1[ crew ]_:__:__45.3.2
SCRSHGH 2[ crew ]_:__:__45.4.4

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:33.2146.1.1
4thFrancis Douglas Memorial College 2[ crew ]8:37.4746.1.3
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]9:31.0046.1.4
Heat 2[ race results ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]8:31.8946.2.5
2ndACG Sunderland 1[ crew ]8:35.4246.2.4
4thJohn Paul College 2[ crew ]8:41.2646.2.2
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:46.9646.2.3
6thSt Patrick's College 1[ crew ]9:21.9746.2.1
Heat 3[ race results ]
1stFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:24.2746.3.6
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:34.3646.3.1
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:49.6846.3.4
7thCullinane College 1[ crew ]9:14.0746.3.7
Heat 4[ race results ]
1stLindisfarne College 1[ crew ]8:38.8346.4.1
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:58.5746.4.5
7thJohn Paul College 3[ crew ]10:32.3946.4.4
Heat 5[ race results ]
4thLindisfarne College 2[ crew ]8:46.9046.5.6
5thNapier Boys High School 1[ crew ]8:48.0246.5.2
7thWanganui High School 1[ crew ]9:05.6346.5.1
Heat 6[ race results ]
1stListon College 1[ crew ]8:43.0946.6.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:52.4146.6.4
4thCullinane College 2[ crew ]9:05.7146.6.3
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]9:13.1446.6.6
6thSt Patrick's College 2[ crew ]9:25.6846.6.2
Heat 7[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:39.7246.7.4
2ndOnslow College 1[ crew ]8:50.6446.7.6
3rdOtumoetai College 2[ crew ]9:03.9346.7.3
4thSt Peter's School 1[ crew ]9:06.9146.7.2
5thWellington College 1[ crew ]9:08.8946.7.5

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:45.1947.1.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:00.4347.1.3
5thWentworth College 1[ crew ]8:30.4147.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:29.9147.2.3
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:40.6547.2.5
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:44.8647.2.6

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:17.9048.1.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:19.0048.1.5
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:26.5848.1.2
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:38.1248.1.6
7thScots College 1[ crew ]7:01.1648.1.7
Heat 2[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:17.1548.2.3
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:23.6948.2.7
4thKings College 1[ crew ]6:38.0248.2.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:45.2248.2.4
Scratched crews (Heats) 
SCRSHAK 1[ crew ]_:__:__48.2.2

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other mad13 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

North Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other mad13 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA