NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
St Bede's College's approved colours
#79: St Bede's College


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2008 Aon North Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2021 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2008 Aon North Island Secondary Schools regatta results, filtered to show races with schools from the North Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:51:341.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:53:431.1.3
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]6:59:741.1.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:06:941.1.6
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:11:061.1.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:12:271.1.1
7thHauraki Plains College 1[ crew ]7:16:881.1.2
8thWellington College 1[ crew ]7:19:021.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stDilworth School 1[ crew ]7:15:791.2.3
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:17:821.2.5
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:22:331.2.7
4thRosehill College 1[ crew ]7:24:201.2.6
5thCambridge High School 3[ crew ]7:27:001.2.8
6thHauraki Plains College 2[ crew ]7:41:391.2.2
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:56:491.2.1
Scratched crews (Finals) 
SCRWTLB 2[ crew ]_:__:__1.2.4

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:11:422.1.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:13:282.1.2
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]8:16:082.1.5
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:19:652.1.3
5thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:28:442.1.6
6thEdgecumbe College 1[ crew ]8:29:602.1.7
7thHorowhenua College 1[ crew ]8:37:622.1.1
8thTrident High School 1[ crew ]8:47:722.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:33:392.2.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:39:432.2.3
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:40:642.2.2
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:41:082.2.5
5thQueen Margaret College 2[ crew ]8:43:382.2.1
6thEdgewater College 1[ crew ]8:51:352.2.8
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:56:732.2.6
8thTrident High School 2[ crew ]8:57:012.2.7

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:40:713.1.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:51:753.1.2
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:54:283.1.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:57:633.1.3
5thManurewa High School 1[ crew ]8:02:133.1.6
6thMacleans College 1[ crew ]8:02:633.1.7
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:09:553.1.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:25:153.1.1

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:43:104.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:48:594.1.6
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:51:894.1.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:58:704.1.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:59:694.1.7
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:02:104.1.8
7thAquinas College 1[ crew ]7:02:984.1.1
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:38:794.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:02:494.2.3
2ndSt Kentigern College 2[ crew ]7:06:944.2.7
3rdWellington College 1[ crew ]7:07:604.2.5
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:08:804.2.4
5thWanganui High School 1[ crew ]7:14:194.2.6
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:15:234.2.2
7thKings College 1[ crew ]7:17:104.2.8
8thMacleans College 1[ crew ]7:36:714.2.1

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:47:835.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:49:595.1.6
3rdWellington College 1[ crew ]6:53:275.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:03:595.1.5
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:05:625.1.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:11:065.1.1
7thTakapuna Grammar School 3[ crew ]7:13:265.1.7
8thWhakatane High School 2[ crew ]7:18:315.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:12:595.2.3
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:14:905.2.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:19:515.2.6
4thWellington College 2[ crew ]7:25:725.2.4
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:31:055.2.2
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:36:055.2.8
7thCambridge High School 2[ crew ]7:37:585.2.1
8thCullinane College 1[ crew ]7:42:205.2.7

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:55:516.1.4
2ndHamilton Boys High School 3[ crew ]7:01:886.1.5
3rdWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:04:636.1.2
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:06:826.1.8
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:13:746.1.7
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:14:906.1.1
7thWellington College 1[ crew ]7:17:646.1.6
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:27:536.1.3

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:33:967.1.1
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:35:507.1.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:43:747.1.6
4thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:45:827.1.5
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:48:137.1.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:51:767.1.3
7thFraser High School 1[ crew ]7:59:677.1.2
8thSt Peter's School 1[ crew ]8:09:837.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stAquinas College 1[ crew ]7:55:347.2.2
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:04:137.2.4
3rdWestlake Girls High School 2[ crew ]8:07:207.2.8
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:07:267.2.5
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:10:887.2.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:12:817.2.3
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:29:347.2.7
8thHauraki Plains College 2[ crew ]9:09:277.2.6

Event 8 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:06:448.1.4
2ndBaradene College 1[ crew ]7:30:778.1.6
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:40:338.1.5
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:48:848.1.3
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:56:268.1.2

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:51:949.1.5
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]6:56:069.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:00:409.1.3
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:05:899.1.2
5thNapier Girls High School 1[ crew ]7:09:139.1.1
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:10:459.1.6
7thHillcrest High School 1[ crew ]7:16:939.1.8
8thMacleans College 1[ crew ]7:30:289.1.7
Scratched crews (Finals) 
SCRWNCS 1[ crew ]_:__:__9.1.2
SCRTEAW 1[ crew ]_:__:__9.1.6

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:30:6310.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:33:5410.1.3
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:33:5510.1.4
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:36:6710.1.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:42:1710.1.7
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]6:43:1010.1.2
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:54:0310.1.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:06:8810.1.8

Event 11 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:46:0011.1.1
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:47:0911.1.2
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:55:6111.1.7
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:00:7711.1.5
5thKings College 1[ crew ]8:10:4911.1.6
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:19:0611.1.3
7thMacleans College 1[ crew ]8:32:1911.1.4

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:18:3612.1.4
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:21:3312.1.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:25:7812.1.6
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:34:4012.1.7
5thTauranga Girls College 1[ crew ]7:35:7212.1.3
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:44:2312.1.2
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:02:6912.1.1
8thWanganui High School 1[ crew ]8:12:6812.1.8

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:42:0613.1.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]6:48:5913.1.3
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]6:52:7713.1.5
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]6:53:4313.1.7
5thHauraki Plains College 1[ crew ]6:58:0413.1.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:07:2713.1.8
7thSt Peter's School 1[ crew ]7:08:8113.1.2
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:22:3713.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:05:1713.2.2
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:08:1413.2.4
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:11:3813.2.3
4thDilworth School 1[ crew ]7:13:2513.2.1
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:15:2813.2.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:20:4413.2.5
7thWellington College 1[ crew ]7:25:1113.2.7
8thACG Strathallan College 1[ crew ]7:58:4013.2.8

Event 14 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:01:7214.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:06:0614.1.3
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:08:0414.1.6
4thWellington College 1[ crew ]7:08:2514.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:15:3414.1.7
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:16:1714.1.5
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:32:9214.1.8
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:45:0614.1.1

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:28:0415.1.3
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:34:7515.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:39:9115.1.1
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:41:7215.1.2
5thWanganui High School 1[ crew ]6:49:7415.1.6
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:49:9115.1.4
7thOtumoetai College 1[ crew ]7:06:6615.1.7
8thWellington College 1[ crew ]7:13:1915.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:56:4415.2.4
2ndKings College 1[ crew ]7:04:6315.2.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:06:6615.2.5
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:19:6815.2.2
5thCullinane College 1[ crew ]7:19:7115.2.8
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:23:4715.2.7
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:26:5415.2.3
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:32:0415.2.1

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:59:6116.1.5
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:02:8516.1.3
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:05:8716.1.7
4thWanganui High School 1[ crew ]8:10:8716.1.6
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:10:9816.1.4
6thTrident High School 1[ crew ]8:18:3416.1.1
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:24:7716.1.2
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:35:1516.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stDiocesan School For Girls 3[ crew ]8:25:2616.2.7
2ndEdgecumbe College 1[ crew ]8:26:8516.2.3
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:28:2316.2.5
4thTauranga Girls College 2[ crew ]8:31:1916.2.4
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:35:2016.2.8
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:35:7016.2.6
7thRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:41:6316.2.2
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:54:4816.2.1

Event 17 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:50:4617.1.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:57:2717.1.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:02:4917.1.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:05:4617.1.2
5thAquinas College 1[ crew ]7:10:8917.1.8
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:14:1917.1.7
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:15:0117.1.3
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:38:9617.1.1

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]6:47:1718.1.3
2ndCambridge High School 1[ crew ]6:49:5818.1.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:51:4518.1.5
4thJohn Paul College 1[ crew ]6:54:1418.1.2
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]6:58:7618.1.7
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:05:0218.1.1
7thWhakatane High School 1[ crew ]7:07:8218.1.8
8thCambridge High School 2[ crew ]7:08:8118.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]6:59:8018.2.5
2ndEdgewater College 1[ crew ]7:09:1418.2.7
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:16:0618.2.4
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:16:7218.2.1
5thWanganui High School 1[ crew ]7:33:0818.2.3
6thKings College 1[ crew ]7:54:6218.2.2
Scratched crews (Finals) 
SCRBTHC 1[ crew ]_:__:__18.2.6

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHastings Girls High School 1[ crew ]8:16:5819.1.4
2ndTrident High School 1[ crew ]8:21:0319.1.3
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:26:0819.1.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:26:2819.1.2
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:32:4619.1.8
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:33:2819.1.7
7thBethlehem College 1[ crew ]8:46:6819.1.6
8thHutt Valley High School 1[ crew ]8:53:1119.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:37:9019.2.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:39:9819.2.6
3rdManurewa High School 2[ crew ]8:43:2819.2.3
4thHorowhenua College 1[ crew ]8:46:0319.2.2
5thMassey High School 1[ crew ]8:49:6519.2.7
6thRosehill College 1[ crew ]8:53:3319.2.8
7thEdgecumbe College 1[ crew ]8:55:3119.2.4
8thEdgewater College 1[ crew ]9:01:6219.2.1

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 2[ crew ]8:03:5620.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:14:5520.1.3
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:19:7620.1.4
4thOtumoetai College 2[ crew ]8:23:8320.1.6
5thBethlehem College 1[ crew ]8:30:1420.1.7
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:42:8320.1.1
7thRosehill College 1[ crew ]8:47:2820.1.2
8thTauranga Girls College 2[ crew ]8:54:4820.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]8:35:2020.2.4
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:42:7820.2.1
3rdHorowhenua College 1[ crew ]8:44:7020.2.7
4thGlendowie College 1[ crew ]8:45:1920.2.3
5thCarmel College 1[ crew ]8:54:7520.2.5
6thGlendowie College 2[ crew ]8:59:0920.2.6
7thHauraki Plains College 1[ crew ]9:28:5920.2.8
Scratched crews (Finals) 
SCRSHGN 1[ crew ]_:__:__20.2.2

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:35:1921.1.5
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:43:9821.1.4
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]6:47:4421.1.7
4thTauranga Boys College 1[ crew ]6:51:9521.1.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:51:9821.1.8
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:55:5721.1.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]6:57:0021.1.1
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:00:8421.1.3

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:19:5722.1.4
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:27:4822.1.5
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]7:28:5822.1.7
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:31:8722.1.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:34:2322.1.3
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:37:1522.1.2
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:53:6822.1.8
8thBaradene College 1[ crew ]7:56:2022.1.1

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:50:0623.1.5
2ndWoodford House 1[ crew ]7:51:1623.1.4
3rdEdgewater College 1[ crew ]7:53:1423.1.8
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:53:3223.1.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:58:1923.1.3
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:00:4423.1.1
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:01:3823.1.6
8thMacleans College 1[ crew ]8:23:2923.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:05:9423.2.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:06:8723.2.6
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]8:12:1523.2.7
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:12:9123.2.3
5thTrident High School 1[ crew ]8:16:9223.2.2
6thCambridge High School 1[ crew ]8:17:6923.2.1
7thWhakatane High School 1[ crew ]8:25:2723.2.5
8thWestern Heights High School 1[ crew ]8:31:8123.2.8

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]7:33:9624.1.3
2ndHavelock North High School 1[ crew ]7:41:1624.1.5
3rdRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:42:7524.1.8
4thHauraki Plains College 2[ crew ]7:52:6924.1.4
5thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:53:5724.1.1
6thCambridge High School 1[ crew ]8:05:3824.1.2
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:05:4024.1.6
8thTauranga Boys College 2[ crew ]8:06:4824.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:56:0424.2.5
2ndACG Strathallan College 1[ crew ]7:57:3624.2.3
3rdHorowhenua College 2[ crew ]7:57:7524.2.7
4thWhakatane High School 1[ crew ]8:08:6124.2.6
5thGlendowie College 2[ crew ]8:11:9124.2.1
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:22:6824.2.2
7thHauraki Plains College 3[ crew ]8:36:5724.2.8
Scratched crews (Finals) 
SCRLIND 1[ crew ]_:__:__24.2.4

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:10:8425.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]7:13:0325.1.3
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:14:4625.1.6
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:18:3125.1.5
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:25:5025.1.7
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:26:3825.1.2
7thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:30:3425.1.8
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:33:4125.1.1

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:50:9026.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:54:9126.1.7
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]6:58:8726.1.5
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:03:4826.1.4
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:20:1226.1.1
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:10:4926.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:08:2026.2.4
2ndKings College 1[ crew ]7:16:0526.2.7
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:18:2526.2.3
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:23:2526.2.5
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:28:4726.2.6
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:39:0726.2.2
7thSt Peter's College 2[ crew ]7:39:8426.2.1
Scratched crews (Finals) 
SCRAGSB 1[ crew ]_:__:__26.1.8
SCRSHAK 1[ crew ]_:__:__26.1.8
SCRWLCO 1[ crew ]_:__:__26.2.8

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:51:6527.1.3
2ndTrident High School 1[ crew ]7:55:1627.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:55:5527.1.1
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:03:0727.1.5
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:13:7327.1.8
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:18:2327.1.2
7thWoodford House 1[ crew ]8:44:5427.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:12:0227.2.5
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:16:2527.2.6
3rdQueen Margaret College 2[ crew ]8:20:8127.2.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:21:1927.2.8
5thMacleans College 2[ crew ]8:21:5827.2.3
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:29:3227.2.1
7thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:34:4327.2.2
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:38:4427.2.7
Scratched crews (Finals) 
SCREDWT 2[ crew ]_:__:__27.1.7

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:57:6328.1.5
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:59:2828.1.4
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:06:3128.1.3
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:07:8528.1.6
5thCambridge High School 2[ crew ]8:30:1028.1.2
6thTauranga Girls College 2[ crew ]8:31:1928.1.7
7thCarmel College 1[ crew ]8:33:0628.1.8
8thHauraki Plains College 1[ crew ]8:33:7228.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]8:25:1028.2.2
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:27:1928.2.5
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:39:8828.2.4
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:47:4028.2.3
5thGlendowie College 1[ crew ]8:53:5028.2.8
6thHorowhenua College 1[ crew ]8:57:4028.2.1
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:12:0128.2.7
---Sacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]RET28.2.6

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:46:2129.1.3
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:50:8229.1.4
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]7:51:8629.1.2
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:05:8129.1.5
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:13:0129.1.7
6thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:16:7429.1.1
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 3[ crew ]8:25:8629.1.8
8thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:33:8829.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:07:2529.2.5
2ndMacleans College 1[ crew ]8:09:0129.2.2
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:10:4929.2.4
4thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:25:7029.2.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:29:9929.2.1
6thHillcrest High School 2[ crew ]8:31:9629.2.8
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:38:0629.2.6
8thFraser High School 1[ crew ]8:50:3129.2.7

Event 30 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:40:5230.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:41:4030.1.3
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:46:6730.1.6
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:57:4930.1.5
5thKings College 1[ crew ]7:05:0730.1.7
6thWellington College 1[ crew ]7:14:9030.1.8
7thOtumoetai College 1[ crew ]7:19:9630.1.2
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:23:0930.1.1

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:24:1531.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:30:0331.1.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:32:6731.1.1
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:35:5831.1.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:41:8931.1.7
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:42:3931.1.2
7thCambridge High School 1[ crew ]6:44:0431.1.6
8thKings College 1[ crew ]6:50:6831.1.8

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:06:6632.1.4
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:10:1232.1.5
3rdWellington College 1[ crew ]7:16:1632.1.7
4thWhakatane High School 2[ crew ]7:18:9632.1.3
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:21:6632.1.2
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:25:8332.1.6
7thRosehill College 1[ crew ]7:26:9832.1.1
8thACG Strathallan College 1[ crew ]7:29:7932.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 2[ crew ]7:32:7532.2.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:33:5832.2.4
3rdWhanganui City College 1[ crew ]7:39:2932.2.3
4thGlendowie College 1[ crew ]7:42:5332.2.7
5thWanganui High School 1[ crew ]7:46:4332.2.6
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:54:5032.2.1
7thSancta Maria College 1[ crew ]8:16:5332.2.8
Scratched crews (Finals) 
SCRGBHS 1[ crew ]_:__:__32.2.5

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:32:4833.1.5
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:36:4433.1.4
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:40:5033.1.6
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:40:5833.1.3
5thHorowhenua College 1[ crew ]7:56:4333.1.8
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:57:7533.1.2
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:04:4533.1.7
8thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:14:1233.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:01:7033.2.5
2ndAquinas College 1[ crew ]8:06:0433.2.1
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:06:8133.2.4
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:09:2233.2.6
5thRosehill College 1[ crew ]8:11:7533.2.2
6thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:38:6133.2.8
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:42:5633.2.3
Scratched crews (Finals) 
SCRDIOC 1[ crew ]_:__:__33.2.7

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:06:3334.1.4
2ndWellington College 2[ crew ]7:09:6334.1.8
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:10:4034.1.6
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:20:2334.1.2
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:20:2734.1.7
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:21:1634.1.5
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:26:8834.1.3
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:29:5734.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:25:0134.2.4
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:27:9234.2.6
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:36:4334.2.2
4thCambridge High School 2[ crew ]7:43:7434.2.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:48:5734.2.7
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:49:8934.2.8
7thHillcrest High School 1[ crew ]7:53:7334.2.1
Scratched crews (Finals) 
SCRSPLH 2[ crew ]_:__:__34.2.5

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:05:2535.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:10:8035.1.4
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:14:3235.1.3
4thKings College 1[ crew ]6:27:4435.1.8
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:29:4235.1.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]6:32:2235.1.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:33:7635.1.2
8thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:34:8035.1.1

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]7:21:2236.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:22:3236.1.4
3rdRosehill College 1[ crew ]7:29:3536.1.2
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:31:7736.1.8
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:32:4236.1.5
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:35:3436.1.6
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:37:1536.1.7
8thQueen Margaret College 2[ crew ]7:48:6336.1.1

Event 37 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:35:0637.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]7:41:4337.1.7
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:42:2037.1.1
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:45:2237.1.6
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:49:1237.1.5
6thFraser High School 1[ crew ]8:02:9737.1.8
7thMacleans College 2[ crew ]8:04:6137.1.3
8thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:09:5637.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:02:8037.2.6
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:07:9137.2.5
3rdBaradene College 1[ crew ]8:12:0237.2.3
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:17:0837.2.4
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:21:3637.2.1
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:53:9937.2.7
7thSancta Maria College 1[ crew ]9:00:9137.2.8
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:08:2737.2.2

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]6:50:8438.1.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]6:55:3538.1.6
3rdJohn Paul College 1[ crew ]6:56:8838.1.4
4thWhakatane High School 1[ crew ]6:59:6838.1.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:02:9838.1.8
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:04:9038.1.7
7thCambridge High School 1[ crew ]7:07:2138.1.2
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:17:4838.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stGisborne Boys High School 1[ crew ]7:00:9538.2.5
2ndWellington College 1[ crew ]7:08:0938.2.4
3rdAquinas College 2[ crew ]7:15:0738.2.6
4thGisborne Boys High School 3[ crew ]7:24:3038.2.1
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:28:2538.2.3
6thRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:29:1838.2.8
7thCambridge High School 2[ crew ]7:35:2338.2.2
8thAquinas College 1[ crew ]7:37:6438.2.7

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHavelock North High School 1[ crew ]7:27:7739.1.8
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:27:8039.1.3
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:29:1939.1.5
4thWellington College 2[ crew ]7:31:2339.1.7
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:33:8639.1.6
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:40:1239.1.2
7thTauranga Boys College 2[ crew ]7:43:4239.1.4
8thWellington College 1[ crew ]7:56:6039.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:36:2239.2.8
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]7:39:5739.2.4
3rdWhanganui City College 1[ crew ]7:46:2239.2.2
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:47:8139.2.3
5thWanganui High School 1[ crew ]7:51:7639.2.5
6thGlendowie College 1[ crew ]8:01:0539.2.6
7thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:06:1039.2.1
8thWellington College 3[ crew ]8:09:5639.2.7

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:21:7140.1.3
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:23:1440.1.4
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:28:5840.1.5
4thTauranga Girls College 1[ crew ]7:32:2040.1.6
5thNapier Girls High School 1[ crew ]7:33:3040.1.1
6thJohn Paul College 1[ crew ]7:37:1540.1.2
7thWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:40:2240.1.7
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:43:9640.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stACG Strathallan College 1[ crew ]7:30:3440.2.6
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:34:5740.2.5
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]7:44:4540.2.3
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:46:6040.2.4
5thCambridge High School 1[ crew ]7:54:2340.2.7
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:02:4740.2.1
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:05:7740.2.8
8thQueen Margaret College 1[ crew ]8:12:0840.2.2

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]7:40:5541.1.7
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:43:1941.1.4
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]7:44:4041.1.3
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:52:8641.1.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:59:9441.1.8
6thCambridge High School 1[ crew ]8:01:2141.1.1
7thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:06:9741.1.6
8thMacleans College 1[ crew ]8:11:8641.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:58:9541.2.4
2ndCarmel College 1[ crew ]8:01:7041.2.8
3rdAquinas College 1[ crew ]8:09:5541.2.1
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:14:8841.2.5
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:21:3041.2.6
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:24:0541.2.2
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:24:8241.2.7
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:41:2441.2.3

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 2[ crew ]7:04:4142.1.5
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:06:3942.1.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:24:9042.1.3
4thWellington College 1[ crew ]7:29:3542.1.2
5thCambridge High School 1[ crew ]7:36:0542.1.1
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:37:2042.1.8
7thHorowhenua College 1[ crew ]7:37:8142.1.6
8thTakapuna Grammar School 3[ crew ]7:56:6542.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:32:6542.2.5
2ndCullinane College 1[ crew ]7:40:6642.2.6
3rdTakapuna Grammar School 4[ crew ]7:50:5542.2.1
4thWellington College 2[ crew ]7:54:2842.2.4
5thCambridge High School 2[ crew ]7:54:6142.2.7
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:58:9042.2.3
7thAquinas College 2[ crew ]8:06:0942.2.8
---Glendowie College 1[ crew ]DNS42.2.2

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:40:3543.1.4
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:52:7643.1.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:54:4743.1.2
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:56:2243.1.7
5thKings College 1[ crew ]7:02:7043.1.3
6thBaradene College 1[ crew ]7:13:4743.1.1
Scratched crews (Finals) 
SCRWTLG 1[ crew ]_:__:__43.1.5

Event 44 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]5:52:2444.1.4
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]5:58:5144.1.3
3rdRotorua Boys High School 2[ crew ]5:59:4444.1.2
4thTauranga Boys College 1[ crew ]6:01:8644.1.7
5thKings College 1[ crew ]6:02:9044.1.6
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:06:7444.1.8
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:11:8544.1.5
8thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:13:9444.1.1

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:01:061.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:09:901.1.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:10:671.1.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:13:361.1.7
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:16:111.1.3
6thDilworth School 1[ crew ]7:17:151.1.1
7thHauraki Plains College 2[ crew ]7:39:451.1.2
8thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:48:351.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]6:59:411.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:09:581.2.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:13:751.2.2
4thWellington College 1[ crew ]7:14:571.2.7
5thWhakatane High School 1[ crew ]7:15:071.2.3
6thRosehill College 1[ crew ]7:25:391.2.1
7thGlendowie College 1[ crew ]7:26:381.2.8
8thCambridge High School 3[ crew ]7:36:431.2.6

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]8:12:352.1.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:15:152.1.3
3rdEdgecumbe College 1[ crew ]8:16:412.1.5
4thHorowhenua College 1[ crew ]8:19:712.1.2
5thWhakatane High School 1[ crew ]8:21:252.1.6
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:22:732.1.1
7thGlendowie College 1[ crew ]8:26:632.1.8
8thQueen Margaret College 2[ crew ]8:52:012.1.7
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:07:142.2.4
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:10:322.2.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:13:342.2.6
4thTrident High School 1[ crew ]8:20:482.2.1
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:23:062.2.5
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:40:202.2.7
7thTrident High School 2[ crew ]8:41:962.2.8
8thEdgewater College 1[ crew ]8:44:492.2.2

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:25:1116.1.5
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:34:5516.1.6
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:38:2316.1.4
4thTrident High School 1[ crew ]7:42:9016.1.2
5thTauranga Girls College 2[ crew ]7:55:8116.1.3
6thEdgecumbe College 1[ crew ]7:56:6316.1.7
7thRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:59:8716.1.1
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:20:3116.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:26:8716.2.3
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:30:2816.2.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:32:3616.2.4
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:33:7416.2.6
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:41:5416.2.2
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:48:0716.2.1
7thDiocesan School For Girls 3[ crew ]7:52:0816.2.7
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:03:5116.2.8
Scratched crews (Semi-finals) 
SCRDIOC 1[ crew ]_:__:__16.2.7

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:38:4119.1.5
2ndTrident High School 1[ crew ]7:44:0719.1.4
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]7:44:0919.1.6
4thHutt Valley High School 1[ crew ]7:57:4719.1.3
5thEdgecumbe College 1[ crew ]7:59:8919.1.7
6thManurewa High School 2[ crew ]8:07:8519.1.1
7thHorowhenua College 1[ crew ]8:10:1119.1.2
8thEdgewater College 1[ crew ]8:20:3219.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stHastings Girls High School 1[ crew ]7:40:0219.2.3
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:44:1419.2.7
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:44:6419.2.4
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:46:5019.2.2
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:47:1619.2.5
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:00:2319.2.6
7thMassey High School 1[ crew ]8:07:6519.2.1
8thRosehill College 1[ crew ]8:19:7919.2.8

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 2[ crew ]7:48:4120.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:55:4920.1.4
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:02:9120.1.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:10:7620.1.1
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:11:7020.1.6
6thGlendowie College 1[ crew ]8:18:9520.1.8
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:21:4720.1.7
8thOtumoetai College 1[ crew ]8:29:4420.1.5
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:57:9720.2.5
2ndOtumoetai College 2[ crew ]8:00:3820.2.3
3rdRosehill College 1[ crew ]8:09:8320.2.4
4thTauranga Girls College 2[ crew ]8:16:2020.2.7
5thCarmel College 1[ crew ]8:18:1320.2.2
6thGlendowie College 2[ crew ]8:25:8720.2.6
7thHorowhenua College 1[ crew ]8:29:0620.2.8
8thHauraki Plains College 1[ crew ]8:33:0120.2.1

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stWoodford House 1[ crew ]7:41:8123.1.5
2ndEdgewater College 1[ crew ]7:47:8523.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:00:1023.1.6
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:09:6023.1.3
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:14:2223.1.2
6thACG Strathallan College 1[ crew ]8:26:9623.1.7
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:28:5023.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:49:2323.2.5
2ndWhanganui Girls College 1[ crew ]7:59:4423.2.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:18:0623.2.3
4thTrident High School 1[ crew ]8:23:3923.2.6
5thWanganui High School 1[ crew ]8:27:4023.2.2
6thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:40:0923.2.8
7thEdgecumbe College 1[ crew ]8:44:8723.2.1
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:50:5523.3.4
2ndMacleans College 1[ crew ]7:59:8823.3.2
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:02:4123.3.6
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:10:5923.3.7
5thTauranga Girls College 3[ crew ]8:16:2523.3.3
6thJohn Paul College 2[ crew ]8:27:7923.3.5
7thWanganui High School 2[ crew ]8:43:2823.3.1
8thPukekohe High School 1[ crew ]9:03:0523.3.8
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:27:5923.4.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:31:9823.4.4
3rdRosehill College 1[ crew ]7:42:5823.4.2
4thCambridge High School 1[ crew ]7:54:9923.4.7
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:58:7323.4.3
6thBethlehem College 1[ crew ]7:59:2223.4.1
7thTauranga Girls College 2[ crew ]8:17:9023.4.8
Scratched crews (Semi-finals) 
SCRTAKA 1[ crew ]_:__:__23.1.1
SCRWNGC 2[ crew ]_:__:__23.2.7
SCRWLGC 1[ crew ]_:__:__23.4.6

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 2[ crew ]7:22:0424.1.3
2ndRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:28:8524.1.4
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:39:0124.1.1
4thHorowhenua College 2[ crew ]7:40:9324.1.6
5thEdgewater College 1[ crew ]7:44:5624.1.2
6thHorowhenua College 1[ crew ]7:46:7024.1.5
7thWanganui High School 1[ crew ]8:23:0624.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stHavelock North High School 1[ crew ]7:33:7424.2.4
2ndTauranga Boys College 2[ crew ]7:40:0624.2.3
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]7:42:5824.2.5
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:52:2524.2.2
5thCullinane College 1[ crew ]7:57:8524.2.8
6thWellington College 2[ crew ]8:16:3624.2.7
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:51:1324.2.1
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]7:38:5224.3.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:44:1824.3.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:52:8024.3.1
4thHauraki Plains College 3[ crew ]7:57:3124.3.3
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:13:7924.3.5
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:24:1124.3.8
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:29:9024.4.4
2ndNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:43:9024.4.3
3rdLindisfarne College 1[ crew ]7:52:5824.4.6
4thGlendowie College 2[ crew ]8:00:8824.4.5
5thWhanganui City College 1[ crew ]8:08:4024.4.1
6thDilworth School 1[ crew ]8:13:0224.4.8
Scratched crews (Semi-finals) 
SCRBTHC 1[ crew ]_:__:__24.1.7
SCRROSE 1[ crew ]_:__:__24.2.6
SCRTAKA 2[ crew ]_:__:__24.3.2
SCRGLDW 1[ crew ]_:__:__24.4.2
SCRTAKA 1[ crew ]_:__:__24.4.7

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:37:2728.1.5
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:46:6628.1.4
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:02:8128.1.3
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:03:1428.1.7
5thWhakatane High School 1[ crew ]8:17:5328.1.9
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:19:5128.1.8
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:21:8228.1.2
8thHorowhenua College 1[ crew ]8:28:3528.1.6
9thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:29:9428.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:40:8328.2.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:45:3928.2.5
3rdCambridge High School 2[ crew ]7:46:6028.2.6
4thCarmel College 1[ crew ]7:56:0428.2.2
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:58:4028.2.3
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:19:0628.2.1
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:25:2628.2.8
8thGlendowie College 1[ crew ]8:28:2828.2.7

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:26:4433.1.5
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:31:3833.1.4
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:40:2833.1.3
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:40:4633.1.6
5thTauranga Girls College 2[ crew ]7:42:9233.1.2
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:45:3933.1.8
7thRosehill College 1[ crew ]7:50:3333.1.7
8thAquinas College 1[ crew ]7:52:0933.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:26:6633.2.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:35:6733.2.4
3rdSt Peter's School 2[ crew ]7:37:4233.2.6
4thHorowhenua College 1[ crew ]7:38:3033.2.2
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:42:8633.2.8
6thQueen Margaret College 1[ crew ]7:47:8133.2.7
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:48:4133.2.3
8thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:54:8933.2.1

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]6:50:1438.1.5
2ndWhakatane High School 1[ crew ]6:51:9038.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:53:3338.1.3
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]6:55:4238.1.2
5thWellington College 1[ crew ]6:57:8938.1.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:20:3538.1.8
7thCambridge High School 2[ crew ]7:21:6738.1.7
8thGisborne Boys High School 3[ crew ]7:22:6038.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]6:47:1838.2.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]6:50:5338.2.2
3rdCambridge High School 1[ crew ]6:51:1938.2.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:51:2238.2.4
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]6:53:2738.2.7
6thAquinas College 2[ crew ]7:03:8238.2.3
7thAquinas College 1[ crew ]7:31:4538.2.8
8thRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:41:1138.2.1

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:41:3241.1.3
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:41:6541.1.5
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]7:46:9241.1.4
4thCambridge High School 1[ crew ]7:53:3541.1.2
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:54:9441.1.6
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:18:3441.1.8
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:32:2941.1.7
8thAquinas College 1[ crew ]8:45:2541.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:33:5841.2.5
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:42:8641.2.6
3rdMacleans College 1[ crew ]7:51:4341.2.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:57:8041.2.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:06:5941.2.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:19:9441.2.8
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:32:7941.2.1
8thCarmel College 1[ crew ]9:01:1341.2.3
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:22:711.1.4
2ndRosehill College 1[ crew ]7:26:711.1.8
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:30:071.1.2
4thBethlehem College 1[ crew ]7:31:221.1.5
5thHorowhenua College 1[ crew ]7:40:121.1.7
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:41:981.1.3
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:51:601.1.1
8thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:54:731.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]7:27:811.2.5
2ndDilworth School 1[ crew ]7:32:041.2.6
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:37:091.2.4
4thWanganui High School 1[ crew ]7:38:191.2.2
5thEdgewater College 1[ crew ]7:59:831.2.3
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:04:331.2.1
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:21:911.2.7

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stQueen Margaret College 2[ crew ]8:59:822.1.2
2ndTrident High School 1[ crew ]9:03:012.1.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]9:04:272.1.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:06:962.1.5
5thRosehill College 1[ crew ]9:22:782.1.1
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]9:32:282.1.8
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:55:462.1.3
8thTe Awamutu College 1[ crew ]10:23:752.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:58:932.2.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]9:07:172.2.6
3rdTrident High School 2[ crew ]9:10:462.2.7
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:13:652.2.3
5thJohn Paul College 2[ crew ]9:25:462.2.4
6thCambridge High School 1[ crew ]9:26:282.2.1
7thBethlehem College 3[ crew ]9:44:242.2.2

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:09:893.1.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:18:183.1.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:28:293.1.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:30:543.1.3
5thMatamata College 1[ crew ]9:09:373.1.7
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:10:033.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stManurewa High School 1[ crew ]8:21:043.2.4
2ndMacleans College 1[ crew ]8:25:113.2.3
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:39:063.2.5
4thCarmel College 1[ crew ]9:00:703.2.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:01:033.2.7
6thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]9:16:303.2.6
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:35:413.2.1

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stAquinas College 1[ crew ]7:11:664.1.4
2ndWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:16:004.1.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:21:164.1.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:37:094.1.6
5thMacleans College 1[ crew ]7:55:004.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:10:354.2.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:21:394.2.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:28:364.2.7
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:29:624.2.3
5thKings College 1[ crew ]7:31:384.2.2
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:37:374.2.6

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 3[ crew ]7:14:355.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:17:325.1.5
3rdWellington College 2[ crew ]7:22:705.1.6
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:28:855.1.3
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:38:685.1.2
6thCambridge High School 2[ crew ]7:40:835.1.7
7thWanganui High School 2[ crew ]7:45:935.1.1
8thAquinas College 1[ crew ]7:50:885.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:04:955.2.5
2ndWhakatane High School 2[ crew ]7:05:675.2.1
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:11:055.2.2
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:24:845.2.6
5thCullinane College 1[ crew ]7:30:115.2.4
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:36:655.2.3
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:42:745.2.7
8thOtumoetai College 2[ crew ]7:43:185.2.8

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:30:336.1.3
2ndWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:32:696.1.4
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:38:196.1.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:41:546.1.2
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:08:016.1.5
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]7:27:376.2.5
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:33:306.2.4
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:37:866.2.7
4thWellington College 2[ crew ]8:02:696.2.6
5thPompallier Catholic College 1[ crew ]8:16:476.2.2
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:24:166.2.1
---St Paul's Collegiate School 2[ crew ]DNS6.2.3
Scratched crews (Repechages) 
SCRSPLH 1[ crew ]_:__:__6.1.7

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:33:857.1.4
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:50:767.1.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:55:937.1.3
4thAquinas College 1[ crew ]7:56:597.1.5
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:11:037.1.7
6thAquinas College 2[ crew ]8:14:937.1.1
7thHorowhenua College 1[ crew ]8:24:717.1.2
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:00:637.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:48:637.2.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:51:487.2.5
3rdHauraki Plains College 2[ crew ]7:57:977.2.3
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:05:937.2.7
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:08:847.2.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:30:987.2.6
7thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:23:377.2.1

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:04:039.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]7:09:149.1.1
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]7:11:679.1.5
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:14:699.1.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:15:029.1.3
6thBaradene College 1[ crew ]7:24:419.1.7
7thTe Awamutu College 1[ crew ]7:28:049.1.2

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:39:3610.1.4
2ndGisborne Boys High School 1[ crew ]6:42:3810.1.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:47:5510.1.6
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:57:4910.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:35:5810.2.4
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:39:5910.2.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:43:5410.2.3
4thRosehill College 1[ crew ]6:46:5110.2.6
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:26:4410.2.7
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:44:8910.2.2
Scratched crews (Repechages) 
SCRWLCO 1[ crew ]_:__:__10.1.3

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:18:2512.1.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:27:5912.1.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:39:7812.1.2
4thWanganui High School 1[ crew ]7:45:4912.1.6
5thQueen Margaret College 1[ crew ]7:50:1112.1.1
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:58:0712.1.3
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:06:3712.1.7
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:08:4012.1.8

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:02:4813.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:04:3513.1.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:11:6613.1.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:13:0813.1.3
5thDilworth School 1[ crew ]7:14:1313.1.7
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:29:4513.1.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:45:4413.1.1
8thSt Patrick's College 1[ crew ]8:59:4713.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:00:3513.2.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:11:6113.2.7
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:19:3513.2.3
4thWellington College 1[ crew ]7:26:3313.2.5
5thACG Strathallan College 1[ crew ]7:38:1913.2.6
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:44:0713.2.1
7thSt Peter's School 2[ crew ]8:18:3913.2.2

Event 14 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:58:8614.1.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:07:3214.1.3
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:19:1814.1.6
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:24:0714.1.5
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:48:1314.1.2
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:57:4614.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:00:8414.2.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:07:6514.2.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:22:9714.2.3
4thMacleans College 1[ crew ]7:31:2114.2.6
5thRosehill College 1[ crew ]7:32:3114.2.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:53:2914.2.7

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:32:5515.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:42:0015.1.4
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:02:6515.1.6
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:06:6615.1.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:20:5515.1.7
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:31:7615.1.2
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:12:2915.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]6:47:4415.2.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:54:5815.2.3
3rdKings College 1[ crew ]6:55:5715.2.4
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:07:6015.2.2
5thCullinane College 1[ crew ]7:12:9815.2.6
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:20:8915.2.1
7thKings College 2[ crew ]7:36:1615.2.7

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]8:08:0716.1.5
2ndRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:14:2816.1.2
3rdSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:18:8416.1.7
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:19:3916.1.3
5thACG Strathallan College 1[ crew ]8:23:2316.1.6
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:45:9716.1.8
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:55:2016.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:04:7816.2.6
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:08:9016.2.5
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:18:2416.2.3
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:22:4116.2.1
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:30:3716.2.7
6thRosehill College 2[ crew ]8:31:3116.2.2
7thDiocesan School For Girls 3[ crew ]8:57:8916.2.4
Scratched crews (Repechages) 
SCREDWT 1[ crew ]_:__:__16.1.4

Event 17 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:50:6417.1.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:51:0817.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:01:5117.1.3
4thGlendowie College 1[ crew ]7:03:4917.1.6
5thCambridge High School 1[ crew ]7:33:5317.1.7
6thSt Kentigern College 3[ crew ]8:01:4417.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:49:1417.2.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:55:5117.2.5
3rdAquinas College 1[ crew ]7:04:6317.2.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:13:7517.2.2
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:36:3817.2.6

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]6:58:1018.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:00:1818.1.4
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:24:6218.1.7
4thKings College 1[ crew ]7:29:7318.1.2
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:39:6218.1.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:45:6618.1.3
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:42:2318.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:43:2618.2.5
2ndWellington College 1[ crew ]6:44:0318.2.4
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:09:9618.2.6
4thEdgewater College 1[ crew ]7:27:8118.2.3
---Macleans College 1[ crew ]DNS18.2.7

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]8:22:3019.1.4
2ndMassey High School 1[ crew ]8:35:2019.1.1
3rdEdgewater College 1[ crew ]8:37:2419.1.6
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:42:3419.1.5
5thCullinane College 1[ crew ]8:49:1019.1.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:55:1419.1.7
7thNapier Girls High School 1[ crew ]8:55:5819.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:20:2119.2.5
2ndManurewa High School 2[ crew ]8:30:6519.2.3
3rdRosehill College 1[ crew ]8:37:0219.2.4
4thWhanganui City College 1[ crew ]8:38:3919.2.7
5thQueen Margaret College 2[ crew ]8:40:2619.2.2
6thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:48:7219.2.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRWTLG 1[ crew ]_:__:__19.1.2
SCRGLDW 1[ crew ]_:__:__19.2.6

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:21:5820.1.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:23:6720.1.2
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:25:0420.1.5
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:40:3120.1.8
5thEdgewater College 1[ crew ]8:41:3020.1.6
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:05:7420.1.3
7thAquinas College 1[ crew ]9:11:0120.1.1
8thTe Awamutu College 1[ crew ]9:26:4520.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 2[ crew ]8:19:3320.2.3
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:28:5020.2.2
3rdHorowhenua College 1[ crew ]8:29:2720.2.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:36:4120.2.4
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:51:7920.2.7
6thCullinane College 1[ crew ]9:02:8320.2.6
7thWhakatane High School 1[ crew ]9:14:7520.2.1

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:38:3221.1.5
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:43:5421.1.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:44:3621.1.3
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:54:3021.1.6
5thTauranga Boys College 2[ crew ]6:55:3521.1.2
6thRotorua Boys High School 3[ crew ]7:21:8821.1.7
7thMacleans College 1[ crew ]8:03:4021.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:40:5221.2.4
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]6:42:2221.2.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:46:7821.2.5
4thNapier Boys High School 1[ crew ]6:52:7721.2.6
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:08:2521.2.2
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:20:1221.2.1
7thWellington College 1[ crew ]7:22:4821.2.7

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:29:1322.1.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:31:1122.1.4
3rdBaradene College 1[ crew ]7:45:1722.1.3
4thBaradene College 2[ crew ]7:58:9022.1.6
5thMatamata College 1[ crew ]8:24:7122.1.7
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:28:7222.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:27:5922.2.4
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]7:30:6722.2.5
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:41:9822.2.3
4thKings College 1[ crew ]7:54:5622.2.2
5thMacleans College 2[ crew ]8:00:2222.2.7
6thMacleans College 1[ crew ]8:04:7222.2.6

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:18:5723.1.4
2ndWanganui High School 2[ crew ]8:27:1923.1.5
3rdRotorua Girls High School 2[ crew ]8:30:9323.1.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:55:4223.1.7
5thPalmerston North Girls High School 1[ crew ]8:59:0523.1.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]9:22:0123.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]8:13:1423.2.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:19:0123.2.3
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:23:6823.2.2
4thTauranga Girls College 2[ crew ]8:25:9323.2.6
5thWhangarei Girls High School 3[ crew ]8:39:3423.2.7
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:40:7623.2.5

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:55:1124.1.7
2ndWhanganui City College 1[ crew ]7:57:8624.1.4
3rdCullinane College 1[ crew ]7:59:5024.1.5
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:26:4724.1.2
5thPakuranga College 1[ crew ]8:34:2224.1.6
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:37:6224.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:48:1324.2.4
2ndGisborne Boys High School 1[ crew ]8:10:5424.2.2
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:10:9224.2.3
4thDilworth School 1[ crew ]8:16:5824.2.7
5thWhakatane High School 2[ crew ]8:17:4624.2.5
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:29:4924.2.6

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 1[ crew ]6:54:2525.1.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:01:1225.1.2
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:02:9325.1.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:09:9025.1.5
5thBaradene College 1[ crew ]7:17:2125.1.3
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:01:3225.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:01:1125.2.4
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:02:2725.2.5
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:16:1625.2.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:32:8125.2.7
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:38:6825.2.6
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:00:1025.2.2
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:31:2525.2.1

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:46:2826.1.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]6:50:9526.1.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:55:2926.1.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:11:5526.1.6
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:16:7126.1.7
6thSt Peter's College 2[ crew ]7:16:9926.1.8
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:30:7726.1.2
8thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:38:1926.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:48:0526.2.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:53:0426.2.5
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]6:56:5026.2.3
4thSt Peter's School 1[ crew ]6:56:8326.2.2
5thKings College 1[ crew ]7:07:6526.2.7
6thWellington College 1[ crew ]7:10:9026.2.6
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:24:9026.2.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:24:9326.2.1

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stEdgewater College 2[ crew ]7:38:7427.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:48:6827.1.4
3rdQueen Margaret College 2[ crew ]7:58:6327.1.6
4thMacleans College 2[ crew ]7:59:0627.1.1
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:00:8227.1.7
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:02:5327.1.2
7thMacleans College 1[ crew ]8:09:6127.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:31:8227.2.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:35:0127.2.7
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]7:48:4627.2.8
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:52:9127.2.3
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:53:1927.2.4
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:53:8527.2.6
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:55:3327.2.2
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:14:3927.2.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRMANU 1[ crew ]_:__:__27.1.3

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:53:6828.1.4
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:04:2828.1.7
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:12:2528.1.3
4thRosehill College 1[ crew ]8:12:5828.1.8
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:16:2028.1.2
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:18:1828.1.5
7thHauraki Plains College 2[ crew ]8:26:5328.1.6
8thSt Peter's School 1[ crew ]8:37:6228.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:07:4728.2.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:11:7628.2.1
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:14:1228.2.2
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:16:1528.2.4
5thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:36:5828.2.7
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:42:5728.2.6
7thWhakatane High School 1[ crew ]10:12:7028.2.3

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:33:9629.1.3
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]7:40:0029.1.6
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:50:3829.1.5
4thMacleans College 1[ crew ]7:56:5929.1.4
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:58:9529.1.7
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:01:2629.1.2
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:04:9929.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 3[ crew ]7:38:2429.2.4
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:46:9829.2.6
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:57:1929.2.5
4thFraser High School 1[ crew ]7:59:8329.2.2
5thHillcrest High School 2[ crew ]8:05:6029.2.7
6thBaradene College 1[ crew ]8:07:5229.2.3
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:31:0829.2.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRRGTT 1[ crew ]_:__:__29.1.8

Event 30 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:32:9430.1.4
2ndOtumoetai College 1[ crew ]6:41:7830.1.2
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:50:1330.1.6
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:02:2730.1.3
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:05:4030.1.5
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:34:5930.2.5
2ndKings College 1[ crew ]6:38:9330.2.3
3rdWellington College 1[ crew ]6:43:4330.2.4
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:31:8730.2.6
5thKings College 2[ crew ]7:42:4830.2.2
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:11:7530.2.7

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:01:1331.1.5
2ndCambridge High School 1[ crew ]6:01:7431.1.6
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:07:8431.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:14:9231.1.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:16:6231.1.2
6thKings College 1[ crew ]6:19:0431.1.7
7thWanganui High School 1[ crew ]6:45:9531.1.8
8thKings College 2[ crew ]7:11:3331.1.1

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]6:55:9632.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:03:4332.1.4
3rdWhanganui City College 1[ crew ]7:11:8832.1.6
4thTauranga Boys College 2[ crew ]7:14:1932.1.3
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:25:0732.1.7
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:29:6232.1.2
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:47:4232.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stACG Strathallan College 1[ crew ]6:58:0432.2.5
2ndGisborne Boys High School 1[ crew ]7:10:7832.2.4
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:16:1132.2.6
4thGlendowie College 1[ crew ]7:18:6432.2.3
5thSancta Maria College 1[ crew ]7:36:1632.2.7
6thPompallier Catholic College 1[ crew ]7:37:4832.2.1
7thWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:44:6232.2.2

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:45:9933.1.5
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:49:6733.1.6
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:51:5433.1.4
4thWanganui High School 1[ crew ]7:54:2833.1.1
5thHamilton Girls' High School 2[ crew ]7:59:3433.1.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:05:7633.1.2
7thHauraki Plains College 2[ crew ]8:09:3933.1.8
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:13:0533.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]7:43:9633.2.5
2ndAquinas College 1[ crew ]7:45:9333.2.2
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:48:6833.2.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:56:3133.2.3
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:01:6433.2.7
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:06:8633.2.6
7thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:12:5233.2.1

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:10:2934.1.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:15:1734.1.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:16:6634.1.6
4thCambridge High School 2[ crew ]7:25:6134.1.8
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:31:2134.1.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:34:1834.1.4
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:38:3034.1.1
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:03:6134.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:07:2834.2.5
2ndWellington College 2[ crew ]7:08:6034.2.6
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:10:2434.2.4
4thWhakatane High School 1[ crew ]7:30:0234.2.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:49:6834.2.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:53:3634.2.7
7thWanganui High School 2[ crew ]7:56:0034.2.1
8thSt Peter's College 2[ crew ]8:32:1434.2.8

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:12:6235.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:28:7735.1.6
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:30:7535.1.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:32:2335.1.5
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:03:8735.1.2
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:07:2035.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 2[ crew ]6:15:6935.2.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:16:6335.2.3
3rdKings College 1[ crew ]6:18:4435.2.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:25:7435.2.6
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:02:0535.2.2
6thKings College 2[ crew ]7:13:5835.2.7

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]7:20:0136.1.4
2ndRosehill College 1[ crew ]7:27:1536.1.3
3rdQueen Margaret College 2[ crew ]7:31:8236.1.5
4thTauranga Girls College 1[ crew ]7:44:2936.1.1
5thEdgewater College 1[ crew ]7:46:9236.1.2
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:02:6936.1.6
7thQueen Margaret College 1[ crew ]8:50:6936.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]7:21:2836.2.5
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:26:0536.2.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:28:2536.2.3
4thWanganui High School 1[ crew ]7:30:5636.2.7
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:36:3336.2.4
6thMacleans College 1[ crew ]7:40:9436.2.2

Event 37 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:42:8637.1.4
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:58:9037.1.5
3rdBaradene College 1[ crew ]8:05:2737.1.3
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:09:8337.1.8
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:25:0437.1.7
6thRosehill College 1[ crew ]8:55:5837.1.6
7thRangitoto College 1[ crew ]9:14:0437.1.2
8thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]9:38:0437.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stFraser High School 1[ crew ]7:55:0037.2.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:56:5437.2.2
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:08:9537.2.3
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:49:6537.2.6
5thSancta Maria College 1[ crew ]8:56:6237.2.7
6thDiocesan School For Girls 3[ crew ]9:06:9037.2.5
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:24:5337.2.1

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 2[ crew ]7:13:8038.1.2
2ndRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:19:0738.1.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:20:8338.1.5
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:25:6138.1.7
5thGlendowie College 2[ crew ]7:27:2038.1.4
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:29:5638.1.1
7thRotorua Boys High School 2[ crew ]7:38:6338.1.8
---Takapuna Grammar School 3[ crew ]DNS38.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stGisborne Boys High School 1[ crew ]6:56:9438.2.4
2ndGisborne Boys High School 3[ crew ]7:22:2138.2.3
3rdAquinas College 1[ crew ]7:32:0438.2.2
4thWanganui High School 1[ crew ]7:36:6538.2.1
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:42:6438.2.6
Scratched crews (Repechages) 
SCRCULI 1[ crew ]_:__:__38.2.5
SCRBTHC 2[ crew ]_:__:__38.2.7

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 2[ crew ]7:16:4339.1.5
2ndWellington College 1[ crew ]7:19:6839.1.1
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]7:22:0439.1.2
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:25:1139.1.3
5thWhanganui City College 1[ crew ]7:26:2139.1.6
6thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:27:3639.1.7
7thACG Strathallan College 1[ crew ]7:43:8439.1.4
8thGlendowie College 2[ crew ]8:11:5239.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stGisborne Boys High School 1[ crew ]7:32:3739.2.4
2ndHavelock North High School 1[ crew ]7:35:3939.2.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:39:7839.2.6
4thGlendowie College 1[ crew ]7:50:7739.2.7
5thWellington College 3[ crew ]7:58:3539.2.1
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:00:3839.2.3
7thRosehill College 1[ crew ]8:12:9639.2.2
8thHorowhenua College 1[ crew ]8:19:2239.2.8

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]7:22:2740.1.3
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:32:0540.1.4
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]7:35:1340.1.5
4thCambridge High School 1[ crew ]7:46:0640.1.2
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:54:9640.1.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]7:56:6640.1.6
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:27:2040.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:31:3340.2.4
2ndWhanganui Girls College 1[ crew ]7:39:1840.2.3
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]7:41:9340.2.5
4thQueen Margaret College 1[ crew ]7:55:3840.2.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:57:0940.2.1
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:04:5040.2.2
7thTe Awamutu College 1[ crew ]8:05:0540.2.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRROSE 1[ crew ]_:__:__40.1.1

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]8:09:7741.1.5
2ndAquinas College 1[ crew ]8:18:7841.1.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:22:2941.1.8
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:24:9941.1.7
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:29:8241.1.6
6thWanganui High School 1[ crew ]8:31:1941.1.2
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:15:0241.1.1
8thQueen Margaret College 1[ crew ]9:43:0941.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:11:3441.2.5
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:24:0841.2.2
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:25:6241.2.4
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:31:7741.2.7
5thSt Kentigern College 2[ crew ]8:33:4241.2.3
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:48:0341.2.1
7thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:51:4941.2.6

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 3[ crew ]7:33:2542.1.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:35:6142.1.3
3rdWellington College 2[ crew ]7:39:8442.1.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:46:3842.1.2
5thGlendowie College 1[ crew ]7:49:3442.1.1
6thTakapuna Grammar School 4[ crew ]7:49:4442.1.7
7thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:10:7142.1.8
8thOtumoetai College 1[ crew ]8:12:2542.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]7:22:8742.2.5
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:30:1742.2.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:37:1542.2.4
4thCullinane College 1[ crew ]7:46:3242.2.2
5thCambridge High School 2[ crew ]7:46:3742.2.6
6thAquinas College 2[ crew ]8:12:0842.2.1
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:33:5642.2.8
8thGlendowie College 2[ crew ]8:39:8742.2.7

Event 44 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:05:3144.1.4
2ndRotorua Boys High School 2[ crew ]6:12:3444.1.3
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:15:7444.1.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:23:5444.1.2
5thSt Kentigern College 2[ crew ]6:40:6844.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]6:05:0344.2.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:06:9044.2.4
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:08:1144.2.3
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:10:0344.2.6
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]6:23:0544.2.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRKGCA 2[ crew ]_:__:__44.2.2
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:04:021.1.5
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:14:081.1.4
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:16:821.1.6
4thDilworth School 1[ crew ]7:19:951.1.3
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:54:451.1.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:19:331.1.8
7thACG Strathallan College 2[ crew ]8:36:081.1.7
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]9:02:281.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:09:361.2.5
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:16:111.2.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:17:541.2.3
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:27:101.2.2
5thHorowhenua College 1[ crew ]7:28:801.2.7
6thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:30:231.2.6
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:40:011.2.1
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:40:391.2.8
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]7:05:781.3.4
2ndHauraki Plains College 2[ crew ]7:23:681.3.2
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:25:661.3.3
4thEdgewater College 1[ crew ]7:27:091.3.1
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:36:921.3.5
6thWanganui High School 2[ crew ]7:37:911.3.6
7thACG Strathallan College 1[ crew ]8:12:841.3.8
8thSt Kentigern College 2[ crew ]8:25:421.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 2[ crew ]7:09:631.4.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:14:131.4.3
3rdWellington College 1[ crew ]7:15:941.4.5
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:31:541.4.2
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:37:971.4.6
6thWellington College 2[ crew ]7:38:461.4.7
7thTakapuna Grammar School 3[ crew ]7:58:291.4.1
8thRotorua Boys High School 2[ crew ]8:00:541.4.8
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:08:151.5.7
2ndCambridge High School 3[ crew ]7:16:721.5.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:25:391.5.4
4thWanganui High School 1[ crew ]7:30:231.5.2
5thRosehill College 1[ crew ]7:36:431.5.5
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:50:221.5.6
7thCullinane College 1[ crew ]8:05:491.5.1

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]8:24:722.1.2
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:26:102.1.5
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]8:44:332.1.4
4thGlendowie College 1[ crew ]8:45:542.1.3
5thCambridge High School 1[ crew ]8:57:242.1.6
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:07:402.1.7
7thTauranga Girls College 1[ crew ]9:40:472.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:27:582.2.3
2ndWhakatane High School 1[ crew ]8:28:082.2.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:30:002.2.1
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:39:392.2.5
5thRosehill College 1[ crew ]8:46:642.2.7
6thNapier Girls High School 1[ crew ]8:52:352.2.2
7thCullinane College 1[ crew ]9:15:812.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:24:932.3.4
2ndHorowhenua College 1[ crew ]8:38:012.3.5
3rdJohn Paul College 2[ crew ]9:04:592.3.6
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:11:402.3.2
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]9:12:722.3.1
6thPalmerston North Girls High School 1[ crew ]9:28:542.3.7
7thNapier Girls High School 2[ crew ]9:45:572.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:27:082.4.4
2ndEdgewater College 1[ crew ]8:40:372.4.5
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:42:792.4.6
4thBethlehem College 3[ crew ]9:15:692.4.3
5thTe Awamutu College 1[ crew ]9:22:612.4.7
6thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:46:942.4.2
7thQueen Margaret College 1[ crew ]9:49:742.4.1
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]8:24:052.5.5
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:25:972.5.4
3rdTrident High School 1[ crew ]8:38:822.5.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:40:532.5.7
5thTrident High School 2[ crew ]8:47:342.5.3
6thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:36:932.5.2

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:43:683.1.4
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:52:363.1.7
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:05:103.1.6
4thMacleans College 1[ crew ]8:05:593.1.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:20:153.1.3
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:32:013.1.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:41:523.1.8
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:03:163.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:41:433.2.4
2ndManurewa High School 1[ crew ]7:55:543.2.1
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:00:653.2.3
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:17:353.2.5
5thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]8:34:053.2.6
6thCarmel College 1[ crew ]8:48:883.2.2
7thMatamata College 1[ crew ]8:57:393.2.7

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:40:624.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:46:724.1.3
3rdAquinas College 1[ crew ]6:59:964.1.5
4thWellington College 1[ crew ]7:05:294.1.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:17:974.1.7
6thWanganui High School 1[ crew ]7:18:254.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:54:864.2.4
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:00:624.2.3
3rdWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:07:934.2.5
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:13:974.2.6
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:21:604.2.2
6thMacleans College 1[ crew ]7:34:794.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:49:084.3.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:50:894.3.5
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:01:604.3.6
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:06:334.3.3
5thKings College 1[ crew ]7:23:524.3.2

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:55:135.1.4
2ndTakapuna Grammar School 3[ crew ]7:05:955.1.1
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:09:305.1.3
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:09:905.1.7
5thWhakatane High School 2[ crew ]7:10:565.1.5
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:10:595.1.6
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:54:455.1.2
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:33:155.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:01:455.2.4
2ndCullinane College 1[ crew ]7:02:115.2.5
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:32:765.2.7
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:37:165.2.6
5thWanganui High School 2[ crew ]7:46:825.2.8
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:48:205.2.1
7thWellington College 3[ crew ]7:52:925.2.2
8thOtumoetai College 3[ crew ]8:35:435.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:58:045.3.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:16:555.3.3
3rdWellington College 2[ crew ]7:23:915.3.6
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:37:095.3.7
5thOtumoetai College 2[ crew ]7:39:245.3.5
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:46:765.3.2
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:09:015.3.8
8thCullinane College 2[ crew ]8:17:305.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]6:59:525.4.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:06:995.4.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:18:535.4.2
4thCambridge High School 2[ crew ]7:27:045.4.3
5thAquinas College 1[ crew ]7:31:555.4.6
6thGlendowie College 1[ crew ]7:37:595.4.7
7thWanganui High School 1[ crew ]7:46:925.4.8
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:07:365.4.1

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:06:016.1.6
2ndWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:10:676.1.2
3rdWellington College 1[ crew ]7:14:856.1.8
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:16:446.1.5
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:19:686.1.4
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:22:106.1.3
7thHauraki Plains College 1[ crew ]7:23:256.1.1
8thSt Kentigern College 2[ crew ]8:03:246.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 3[ crew ]7:01:066.2.1
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:09:246.2.6
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]7:25:396.2.4
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:29:016.2.3
5thWellington College 2[ crew ]7:59:286.2.2
6thPompallier Catholic College 1[ crew ]8:00:876.2.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:01:316.2.5

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:32:587.1.6
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:37:697.1.2
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:40:887.1.4
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:55:767.1.5
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:04:007.1.3
6thAquinas College 2[ crew ]8:27:627.1.8
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:26:287.1.1
---Whanganui Collegiate School 2[ crew ]Disqualified7.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:44:517.2.4
2ndFraser High School 1[ crew ]7:49:017.2.5
3rdAquinas College 1[ crew ]7:55:397.2.6
4thHauraki Plains College 2[ crew ]8:00:057.2.3
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:17:477.2.2
6thHorowhenua College 1[ crew ]8:26:977.2.7
7thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:20:687.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:46:657.3.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:47:377.3.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:57:587.3.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:58:577.3.3
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:08:407.3.1
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:17:687.3.7
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:15:147.3.2

Event 8 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
---Samuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]To Final8.1.2
---Baradene College 1[ crew ]To Final8.1.3
---Diocesan School For Girls 1[ crew ]To Final8.1.4
---Macleans College 1[ crew ]To Final8.1.5
---Epsom Girls Grammar 1[ crew ]To Final8.1.6

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]6:57:879.1.7
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:04:859.1.5
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]7:08:429.1.2
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:20:569.1.6
5thBaradene College 1[ crew ]7:21:009.1.3
6thMacleans College 1[ crew ]7:21:449.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]9.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]9.2.5
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:04:909.2.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9.2.6
5thTe Awamutu College 1[ crew ]9.2.3

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:31:9510.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:35:6810.1.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:37:3310.1.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:45:9510.1.2
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:49:0310.1.7
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:06:0010.1.3
7thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:15:5610.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]: : :10.2.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]: : :10.2.5
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]: : :10.2.3
4thWellington College 1[ crew ]: : :10.2.7
5thRosehill College 1[ crew ]: : :10.2.2
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]: : :10.2.6

Event 11 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
---Sacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]To Final11.1.1
---Waikato Diocesan School 1[ crew ]To Final11.1.2
---Kings College 1[ crew ]To Final11.1.3
---John Paul College 1[ crew ]To Final11.1.4
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]To Final11.1.5
---Queen Margaret College 1[ crew ]To Final11.1.6
---Macleans College 1[ crew ]To Final11.1.7

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:00:1412.1.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:03:7112.1.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:14:0312.1.3
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:35:4012.1.7
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:43:9712.1.6
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:06:8712.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:09:5212.2.5
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:13:3112.2.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:23:4112.2.3
4thWanganui High School 1[ crew ]7:47:2512.2.2
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:47:8012.2.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:08:6712.2.6

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:37:9913.1.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]6:49:5313.1.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:56:1713.1.3
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:02:4413.1.1
5thWanganui High School 1[ crew ]7:06:6113.1.6
6thDilworth School 1[ crew ]7:09:0313.1.2
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:16:4413.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 2[ crew ]6:48:6513.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:56:5613.2.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:04:4213.2.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:05:5713.2.5
5thACG Strathallan College 1[ crew ]7:50:6113.2.7
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:19:0613.2.2
7thSt Patrick's College 1[ crew ]9:01:9013.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:33:9213.3.5
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]6:50:0713.3.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:05:3913.3.3
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:06:6013.3.6
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:23:2513.3.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:30:0613.3.7
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:31:4313.3.1

Event 14 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:47:4914.1.1
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:53:8614.1.3
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:57:1614.1.5
4thWellington College 1[ crew ]7:13:9614.1.4
5thMacleans College 1[ crew ]7:31:2114.1.7
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:54:4414.1.6
7thHillcrest High School 1[ crew ]7:56:0414.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:02:7614.2.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:06:5014.2.5
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:17:1514.2.6
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:24:3514.2.3
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:24:7914.2.7
6thRosehill College 1[ crew ]7:39:2914.2.2
7thSt Patrick's College 1[ crew ]7:43:6314.2.1

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:36:2315.1.5
2ndWanganui High School 1[ crew ]6:39:8615.1.1
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:48:0415.1.4
4thWellington College 1[ crew ]7:05:2315.1.3
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:09:2415.1.6
6thKings College 2[ crew ]7:31:1015.1.2
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:04:3915.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:25:5715.2.6
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:30:5215.2.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:41:5615.2.4
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:02:0415.2.3
5thCullinane College 1[ crew ]7:09:9515.2.7
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:30:0615.2.1
7thSt Kentigern College 2[ crew ]7:34:8915.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:20:9615.3.4
2ndOtumoetai College 1[ crew ]6:48:4215.3.5
3rdKings College 1[ crew ]6:53:2615.3.7
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:11:0515.3.2
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:14:6815.3.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:17:4815.3.3

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 2[ crew ]8:06:1016.1.4
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:18:3516.1.3
3rdEdgewater College 1[ crew ]8:31:5816.1.7
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:43:7216.1.5
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:47:6216.1.6
6thWellington Girls College 3[ crew ]8:55:9216.1.8
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:59:1016.1.2
8thRosehill College 1[ crew ]10:26:2116.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:53:5816.2.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:56:8216.2.5
3rdDiocesan School For Girls 3[ crew ]8:14:5616.2.6
4thACG Strathallan College 1[ crew ]8:20:2716.2.2
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:22:1416.2.8
6thHorowhenua College 1[ crew ]8:22:6316.2.3
8thWellington Girls College 2[ crew ]9:14:4816.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:46:2616.3.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:03:6216.3.5
3rdSt Peter's School 2[ crew ]8:11:8016.3.1
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:34:4316.3.7
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:41:2416.3.3
6thHorowhenua College 2[ crew ]8:45:6916.3.6
7thCullinane College 1[ crew ]9:00:5216.3.8
8thTe Awamutu College 1[ crew ]9:29:0816.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:03:6216.4.3
2ndTrident High School 1[ crew ]8:04:1116.4.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:11:5816.4.4
4thRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:18:2316.4.6
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:23:5516.4.1
6thWanganui High School 2[ crew ]8:25:8116.4.2
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:07:3916.4.7
8thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:31:5016.4.8
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:52:6416.5.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:57:4716.5.5
3rdEdgecumbe College 1[ crew ]7:57:8016.5.3
4thRosehill College 2[ crew ]8:28:6716.5.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:34:4316.5.2
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:57:5616.5.7
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:14:8016.5.1
8thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:53:3616.5.8
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACESHNA 1[ crew ]_:__:__16.2.7

Event 17 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:51:2817.1.1
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:54:3617.1.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:03:8117.1.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:14:6217.1.5
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:23:8017.1.2
6thSt Kentigern College 3[ crew ]8:02:0817.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:40:9617.2.6
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:45:0217.2.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:52:9317.2.5
4thAquinas College 1[ crew ]7:02:2117.2.1
5thGlendowie College 1[ crew ]7:07:7117.2.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:12:8117.2.7
7thCambridge High School 1[ crew ]7:13:0917.2.2
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACEHAMB 2[ crew ]_:__:__17.1.7

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:32:9418.1.4
2ndCambridge High School 2[ crew ]6:36:0718.1.6
3rdWellington College 1[ crew ]6:37:9418.1.5
4thPukekohe High School 1[ crew ]6:55:2918.1.7
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:01:2818.1.8
6thWanganui High School 1[ crew ]7:17:2618.1.2
7thMacleans College 1[ crew ]7:40:8818.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]18.2.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]18.2.6
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]18.2.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]18.2.7
5thBethlehem College 1[ crew ]18.2.3
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]DNS18.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]6:38:8718.3.4
2ndGisborne Boys High School 1[ crew ]6:41:8918.3.7
3rdWhakatane High School 1[ crew ]6:48:7018.3.5
4thEdgewater College 1[ crew ]7:12:2618.3.1
5thKings College 1[ crew ]7:36:3218.3.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:50:7118.3.2
---Takapuna Grammar School 2[ crew ]DNS18.3.3
Scratched crews (Heats) 
SCRAQUI 1[ crew ]_:__:__18.1.3
SCRGLDW 1[ crew ]_:__:__18.2.1

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]19.1.5
2ndHastings Girls High School 1[ crew ]19.1.4
3rdManurewa High School 2[ crew ]19.1.1
4thEdgewater College 1[ crew ]19.1.3
5thRotorua Girls High School 2[ crew ]19.1.6
6thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]19.1.7
7thTauranga Girls College 2[ crew ]19.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWanganui High School 1[ crew ]19.2.4
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]19.2.6
3rdBethlehem College 1[ crew ]19.2.3
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]19.2.1
5thMassey High School 1[ crew ]19.2.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]19.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]19.3.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]19.3.1
3rdRosehill College 1[ crew ]19.3.5
4thCullinane College 1[ crew ]19.3.7
5thNapier Girls High School 1[ crew ]19.3.3
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]19.3.6
7thQueen Margaret College 1[ crew ]19.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:11:2619.4.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:19:7219.4.5
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]8:36:6319.4.3
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:43:2819.4.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:45:9219.4.7
6thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:29:8619.4.2
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:25:7019.5.4
2ndHorowhenua College 1[ crew ]8:33:0619.5.5
3rdEdgecumbe College 1[ crew ]8:33:0819.5.2
4thGlendowie College 1[ crew ]8:42:4019.5.3
5thWhanganui City College 1[ crew ]8:42:4219.5.6
---Westlake Girls High School 2[ crew ]DNS19.5.7
Scratched crews (Heats) 
SCRROTL 1[ crew ]_:__:__19.2.5

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:01:3120.1.4
2ndOtumoetai College 2[ crew ]8:04:8820.1.6
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:20:5920.1.5
4thEdgewater College 1[ crew ]8:29:3820.1.1
5thWhakatane High School 1[ crew ]8:33:4420.1.3
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:37:4020.1.2
7thCambridge High School 3[ crew ]9:19:4220.1.8
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:41:3320.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]8:13:5620.2.4
2ndGlendowie College 2[ crew ]8:22:0220.2.3
3rdHorowhenua College 1[ crew ]8:26:2520.2.1
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:47:2320.2.5
5thAquinas College 1[ crew ]8:53:1120.2.6
6thQueen Margaret College 2[ crew ]9:00:6320.2.7
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:03:6520.2.8
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:48:6920.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 2[ crew ]7:56:4220.3.4
2ndCarmel College 1[ crew ]8:17:8420.3.7
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:37:1220.3.2
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:40:7520.3.5
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:41:6820.3.3
6thWanganui High School 1[ crew ]8:49:1520.3.1
7thWhakatane High School 2[ crew ]9:11:9520.3.6
8thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:34:2520.3.8
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:07:5820.4.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:11:8620.4.8
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:16:6420.4.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:17:2520.4.4
5thTe Awamutu College 1[ crew ]9:02:8320.4.6
6thWhanganui Girls College 2[ crew ]9:03:5520.4.1
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:36:6120.4.7
8thGisborne Girls High School 3[ crew ]10:56:3120.4.2
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:05:6020.5.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:12:3520.5.3
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:20:7020.5.1
4thCullinane College 1[ crew ]8:42:8420.5.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:52:0120.5.2
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:53:6620.5.6
7thCambridge High School 1[ crew ]9:12:3920.5.5
8thQueen Margaret College 1[ crew ]9:19:9120.5.8

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]21.1.9
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]21.1.2
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]21.1.4
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]21.1.5
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]21.1.6
6thTauranga Boys College 2[ crew ]21.1.7
7thWellington College 1[ crew ]21.1.1
8thSt Kentigern College 2[ crew ]21.1.8
9thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]21.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]21.2.2
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]21.2.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]21.2.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]21.2.6
5thNapier Boys High School 1[ crew ]21.2.1
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]21.2.8
7thRotorua Boys High School 3[ crew ]21.2.3
8thMacleans College 1[ crew ]21.2.7

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]22.1.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]22.1.3
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]22.1.4
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]22.1.7
5thBaradene College 2[ crew ]22.1.1
6thHillcrest High School 1[ crew ]22.1.6
7thMacleans College 2[ crew ]22.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:11:6622.2.4
2ndWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:16:8222.2.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:19:5122.2.6
4thBaradene College 1[ crew ]7:35:4422.2.5
5thMacleans College 1[ crew ]7:42:2022.2.3
6thKings College 1[ crew ]7:52:6922.2.7
7thMatamata College 1[ crew ]8:14:7122.2.1

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stEdgewater College 1[ crew ]7:43:5223.1.4
2ndJohn Paul College 2[ crew ]8:10:8723.1.1
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:13:7923.1.5
4thWhanganui Girls College 2[ crew ]8:22:6323.1.3
5thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:24:2223.1.2
6thWhangarei Girls High School 3[ crew ]8:25:2123.1.7
---Takapuna Grammar School 2[ crew ]DNS23.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]7:42:1523.2.4
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:49:0123.2.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:57:5823.2.6
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:16:3623.2.2
5thWanganui High School 2[ crew ]8:23:1223.2.3
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:28:1723.2.7
7thQueen Margaret College 2[ crew ]8:30:3723.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:47:7523.3.4
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]7:59:6723.3.5
3rdTrident High School 1[ crew ]8:01:6523.3.3
4thCambridge High School 1[ crew ]8:05:6023.3.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:08:7923.3.7
6thTauranga Girls College 2[ crew ]8:20:6523.3.6
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:29:5523.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:42:1023.4.4
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:04:5623.4.1
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:05:6023.4.5
4thACG Strathallan College 1[ crew ]8:22:5223.4.2
5thBethlehem College 1[ crew ]8:25:8223.4.3
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:54:5423.4.7
7thCambridge High School 3[ crew ]9:07:1723.4.6
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stWoodford House 1[ crew ]7:52:0923.5.3
2ndTauranga Girls College 3[ crew ]8:14:6123.5.2
3rdRosehill College 1[ crew ]8:17:4623.5.5
4thWanganui High School 1[ crew ]8:19:4423.5.4
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:42:2923.5.6
6thPalmerston North Girls High School 1[ crew ]8:42:6223.5.1
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:46:5923.6.5
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:54:0023.6.3
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]7:56:2623.6.7
4thMacleans College 1[ crew ]7:58:0723.6.4
5thEdgecumbe College 1[ crew ]8:22:9523.6.6
6thSt Kentigern College 1[ crew ]9:10:6323.6.2
Scratched crews (Heats) 
SCREDWT 2[ crew ]_:__:__23.5.7

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]7:45:1624.1.4
2ndNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:58:4024.1.5
3rdHorowhenua College 2[ crew ]8:03:1824.1.3
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:07:1924.1.6
5thWhanganui City College 1[ crew ]8:07:6824.1.1
6thDilworth School 1[ crew ]8:20:8124.1.2
7thSt Peter's College 1[ crew ]8:22:1824.1.7
8thCambridge High School 2[ crew ]8:38:3324.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHavelock North High School 1[ crew ]7:44:0724.2.7
2ndHauraki Plains College 2[ crew ]7:46:4824.2.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:48:8424.2.2
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:52:8024.2.5
5thWhakatane High School 1[ crew ]7:54:5024.2.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:55:9324.2.3
7thGisborne Boys High School 2[ crew ]8:28:3924.2.8
8thSt Patrick's College 1[ crew ]9:10:6324.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:50:2224.3.4
2ndACG Strathallan College 1[ crew ]7:55:3324.3.2
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:57:6424.3.5
4thBethlehem College 1[ crew ]8:05:6024.3.3
5thCullinane College 1[ crew ]8:08:9024.3.6
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:18:2924.3.1
7thFraser High School 1[ crew ]8:22:4124.3.7
8thPukekohe High School 3[ crew ]8:49:1024.3.8
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:52:0324.4.4
2ndTauranga Boys College 2[ crew ]7:54:5624.4.3
3rdLindisfarne College 1[ crew ]8:04:0624.4.1
4thEdgewater College 1[ crew ]8:09:8924.4.7
5thWhakatane High School 2[ crew ]8:39:0524.4.5
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:40:5324.4.6
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:51:3524.4.2
8thPompallier Catholic College 1[ crew ]9:31:4524.4.8
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:00:6024.5.5
2ndHauraki Plains College 3[ crew ]8:07:3524.5.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:07:8524.5.7
4thWellington College 2[ crew ]8:14:0624.5.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:39:9824.5.2
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:46:3524.5.1
7thTauranga Boys College 1[ crew ]9:23:2624.5.3
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stGlendowie College 2[ crew ]7:56:3724.6.6
2ndHorowhenua College 1[ crew ]7:59:1724.6.4
3rdRosehill College 1[ crew ]8:01:8624.6.3
5thWanganui High School 1[ crew ]8:28:8324.6.2
6thPakuranga College 1[ crew ]8:33:3924.6.1
7thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:38:7724.6.7
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACEBTHC 2[ crew ]_:__:__24.6.5

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]6:58:1525.1.7
2ndMacleans College 1[ crew ]7:01:3925.1.8
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:05:9025.1.4
4thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:08:0925.1.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:11:9925.1.2
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:15:1325.1.5
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:38:2525.1.6
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:29:0025.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:57:2225.2.3
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:04:2525.2.4
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:15:7325.2.5
4thBaradene College 1[ crew ]7:23:9725.2.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:34:1325.2.7
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:50:7225.2.1
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:09:6225.2.2

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:00:8526.1.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:04:0426.1.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:19:4726.1.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:25:4026.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:30:7326.1.6
6thDilworth School 1[ crew ]7:37:1026.1.8
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:38:0426.1.1
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:13:1926.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]6:51:7826.2.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:57:2226.2.5
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:02:6026.2.3
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:28:7426.2.2
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:42:5826.2.6
6thKings College 3[ crew ]7:48:1926.2.1
7thCullinane College 1[ crew ]8:29:9926.2.8
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]26.3.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]26.3.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]26.3.5
4thKings College 1[ crew ]26.3.2
5thSt Peter's College 1[ crew ]26.3.6
6thSt Kentigern College 3[ crew ]26.3.7
7thHillcrest High School 1[ crew ]26.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:58:5826.4.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:08:6926.4.3
3rdWellington College 1[ crew ]7:14:8426.4.5
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:26:9326.4.7
5thSt Peter's College 2[ crew ]7:27:2626.4.6
6thRosehill College 1[ crew ]7:52:1426.4.2
Scratched crews (Heats) 
SCRTAKA 1[ crew ]_:__:__26.2.7

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWoodford House 1[ crew ]8:04:1127.1.6
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:08:6727.1.8
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:09:3327.1.4
4thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:19:3327.1.1
5thMacleans College 1[ crew ]8:24:5427.1.7
6thWanganui High School 2[ crew ]8:25:1527.1.5
7thCarmel College 1[ crew ]8:47:0627.1.3
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:22:2727.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]7:55:5527.2.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:05:5427.2.5
3rdManurewa High School 1[ crew ]8:09:1127.2.7
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:15:0527.2.1
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:25:0427.2.4
6thRosehill College 1[ crew ]8:41:0827.2.6
7thNapier Girls High School 1[ crew ]8:50:6927.2.8
8thWestern Heights High School 1[ crew ]9:02:7827.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:40:6627.3.4
2ndEdgewater College 2[ crew ]8:06:0427.3.5
3rdQueen Margaret College 2[ crew ]8:16:2627.3.6
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:19:2227.3.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:19:6627.3.1
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:45:8627.3.8
7thMatamata College 1[ crew ]8:53:7227.3.3
8thMassey High School 1[ crew ]8:56:7927.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:55:8827.4.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:02:5827.4.7
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:16:1527.4.4
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:25:1027.4.3
5thMacleans College 2[ crew ]8:28:3927.4.1
6thEdgewater College 1[ crew ]8:37:9527.4.6
7thTauranga Girls College 2[ crew ]9:00:0927.4.2

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 2[ crew ]8:07:7428.1.4
2ndCarmel College 1[ crew ]8:13:4628.1.1
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:27:5728.1.5
4thHauraki Plains College 2[ crew ]8:37:4628.1.6
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:40:9228.1.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:07:7828.1.3
7thQueen Margaret College 2[ crew ]9:21:4028.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:01:7728.2.4
2ndHorowhenua College 1[ crew ]8:23:4128.2.1
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:27:8628.2.2
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:34:6128.2.3
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:38:0228.2.5
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:42:5828.2.6
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:08:5628.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:55:7628.3.4
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:20:3728.3.5
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:22:7328.3.1
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:35:5928.3.7
5thRosehill College 1[ crew ]8:45:5328.3.6
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:50:4228.3.3
7thSancta Maria College 1[ crew ]9:27:6628.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:53:9628.4.4
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:21:5928.4.5
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]8:22:1928.4.1
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:29:1128.4.3
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:33:6128.4.6
6thAquinas College 1[ crew ]8:36:6428.4.2
7thRangitoto College 1[ crew ]9:03:0528.4.7
Heat 5[ race results || race reproduction ]
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACECAMB 2[ crew ]_:__:__28.5.2
YET TO RACEQMAR 1[ crew ]_:__:__28.5.3
YET TO RACETRGG 1[ crew ]_:__:__28.5.4
YET TO RACEHAUR 1[ crew ]_:__:__28.5.5
YET TO RACEWNCS 2[ crew ]_:__:__28.5.6
YET TO RACETEKC 1[ crew ]_:__:__28.5.7

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:43:9629.1.5
2ndWhanganui Girls College 1[ crew ]8:04:1229.1.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 3[ crew ]8:05:5529.1.7
4thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:09:5629.1.2
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:11:3729.1.1
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:17:9129.1.6
7thHillcrest High School 2[ crew ]8:25:5429.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:43:4129.2.3
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:51:2629.2.7
3rdMacleans College 1[ crew ]7:57:3029.2.6
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:01:0429.2.5
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:07:1929.2.4
6thFraser High School 1[ crew ]8:35:1529.2.2
7thRangitoto College 1[ crew ]10:02:5429.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:43:1429.3.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:56:4329.3.6
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:04:7829.3.1
4thBaradene College 1[ crew ]8:10:3329.3.2
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:12:8029.3.5
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:32:1929.3.7
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:43:5029.3.3

Event 30 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:31:3530.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:33:8230.1.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:42:8830.1.3
4thKings College 1[ crew ]6:45:7930.1.2
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:09:1930.1.7
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:41:3230.1.6
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:09:9930.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:41:4530.2.4
2ndWellington College 1[ crew ]6:51:3930.2.5
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:10:0630.2.7
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:16:1130.2.6
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:36:2130.2.3
6thKings College 2[ crew ]8:26:4630.2.2

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:09:7031.1.5
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:12:1731.1.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]6:26:1231.1.6
4thKings College 1[ crew ]6:31:5031.1.3
5thWanganui High School 1[ crew ]6:56:3331.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:20:5231.2.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:23:0031.2.3
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:26:1331.2.5
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:26:5731.2.6
5thKings College 2[ crew ]7:25:3931.2.2

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:03:5432.1.2
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:06:7332.1.4
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:10:3532.1.6
4thRosehill College 1[ crew ]7:10:7332.1.7
5thWhanganui City College 1[ crew ]7:28:3132.1.5
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:53:8032.1.3
7thSancta Maria College 1[ crew ]8:11:9232.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:05:5232.2.4
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:11:6132.2.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:18:7032.2.5
4thTauranga Boys College 2[ crew ]7:31:7232.2.2
5thWanganui High School 1[ crew ]7:38:1432.2.7
6thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:37:1332.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 2[ crew ]6:56:5032.3.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:01:9432.3.6
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]7:17:6032.3.3
4thGlendowie College 1[ crew ]7:25:2932.3.5
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:34:6832.3.1
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:00:4932.3.7
7thPompallier Catholic College 1[ crew ]8:04:7232.3.2
Scratched crews (Heats) 
SCRSPLH 1[ crew ]_:__:__32.1.1
SCRAGSB 1[ crew ]_:__:__32.2.1

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:43:0233.1.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:00:7633.1.5
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:01:0433.1.1
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:09:0033.1.3
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:10:8133.1.6
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:31:3533.1.2
7thWellington Girls College 2[ crew ]8:45:8033.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:41:5433.2.4
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:50:8733.2.3
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:01:2033.2.5
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:09:6633.2.6
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:40:3633.2.7
6thNapier Girls High School 1[ crew ]8:40:6433.2.1
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:25:5133.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:54:2833.3.5
2ndHorowhenua College 1[ crew ]7:54:9933.3.4
3rdHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:03:7833.3.7
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:08:4533.3.2
5thWanganui High School 1[ crew ]8:14:3833.3.1
6thSt Peter's School 1[ crew ]8:17:3533.3.3
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:25:8133.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:58:0233.4.4
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:08:2333.4.5
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:10:4933.4.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:30:4833.4.6
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:38:1133.4.3
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:51:5233.4.1
7thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:44:1333.4.7
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:58:6233.5.4
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]8:04:2733.5.7
3rdRosehill College 1[ crew ]8:18:0133.5.6
4thAquinas College 1[ crew ]8:23:9933.5.3
5thHauraki Plains College 2[ crew ]8:34:7633.5.5
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:36:3533.5.2

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:24:6234.1.3
2ndSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:30:5534.1.1
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:36:8134.1.2
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:37:8034.1.5
5thCambridge High School 2[ crew ]7:39:8934.1.4
6thWanganui High School 1[ crew ]8:07:8534.1.7
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:24:4334.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:32:4234.2.7
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:52:1434.2.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:59:2234.2.5
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:00:3234.2.2
5thSt Peter's College 2[ crew ]8:29:1034.2.4
6thWellington College 3[ crew ]8:34:7634.2.3
7thKings College 2[ crew ]8:37:0134.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:31:1634.3.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:45:7134.3.7
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:52:0334.3.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:52:3034.3.3
5thWanganui High School 2[ crew ]8:04:9934.3.2
6thWellington College 1[ crew ]8:05:4834.3.5
7thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:56:1234.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:12:1534.4.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:29:1234.4.5
3rdWellington College 2[ crew ]7:30:1134.4.7
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:54:0034.4.6
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:56:3734.4.3
6thKings College 1[ crew ]8:09:9334.4.1
7thOtumoetai College 1[ crew ]9:14:8534.4.2

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:17:0135.1.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:20:1435.1.5
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]6:34:3235.1.1
4thTauranga Boys College 1[ crew ]6:53:4335.1.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:59:1435.1.3
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:03:2635.1.2
7thKings College 2[ crew ]7:38:4135.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:16:4235.2.4
2ndKings College 1[ crew ]6:37:2335.2.7
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:40:9135.2.6
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:41:5235.2.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:53:1635.2.3
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:11:4035.2.2
7thSt Patrick's College 1[ crew ]7:54:4035.2.1

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:31:5636.1.1
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]7:38:5336.1.2
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]7:41:2236.1.5
4thRosehill College 1[ crew ]7:47:1036.1.3
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:47:4336.1.4
6thEdgewater College 1[ crew ]7:52:3736.1.8
7thWanganui High School 1[ crew ]7:55:6136.1.6
8thTauranga Girls College 1[ crew ]8:13:9036.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:40:6136.2.6
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:44:0736.2.4
3rdQueen Margaret College 2[ crew ]7:46:2736.2.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:48:9636.2.5
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:05:2736.2.1
6thMacleans College 1[ crew ]8:09:6736.2.2
7thQueen Margaret College 1[ crew ]8:51:8536.2.7

Event 37 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:53:4037.1.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:55:6037.1.2
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:59:6637.1.6
4thDiocesan School For Girls 3[ crew ]9:05:9637.1.5
5thRosehill College 1[ crew ]9:17:0537.1.1
6thSancta Maria College 1[ crew ]9:44:3037.1.7
7thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]10:29:4437.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:02:4137.2.6
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:19:4937.2.5
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:37:1837.2.2
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:57:3937.2.4
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:08:0437.2.1
6thRangitoto College 1[ crew ]9:49:9037.2.3
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:52:8137.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 2[ crew ]8:06:3137.3.7
2ndMacleans College 1[ crew ]8:07:1337.3.1
3rdFraser High School 1[ crew ]8:23:7837.3.4
4thBaradene College 1[ crew ]8:31:1437.3.6
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:32:1337.3.5
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:44:2637.3.3
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:46:7437.3.2

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:29:4038.1.4
2ndAquinas College 2[ crew ]7:36:0538.1.5
3rdGlendowie College 2[ crew ]7:43:3038.1.1
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:55:4938.1.7
5thBethlehem College 2[ crew ]7:55:7638.1.6
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:01:1538.1.8
7thRosehill College 1[ crew ]8:17:6838.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:21:4438.2.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:27:2138.2.5
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:30:6138.2.3
4thTakapuna Grammar School 3[ crew ]7:45:2838.2.6
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:47:8038.2.8
6thEdgewater College 1[ crew ]7:52:3638.2.1
7thJohn Paul College 2[ crew ]8:00:8738.2.2
8thSancta Maria College 1[ crew ]8:08:0738.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:30:7838.3.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:36:1638.3.5
3rdRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:50:0638.3.3
4thGisborne Boys High School 3[ crew ]7:51:4838.3.7
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:00:6638.3.1
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:07:2538.3.6
7thSt Peter's College 1[ crew ]8:15:1638.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:30:6738.4.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:40:8838.4.3
3rdCullinane College 1[ crew ]7:51:8138.4.7
4thCambridge High School 2[ crew ]7:54:1738.4.2
5thWanganui High School 1[ crew ]8:05:7638.4.5
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:31:2738.5.4
2ndTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:39:3438.5.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:56:0938.5.2
4thAquinas College 1[ crew ]8:03:0738.5.3
5thRotorua Boys High School 2[ crew ]8:09:6038.5.6
6thWellington College 2[ crew ]8:18:0638.5.1
7thGlendowie College 1[ crew ]8:27:3438.5.7
Scratched crews (Heats) 
SCRBTHC 1[ crew ]_:__:__38.1.3
SCRKGCA 1[ crew ]_:__:__38.4.1
SCRWTLB 2[ crew ]_:__:__38.4.6

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:11:3639.1.3
2ndACG Strathallan College 1[ crew ]8:29:0539.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:34:1639.1.8
4thRosehill College 1[ crew ]8:39:7039.1.4
5thWellington College 3[ crew ]8:45:4239.1.6
6thDilworth School 1[ crew ]8:54:8639.1.7
7thPukekohe High School 3[ crew ]9:18:8139.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]8:03:8939.2.8
2ndGisborne Boys High School 1[ crew ]8:12:5739.2.2
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:13:8439.2.5
4thHutt Valley High School 1[ crew ]8:17:1339.2.7
5thWellington College 1[ crew ]8:20:6539.2.3
6thLindisfarne College 1[ crew ]8:22:9539.2.4
7thPukekohe High School 1[ crew ]9:10:0839.2.6
8thWhangarei Boys High School 1[ crew ]9:43:3639.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:00:9939.3.4
2ndWellington College 2[ crew ]8:06:8139.3.2
3rdWhanganui City College 1[ crew ]8:19:4439.3.5
4thGlendowie College 1[ crew ]8:30:6539.3.1
5thHorowhenua College 1[ crew ]8:30:9239.3.3
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:56:6339.3.8
7thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]9:15:9139.3.7
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:28:0539.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 2[ crew ]8:04:5539.4.4
2ndHavelock North High School 1[ crew ]8:06:3739.4.6
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:24:2239.4.7
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:28:4539.4.5
5thGlendowie College 2[ crew ]8:35:9739.4.2
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:46:4139.4.3
7thPompallier Catholic College 1[ crew ]9:02:1239.4.1
Scratched crews (Heats) 
SCRWNCS 1[ crew ]_:__:__39.1.1

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:52:2640.1.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:01:5940.1.7
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:05:4940.1.5
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:19:5040.1.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:32:5240.1.6
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:33:5640.1.1
7thRosehill College 1[ crew ]8:39:7740.1.2
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:53:5340.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:00:8340.2.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:02:6440.2.5
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]8:11:3240.2.6
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:16:3240.2.3
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:34:7240.2.1
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:36:6440.2.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:41:8140.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:53:7440.3.5
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:07:6940.3.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:10:5540.3.4
4thNapier Girls High School 1[ crew ]8:12:6940.3.6
5thCambridge High School 1[ crew ]8:26:6440.3.7
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:33:8340.3.1
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:06:2440.3.2

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:01:2041.1.1
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:13:1241.1.3
3rdAquinas College 1[ crew ]8:33:8341.1.7
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:40:8641.1.6
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:53:2741.1.5
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:08:7641.1.4
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:15:1941.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:02:5741.2.3
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:12:7441.2.6
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:29:2741.2.4
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:31:8041.2.5
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:35:5341.2.7
6thBaradene College 1[ crew ]8:45:7541.2.1
7thQueen Margaret College 2[ crew ]9:05:9041.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:10:7241.3.5
2ndCarmel College 1[ crew ]8:29:5041.3.3
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:32:2541.3.6
4thSt Kentigern College 2[ crew ]8:42:2441.3.2
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:02:2941.3.4
6thWanganui High School 2[ crew ]9:11:4641.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:01:9341.4.5
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:06:9841.4.7
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:27:3141.4.2
4thWanganui High School 1[ crew ]8:35:1141.4.4
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:41:3741.4.1
6thHorowhenua College 1[ crew ]8:57:2441.4.3
7thGisborne Girls High School 3[ crew ]9:09:8741.4.6
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:09:8841.5.7
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:13:9441.5.3
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:25:2041.5.6
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:35:3641.5.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:40:7541.5.2
6thHauraki Plains College 2[ crew ]8:44:2641.5.5
7thRangitoto College 1[ crew ]9:37:3241.5.1
Scratched crews (Heats) 
SCRGLDW 1[ crew ]_:__:__41.3.7

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHorowhenua College 1[ crew ]7:37:3142.1.2
2ndTakapuna Grammar School 3[ crew ]7:45:5042.1.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:54:1742.1.3
4thCullinane College 1[ crew ]8:01:5942.1.5
5thAquinas College 2[ crew ]8:07:9642.1.7
6thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:08:5642.1.8
7thSt Patrick's College 3[ crew ]9:03:4442.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 2[ crew ]7:28:8542.2.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:43:6342.2.1
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:44:5042.2.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:01:9242.2.2
5thGlendowie College 1[ crew ]8:08:4542.2.6
6thOtumoetai College 2[ crew ]8:09:3342.2.8
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:38:9442.2.4
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]9:10:7442.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:44:3442.3.8
2ndWellington College 2[ crew ]8:04:6642.3.7
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:11:4742.3.6
4thGlendowie College 2[ crew ]8:36:4142.3.4
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:38:3342.3.5
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:47:2342.3.3
7thCullinane College 3[ crew ]9:01:5142.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:26:2242.4.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:37:9742.4.3
3rdCambridge High School 2[ crew ]8:03:5142.4.1
4thTakapuna Grammar School 4[ crew ]8:12:7442.4.7
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:24:6642.4.5
6thAquinas College 1[ crew ]8:30:4342.4.6
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:40:5942.4.2
Scratched crews (Heats) 
SCRSPLH 2[ crew ]_:__:__42.1.6
SCRSPLH 1[ crew ]_:__:__42.3.2

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]To Final43.1.1
---Kings College 1[ crew ]To Final43.1.2
---Westlake Girls High School 1[ crew ]To Final43.1.3
---Sacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]To Final43.1.4
---St Peter's School 1[ crew ]To Final43.1.5
---Waikato Diocesan School 1[ crew ]To Final43.1.6
---Baradene College 1[ crew ]To Final43.1.7

Event 44 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:09:3244.1.2
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:16:2444.1.7
3rdKings College 1[ crew ]6:18:0044.1.5
4thRotorua Boys High School 2[ crew ]6:23:6044.1.4
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:31:8444.1.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]6:37:8344.1.3
7thAuckland Grammar School 2[ crew ]6:47:0544.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:19:7044.2.2
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:21:9544.2.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:22:3444.2.7
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:26:1344.2.3
5thSt Kentigern College 2[ crew ]6:44:9144.2.1
6thKings College 2[ crew ]6:47:8844.2.6
Scratched crews (Heats) 
SCRWNCS 2[ crew ]_:__:__44.2.4

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other nis08 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

North Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other nis08 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA