NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Rangiora High School's approved colours
#72: Rangiora High School


Aon NZ

MAADI CUP™

School results

logo  
 

2005 North Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 4 March 2016  
 

2019 Aon Maadi Cup Notices - Sitemap -  

Whanganui Collegiate School's singletWhanganui Collegiate School [ school details || school results ]

Following are the results achieved by Whanganui Collegiate School at the 2005 North Island Secondary Schools regatta. See the medal table for Whanganui Collegiate School's final ranking at the regatta.

Whanganui Collegiate School also attended: mad03 || mad04 || mad05 || mad06 || mad07 || mad08 || mad09 || mad10 || mad11 || mad12 || mad13 || nis02 || nis03 || nis04 || nis05 || nis06 || nis07 || nis08 || nis09 || nis10 || nis11 || nis12 || nis13

Event 2 Girls under-17 single [ event results ]

WNCS 1: Crew - Grace Turner
Coach - Nathan Tutty

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

WNCS 1: Crew - Julia Sandston | James Pattison | Sam Horrocks | Sam Hurley + Matthew Carroll (cox)
Coaches - Johnathon Gichard | Cavina Skilton

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

WNCS 2: Crew - Edward Dickie | William Ellis | Guy Sinclair | Sam Goodwin + Jason Buchanan (cox)
Coaches - Johnathon Gichard | Cavina Skilton

Event 7 Girls under-16 four [ event results ]

WNCS 1: Crew - Kate Austin | Ellen Cullen | Courtney Skelton | Peta Goodwin + Mathew Collins (cox)
Coach - Athol Wynd

Event 7 Girls under-16 four [ event results ]

WNCS 2: Crew - Genevieve Warburton | Charlotte Burson | Gemma Tuffield | Zoe Johnston + Eden Smith (cox)
Coach - Athol Wynd

Event 12 Girls under-15 eight [ event results ]

Event 12 Girls under-15 eight [ event results ]

WNCS 2: Crew - Sarah Donald | Amy Nichol | Lydia Jordan | Suzanne Hepi | Saskia Ruscoe | Chintanaa Watson | Anna Blinkhorne | Allana Skillton + Vicki Murdoch (cox)
Coaches - Nathan Tutty | David Warburton

Event 13 Boys under-16 quad [ event results ]

WNCS 1: Crew - Alex Busby | Mathew Walker | Damien Mitai | Cody Wickham + Hugo Peacocke (cox)
Coach - Les Saywood

Event 13 Boys under-16 quad [ event results ]

WNCS 2: Crew - Samuel Oskam | Thomas Brodie | Thomas Stratton | Jack Turner + Emma Bell (cox)
Coach - Les Saywood

Event 15 Boys under-15 eight [ event results ]

WNCS 1: Crew - Julia Sandston | James Pattison | Guy Sinclair | Sam Horrocks | Edward Dickie | Sam Hurley | William Ellis | Sam Goodwin + Matthew Carroll (cox)
Coaches - Johnathon Gichard | Cavina Skilton

Event 16 Girls under-16 double [ event results ]

WNCS 1: Crew - Peta Goodwin | Courtney Skelton
Coach - Athol Wynd

Event 16 Girls under-16 double [ event results ]

WNCS 2: Crew - Kate Austin | Ellen Cullen
Coach - Athol Wynd

Event 20 Girls under-15 double [ event results ]

WNCS 1: Crew - Lucy Lilburn | Rebecca Porter
Coaches - Nathan Tutty | Rick Grobecker

Event 20 Girls under-15 double [ event results ]

WNCS 2: Crew - Bella Blackburn | Savanah Lewis
Coaches - Nathan Tutty | Rick Grobecker

Event 25 Girls under-16 eight [ event results ]

Event 26 Boys under-16 four [ event results ]

WNCS 1: Crew - Alex Busby | Mathew Walker | Damien Mitai | Cody Wickham + Emma Bell (cox)
Coach - Les Saywood

Event 26 Boys under-16 four [ event results ]

WNCS 2: Crew - Samuel Oskam | Thomas Brodie | Thomas Stratton | Jack Turner + Hugo Peacocke (cox)
Coach - Les Saywood

Event 28 Girls under-15 quad [ event results ]

WNCS 1: Crew - Rebecca Porter | Savanah Lewis | Lucy Lilburn | Bella Blackburn + Caroline Hardey (cox)
Coaches - Nathan Tutty | Rick Grobecker

Event 28 Girls under-15 quad [ event results ]

WNCS 2: Crew - Victoria Cate | Mahalia Tapa-Mosen | Paparangi Hipango | Jessica Jones + Bridget Batley (cox)
Coaches - Nathan Tutty | Rick Grobecker

Event 28 Girls under-15 quad [ event results ]

WNCS 3: Crew - Sarah Donald | Amy Nichol | Lydia Jordan | Anna Blinkhorne + Vicki Murdoch (cox)
Coaches - Nathan Tutty | David Warburton

Event 28 Girls under-15 quad [ event results ]

WNCS 4: Crew - Saskia Ruscoe | Suzanne Hepi | Emma Bell | Allana Skillton + Eden Smith (cox)
Coaches - Nathan Tutty | David Warburton

Event 33 Girls under-16 quad [ event results ]

WNCS 1: Crew - Kate Austin | Ellen Cullen | Peta Goodwin | Courtney Skelton + Mathew Collins (cox)
Coach - Athol Wynd

Event 33 Girls under-16 quad [ event results ]

WNCS 2: Crew - Gemma Tuffield | Charlotte Burson | Zoe Johnston | Genevieve Warburton + Eden Smith (cox)
Coach - Athol Wynd

Event 34 Boys under-15 four [ event results ]

WNCS 1: Crew - Julia Sandston | James Pattison | Guy Sinclair | Sam Horrocks + Matthew Carroll (cox)
Coaches - Johnathon Gichard | Cavina Skilton

Event 34 Boys under-15 four [ event results ]

WNCS 2: Crew - Edward Dickie | Sam Hurley | William Ellis | Sam Goodwin + Jason Buchanan (cox)
Coaches - Johnathon Gichard | Cavina Skilton

Event 35 Boys under-16 eight [ event results ]

Event 41 Girls under-15 four [ event results ]

Event 41 Girls under-15 four [ event results ]

WNCS 2: Crew - Sarah Donald | Amy Nichol | Lydia Jordan | Allana Skillton + Vicki Murdoch (cox)
Coaches - Nathan Tutty | David Warburton

Event 41 Girls under-15 four [ event results ]

WNCS 3: Crew - Anna Blinkhorne | Saskia Ruscoe | Emma Bell | Chintanaa Watson + Eden Smith (cox)
Coaches - Nathan Tutty | David Warburton

School results selection

Region:

Schools:

or choose new regatta

Other nis05 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Event:

Result: in or medal winning crews

[tick box]
or choose new regatta

Other nis05 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA