NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Nga Tawa Diocesan School's approved colours
#59: Nga Tawa Diocesan School


Aon NZ

MAADI CUP™

School results

logo  
 

2011 Aon Maadi (NZSSRA Championships)

 
  Printer Friendly Version updated: 4 March 2016  
 

2019 Aon Maadi Cup Notices - Sitemap -  

Kings College's singletKings College [ school details || school results ]

Following are the results achieved by Kings College at the 2011 Aon Maadi (NZSSRA Championships) regatta. See the Star Trophy table for Kings College's final ranking at the regatta.

Kings College also attended: mad03 || mad04 || mad05 || mad06 || mad07 || mad08 || mad09 || mad10 || mad11 || mad12 || mad13 || nis02 || nis03 || nis04 || nis05 || nis06 || nis07 || nis08 || nis09 || nis10 || nis11 || nis12 || nis13

Event 1 Boys under-17 single [ event results ]

KGCA 1: Crew - Ben Spence
Coach - Miles Arulambalam

Event 1 Boys under-17 single [ event results ]

KGCA 2: Crew - Tom Caulton
Coach - Miles Arulambalam

Event 1 Boys under-17 single [ event results ]

KGCA 3: Crew - Oliver Eady
Coach - Miles Arulambalam

Event 1 Boys under-17 single [ event results ]

KGCA 4: Crew - Tom Wallis
Coach - Miles Arulambalam

Event 3 Boys under-15 double [ event results ]

KGCA 1: Crew - Luke Paterson | Matthew O'Halloran
Coach - Leith Menzies

Event 7 Boys under-16 quad [ event results ]

KGCA 1: Crew - Luke Paterson | Jack Sherratt | Sam Crompton | Jake Bracken + Felix Fielding (cox)
Coach - Leith Menzies

Event 7 Boys under-16 quad [ event results ]

KGCA 2: Crew - Samuel Liggins | James Bridgman | Matthew O'Halloran | Mitchell Gellert + Benjamin Sandston (cox)
Coach - Leith Menzies

Event 12 Boys under-18 lightweight four [ event results ]

KGCA 1: Crew - Ben Spence | Bobby Richards | Jack Stevens | Oliver Eady + Felix Fielding (cox)
Coach - Miles Arulambalam

Event 14 Boys under-18 quad [ event results ]

KGCA 1: Crew - Matt Towle | Zachary van Hout | Ed Reeves | Matthew Beck + Sachin Arulambalam (cox)
Coach - Peter Jansen

Event 14 Boys under-18 quad [ event results ]

KGCA 2: Crew - Connor Burns | Tom Crosier | Angus MacLean | Charlie Brown + Benjamin Sandston (cox)
Coach - Peter Jansen

Event 19 Boys under-17 double [ event results ]

KGCA 1: Crew - Ben Spence | Tom Caulton
Coach - Miles Arulambalam

Event 19 Boys under-17 double [ event results ]

KGCA 2: Crew - Tom Wallis | Oliver Eady
Coach - Miles Arulambalam

Event 19 Boys under-17 double [ event results ]

KGCA 3: Crew - Connor Burns | Tom Crosier
Coach - Peter Jansen

Event 20 Girls under-17 single [ event results ]

KGCA 1: Crew - Karen Otai
Coach - Rebecca Ryall

Event 21 Boys under-15 eight [ event results ]

Event 21 Boys under-15 eight [ event results ]

KGCA 2: Crew - Simon Reeves | James Dickey | Jordan Blackbourn | Matt Kerr | Nick Hern | Alastair Boswell | Nick Dougherty | Edward Yates + Toby Eady (cox)
Coaches - Kris Reilly-Simmons | Alex Truscott

Event 22 Girls under-18 novice double [ event results ]

KGCA 1: Crew - Kristi Dorotich | Emma Sherratt
Coach - Rebecca Ryall

Event 22 Girls under-18 novice double [ event results ]

KGCA 2: Crew - Rose Horrocks | Emily McGarry
Coach - Rebecca Ryall

Event 22 Girls under-18 novice double [ event results ]

KGCA 3: Crew - Georgia Poole | Emma Crompton
Coach - Rebecca Ryall

Event 22 Girls under-18 novice double [ event results ]

KGCA 4: Crew - Grace Benedek-Rooney | Olivia Hyslop
Coach - Rebecca Ryall

Event 26 Boys under-16 double [ event results ]

KGCA 1: Crew - Sam Crompton | Jake Bracken
Coach - Leith Menzies

Event 26 Boys under-16 double [ event results ]

KGCA 2: Crew - Samuel Liggins | James Bridgman
Coach - Leith Menzies

Event 27 Girls under-18 single [ event results ]

KGCA 1: Crew - Jessica Cartwright
Coach - Rebecca Ryall

Event 28 Boys under-18 single [ event results ]

KGCA 1: Crew - Thomas MacGibbon
Coach - Peter Jansen

Event 28 Boys under-18 single [ event results ]

KGCA 2: Crew - Matthew Whiting
Coach - Peter Jansen

Event 30 Boys under-15 quad [ event results ]

KGCA 1: Crew - Nikolas Delegat | Benjamin Ganley | Henry Fitzgerald | Charles Benedek-Rooney + Felix Tordeich (cox)
Coach - Kristiaan Barbarich

Event 30 Boys under-15 quad [ event results ]

KGCA 2: Crew - Nicolas Bainbridge | James Cockram | Austin Rudkin | William Batkin + Toby Eady (cox)
Coach - Kris Reilly-Simmons

Event 30 Boys under-15 quad [ event results ]

KGCA 3: Crew - Simon Reeves | Jordan Blackbourn | Matt Kerr | James Dickey + James Eady (cox)
Coach - Robert Young

Event 30 Boys under-15 quad [ event results ]

KGCA 4: Crew - Louis Lambert | Bayley Ireland | Edward Yates | Hayden Bell + Tom Clark (cox)
Coach - Alex Truscott

Event 34 Boys under-18 lightweight double [ event results ]

KGCA 1: Crew - Jack Stevens | Bobby Richards
Coach - Peter Jansen

Event 36 Boys under-16 eight [ event results ]

Event 38 Boys under-18 double [ event results ]

KGCA 1: Crew - Angus MacLean | Charlie Brown
Coach - Peter Jansen

Event 42 Boys under-17 quad [ event results ]

KGCA 1: Crew - Ben Spence | Tom Caulton | Robert Glengarry | Oliver Eady + Felix Fielding (cox)
Coach - Miles Arulambalam

Event 43 Girls under-18 novice four [ event results ]

KGCA 1: Crew - Kristi Dorotich | Emma Sherratt | Rose Horrocks | Emily McGarry + Esha Chandra (cox)
Coach - Rebecca Ryall

Event 43 Girls under-18 novice four [ event results ]

KGCA 2: Crew - Rebekah Abbott | Georgia Poole | Olivia Hyslop | Emma Crompton + Nupur Shukla (cox)
Coach - Rebecca Ryall

Event 46 Boys under-16 single [ event results ]

KGCA 1: Crew - Jack Sherratt
Coach - Leith Menzies

Event 47 Girls under-18 eight [ event results ]

Event 48 Boys under-18 eight [ event results ]

School results selection

Region:

Schools:

or choose new regatta

Other mad11 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Event:

Result: in or medal winning crews

[tick box]
or choose new regatta

Other mad11 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA