NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
St Catherines College's approved colours
#134: St Catherines College

SISSC 2024

NISSC 2024


Aon NZ

MAADI™

Regatta results

logo  
 

2013 Meridian South Island Championships

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2023 Aon Maadi Regatta NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2013 Meridian South Island Championships regatta results, filtered to show races with schools from the Southland region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]7:46.281.1.4
B Final [ race results ]
1stSouthland Boys High School 2[ crew ]8:05.151.2.3

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:26.562.1.8

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

B Final [ race results ]
6thWakatipu High School 2[ crew ]8:21.963.2.1

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:09.134.1.7
B Final [ race results ]
6thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:32.354.2.7

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:25.515.1.3

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:58.636.1.5

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]6:59.507.1.5
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:07.987.1.3
7thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:25.527.1.1

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]8:47.088.1.5

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

B Final [ race results ]
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:51.039.2.7
4thJames Hargest College 2[ crew ]7:51.919.2.3

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:58.7011.1.6
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:19.2011.1.3

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:39.3612.1.4

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

B Final [ race results ]
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:05.2613.2.2

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thJames Hargest College 1[ crew ]6:58.1014.1.3

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:40.5418.1.3

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSouthland Boys High School 1[ crew ]7:20.1219.1.4

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdWakatipu High School 1[ crew ]6:54.8023.1.6

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:33.8624.1.5

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:39.1625.1.7
8thWakatipu High School 1[ crew ]8:05.3825.1.6
B Final [ race results ]
1stSouthland Girls High School 2[ crew ]7:56.7025.2.6

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:14.2226.1.4
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:15.8226.1.3
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]7:17.8826.1.5
B Final [ race results ]
4thWakatipu High School 2[ crew ]26.2.7
5thJames Hargest College 2[ crew ]26.2.4

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:44.3728.1.2
8thJames Hargest College 1[ crew ]8:26.6928.1.7

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
6thSouthland Girls High School 4[ crew ]8:42.0729.1.1
B Final [ race results ]
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:53.6229.2.6

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:17.3430.1.5

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:30.4432.1.3

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:13.3033.1.6
7thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:48.9033.1.1
8thWakatipu High School 2[ crew ]8:56.5833.1.7

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:25.8434.1.6

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdJames Hargest College 1[ crew ]6:38.6336.1.3

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:33.0437.1.2
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:47.9237.1.5

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:01.3638.1.5
6thWakatipu High School 1[ crew ]7:13.7638.1.2

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
8thJames Hargest College 1[ crew ]8:30.9439.1.1

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:36.9340.1.4

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:08.5644.1.4
6thWakatipu High School 2[ crew ]7:32.4844.1.1

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:23.4545.1.7
B Final [ race results ]
5thVerdon College 1[ crew ]8:48.8245.2.6
8thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:10.5445.2.8

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thJames Hargest College 1[ crew ]8:16.9946.1.2
B Final [ race results ]
3rdSouthland Boys High School 2[ crew ]8:32.4446.2.4
5thAparima College 1[ crew ]8:37.5446.2.1
8thWakatipu High School 2[ crew ]9:19.8146.2.8

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:28.2147.1.6

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thWakatipu High School 1[ crew ]6:57.5248.1.6
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thSouthland Boys High School 2[ crew ]8:23.281.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSouthland Boys High School 1[ crew ]7:49.381.2.1
Heat 3[ race results ]
7thJames Hargest College 1[ crew ]8:45.421.3.5

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:20.162.1.4

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thWakatipu High School 3[ crew ]8:51.543.1.4
Heat 2[ race results ]
---Wakatipu High School 1[ crew ]NRR3.2.4
Heat 4[ race results ]
3rdWakatipu High School 2[ crew ]8:23.123.4.2

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:01.064.2.7
Heat 3[ race results ]
3rdJames Hargest College 2[ crew ]8:40.534.3.4
7thVerdon College 1[ crew ]9:32.154.3.5
8thJames Hargest College 1[ crew ]9:34.314.3.8
Heat 4[ race results ]
4thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:27.894.4.7

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:32.465.1.4

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:21.486.1.4
7thVerdon College 1[ crew ]8:50.996.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]8:04.406.2.3

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:10.277.1.3
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]7:19.277.1.1
4thJames Hargest College 2[ crew ]7:34.597.1.6
6thAparima College 1[ crew ]7:54.837.1.5
Heat 2[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:18.157.2.7
6thAparima College 2[ crew ]7:48.117.2.4

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thWakatipu High School 1[ crew ]9:19.348.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]9:07.658.2.5
5thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:42.258.2.7
Heat 4[ race results ]
6thJames Hargest College 1[ crew ]10:04.078.4.3

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
6thWakatipu High School 2[ crew ]8:35.649.1.4
Heat 2[ race results ]
4thJames Hargest College 2[ crew ]8:09.779.2.5
5thWakatipu High School 1[ crew ]8:16.669.2.4

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:48.4011.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:09.9811.2.4

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:27.3512.1.3
---Wakatipu High School 2[ crew ]NRR12.1.2

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thJames Hargest College 1[ crew ]9:17.2013.1.1
Heat 2[ race results ]
---James Hargest College 2[ crew ]NRR13.2.3
Heat 4[ race results ]
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:58.4413.4.5
---Verdon College 1[ crew ]DNF13.4.7

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:01.3414.1.6

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
---Wakatipu High School 1[ crew ]NRR17.2.6

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:41.0318.1.3

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
1stSouthland Boys High School 1[ crew ]7:12.8419.2.6
6thJames Hargest College 1[ crew ]7:53.5219.2.3

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
7thVerdon College 1[ crew ]9:28.0020.2.2

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
6thWakatipu High School 1[ crew ]8:59.4322.2.6
Heat 3[ race results ]
6thWakatipu High School 2[ crew ]9:08.6422.3.5

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:04.2623.1.6

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:53.2924.1.5

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:59.7025.1.3
5thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:05.9425.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:44.4125.2.8
8thAparima College 1[ crew ]8:55.3125.2.5
Heat 4[ race results ]
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:34.3625.4.5

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:29.5526.1.7
3rdJames Hargest College 2[ crew ]7:44.5826.1.8
Heat 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:26.8326.2.1
Heat 3[ race results ]
6thAparima College 2[ crew ]8:01.8826.3.3
8thWakatipu High School 3[ crew ]8:20.0726.3.8
Heat 4[ race results ]
1stSouthland Boys High School 1[ crew ]7:27.2126.4.3
4thWakatipu High School 2[ crew ]7:48.6626.4.4
7thAparima College 1[ crew ]8:31.6726.4.2

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
5thVerdon College 1[ crew ]9:09.2227.2.6

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSouthland Boys High School 1[ crew ]7:52.0828.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:50.0928.2.4
---Southland Boys High School 2[ crew ]NRR28.2.6

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]9:04.8929.2.7
5thSouthland Girls High School 3[ crew ]9:41.0329.2.5
Heat 3[ race results ]
4thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:13.5129.3.4
Heat 5[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 4[ crew ]8:51.2829.5.2
Heat 6[ race results ]
5thVerdon College 1[ crew ]10:06.5829.6.3

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:28.8330.1.4
6thWakatipu High School 2[ crew ]8:28.3130.1.8

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:30.8132.1.4
---Wakatipu High School 2[ crew ]NRR32.1.2

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:13.7533.1.2
5thWakatipu High School 1[ crew ]8:51.7633.1.6
Heat 2[ race results ]
3rdWakatipu High School 2[ crew ]8:42.2033.2.1
4thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:48.1133.2.6

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:37.8234.1.3
5thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:15.0234.1.5
Heat 2[ race results ]
5thWakatipu High School 2[ crew ]7:51.1334.2.6

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thJames Hargest College 1[ crew ]10:03.4035.1.3

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]6:50.2336.2.2
5thAparima College 1[ crew ]7:50.4336.2.6

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:46.7137.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:49.8137.2.6
5thVerdon College 1[ crew ]8:28.7437.2.4

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:22.0338.1.5
---Southland Boys High School 1[ crew ]NRR38.1.3
Heat 2[ race results ]
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:19.4938.2.7
7thJames Hargest College 2[ crew ]7:49.1338.2.4

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thJames Hargest College 1[ crew ]8:29.5939.1.4

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:30.4340.1.2
---Wakatipu High School 2[ crew ]NRR40.1.1

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:09.5241.1.4

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thWakatipu High School 1[ crew ]7:37.4642.1.5

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
6thWakatipu High School 2[ crew ]9:58.6343.1.2
Heat 2[ race results ]
7thWakatipu High School 1[ crew ]9:28.5943.2.7

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thWakatipu High School 2[ crew ]7:37.1744.1.4
Heat 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:22.3144.2.5

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
6thJames Hargest College 1[ crew ]9:46.6645.1.2
Heat 2[ race results ]
4thWakatipu High School 1[ crew ]9:08.8145.2.2
Heat 3[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 2[ crew ]8:57.5745.3.2
6thJames Hargest College 2[ crew ]10:34.3845.3.4
Heat 4[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:23.5245.4.7
Heat 5[ race results ]
3rdVerdon College 1[ crew ]8:51.9445.5.6
5thAparima College 1[ crew ]9:02.4745.5.7

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:19.5746.1.4
4thAparima College 1[ crew ]8:35.7346.1.1
Heat 2[ race results ]
5thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:35.7546.2.7
6thJames Hargest College 2[ crew ]8:46.0046.2.4
Heat 3[ race results ]
3rdSouthland Boys High School 2[ crew ]8:32.2346.3.1
7thJames Hargest College 3[ crew ]9:35.7246.3.8
8thWakatipu High School 1[ crew ]10:02.4046.3.2
Heat 4[ race results ]
4thWakatipu High School 2[ crew ]9:04.9946.4.7

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:37.2147.1.4

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thWakatipu High School 1[ crew ]6:48.1948.1.7

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other sis13 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

Southland's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other sis13 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA