NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Huanui College's approved colours
#126: Huanui College

SISSC 2024

NISSC 2024


Aon NZ

MAADI™

Useful lists

logo  
     
  Printer Friendly Version Wednesday, 18 February 2015  
 

2023 Aon Maadi Regatta NoticesNewsletter - Sitemap -  

LIST - A List of Values

Article 15 SUBSCRIPTION $160.00 per Annum.
Article 15 LEVY None
Article 19.1.D APPEAL $20.00
Regulation 8.2 ENTRY FEES & LEVIES Entry fees & levies are set by Members during an AGM.
 
Fees NISSC SISSC Maadi
Single per crew $22.00 $20.00 $30.00
Double/Pair per crew $24.00 $22.00 $40.00
Quad/Four per crew $31.00 $32.00 $52.00
Eight per crew $38.00 $44.00 $70.00
Amenity per pupil $26.00 $26.00 $34.00
since2023 SGM2023 AGM2023 AGM
Levies NISSC* SISSC** Maadi**
Front tent site $165.00 n/a n/a
Rear tent site $135.00 n/a n/a
since2023 SGM  
* power for tent sites at Karapiro
** Tent sites at Ruataniwha are booked on an annual basis; covering all regattas
Regulation 10.2 ENTRY PROTEST $20.00
Rule 14.2 LATE SCRATCHING $40.00
$0 at SISSC
Rule 14.3 NON-PROGRESSION* $100.00
Rule 23.3 RACE PROTEST $20.00
Rule 24.3 APPEAL $20.00
Rule 24.3 DID NOT START
(non-notified scratching)
$60.00
$50 at SISSC

Fees are ex-GST
* no late scratching fee will apply for non-progression


LIST - B Trophies List

MAADI: STAR TROPHY (Overall Winner's Trophy)
This trophy is awarded to the school that is awarded the most points in all 'A' finals in all classes based on: 1st = 5 points, 2nd = 3 points, 3rd = 1 point

MAADI: EXECUTIVE TROPHY (Best Sweep Oar School)
This trophy is awarded to the school that is awarded the most points in all 'A' finals in sweep oar events based on: 1st = 5 points, 2nd = 3 points, 3rd = 1 point

MAADI: PRESIDENTS SCULL (Best Sculling School)
This trophy is awarded to the school that is awarded the most points in all 'A' finals in sculling events based on: 1st = 5 points, 2nd = 3 points, 3rd = 1 point

NISSC: DERBYSHIRE SHIELD (Champion North Island Rowing School)
This trophy is awarded to the school that is awarded the most points

SISSC: POINTS BELL (Champion South Island Rowing School)
This trophy is awarded to the South Island school* that is awarded the most points based on: 1st = 8 points, 2nd = 5 points, 3rd = 3 points, 4th = 2 points, 5th = 1 points
Ties in the overall standings are broken by checking which school has the most points from Pennant events (unrestricted events i.e. U18 non-novice non-lightweight). Then by which school earned their points from the fewest events.
* Distinct schools are looked at (a school with multiple crews in finals is judged on its best crew); placings are relative.


BOYS Maadi NISSC SISSC
Boys U15 Double Mark Meates Cup    
Boys U15 Four Eric Craies Cup Mike Powell Memorial Shield  
Boys U15 Quad Bill Eaddy Cup    
Boys U15 Eight Walmsley Cup Bill Yorwarth Cup  
Boys U15 Octuple Leslie J. Saywood Challenge Cup    
Boys U16 Single Leith Menzies Cup    
Boys U16 Double      
Boys U16 Four Westlake Boys High School Cup Graeme Hodge (HODGIE) Memorial Cup  
Boys U16 Quad Wellington College 150th Cup    
Boys U16 Eight Electricorp Trophy George Hale Rosebowl  
Boys U17 Single John Alexander Challenge Cup Oarthentic Oars Trophy  
Boys U17 Coxless Pair      
Boys U17 Double St Andrew's College Cup    
Boys U17 Four R. J. Hampton Memorial Shield Waikato Inter-school Shield  
Boys U17 Quad Tauranga Boys High School Cup    
Boys U17 Eight Arthur Andrews Shield Bill Eaddy Trophy  
Boys U18 Novice Double Russell Baxter Memorial Cup    
Boys U18 Novice Four Gill Trophy    
Boys U18 Novice Quad      
Boys U18 Novice Eight Alan Tong Cup Mexico Olympic Coxed Four Cup  
Boys U18 Lightweight Double Roger Batley Cup    
Boys U18 Lightweight Four Doug Burrows Trophy    
Boys U18 Single Charlie Stapp Cup Jack Flynn Memorial  
Boys U18 Coxless Pair Dunstan Trophy John Symes Cup  
Boys U18 Double Maurice Jones Cup    
Boys U18 Four Springbok Shield Bob Harris Cup  
Boys U18 Quad Trevor Coker Memorial Shield Rex Mikkleson Memorial Trophy  
Boys U18 Eight Maadi Cup Thompson Memorial Shield Fred Strachan Cup
GIRLS Maadi NISSC SISSC
Girls U15 Double Francis Hill Memorial Cup    
Girls U15 Four Waikato Diocesan School for Girls Cup    
Girls U15 Quad Avonside/Macleans Plate    
Girls U15 Eight Tauranga Girls High School Cup Bill Yorwarth Memorial Cup  
Girls U15 Octuple Dudley Storey Cup    
Girls U16 Single Mary Thomas Cup    
Girls U16 Double Craighead Diocesan School Cup    
Girls U16 Four Electricorp Trophy    
Girls U16 Quad Bethlehem College Cup Bruce Fuller Memorial Cup  
Girls U16 Eight McDonald Shield Westlake Girls High School Cup  
Girls U17 Single Concept2 Challenge Cup Oarthentic Oars Trophy  
Girls U17 Coxless Pair      
Girls U17 Double Lawrence Jumbo Jackson Cup    
Girls U17 Four Hauraki Oar    
Girls U17 Quad Trudy Keys Cup    
Girls U17 Eight Fairfield Shield Wilkinson Cup  
Girls U18 Novice Double   Martin Hyde Cup  
Girls U18 Novice Four Gill Trophy    
Girls U18 Novice Quad Keith 'Hibbo' Hibberd Plate    
Girls U18 Novice Eight Brother Terrence Costello Cup    
Girls U18 Lightweight Double Keith 'Hibbo' Hibberd Plate    
Girls U18 Lightweight Four Rex Farrally Trophy    
Girls U18 Single Stephanie Foster Cup Jack Flynn Memorial  
Girls U18 Coxless Pair Garry Robertson Cup    
Girls U18 Double Pitt Island Trophy    
Girls U18 Four Dawn Cup Dave Rodger Cup  
Girls U18 Quad Noel Lynch Trophy    
Girls U18 Eight Levin Jubilee Cup Fairfield Rowing Supporters Shield Kate Strachan Memorial Cup

MAADI: SIMON BRIGGS CUP (Coxswain's Cup)
Awarded to the coxswain that coxes the most boats into the 'A' finals of the Championships. In the case of a draw U15 events shall carry more points than U16. U16 more than U17 etc.

MAADI: PETER IRVINE MEMORIAL CUP (Coach of winning B U18 8+)
Awarded to the coach of the winning crew of the Boys Under-18 Eight (Maadi Cup event).

For information on donating cups see Regulation 19

Top Ten Badges

Awarded when more than 10 crews compete in the qualifying races of an under-18 event, other than an event for novices, at the New Zealand Championships. Crews that compete in the "A" final are awarded a top 10 badge. If a "B" Final is rowed then the remaining badges are allocated there. See Regulation 18.2

In 2014 the colour of top Ten badges was changed from black and silver. A 5-year colour cycle (blue, green, purple, red, black) began. There was no Maadi in 2020 and no badges, so the green badges were awarded in 2021.


LIST - C Colours & Abbreviations

Current approved colours can be found here.

Important: direction from the Schools Committee should be sought before altering or choosing colours. There have been instances where schools ordered new rowing strips without first getting them approved and were subsequently unable to use those strips at regattas because the new strip could not be approved.


LIST - D Championship Regatta Programme, 2021+

This programme lists the sequence of events to be rowed at all NZSSRA Championships regattas: North Island and South Island Championships and Maadi (New Zealand Championships). This programme came into effect after the 2021 AGM and sees the U17 Pairs added.

For Maadi regattas it is normal practice split finals over two days after the U18 Fours (event 26). At other Championships (and during earlier rounds of racing at Maadi) the programme runs straight through. However, the volume of entries, climatic conditions and number of lanes available may require this practice to be varied at a Championships. Furthermore, at regattas with repechages, quarter-finals and semi-finals the volume of entries can result in gaps in the programme during these earlier stages of progression. Any pupil entered into more than one event needs to be aware of these possible variations and cannot be assured of being able to compete in multiple events.

In the case of a shortened regatta the racing of the under-18 boys and girls Fours and Eights, shall have priority over other events. Should the time be limited "B" and other small finals shall abandoned. Fours and Eights races in other age groups will then have priority over other events. [Regulation 13.4]

Event Full name Short name
1 Boys under-17 single sculls B U17 1X
2 Girls under-17 coxed four G U17 4+
3 Boys under-15 double sculls B U15 2X
4 Girls under-15 coxed quadruple sculls G U15 4X+
5 Boys under-18 coxless pair B U18 2-
6 Girls under-18 double sculls G U18 2X
7 Boys under-16 coxed quadruple sculls B U16 4X+
8 Girls under-16 single scull G U16 1X
9 Boys under-18 novice double sculls B N18 2X
10 Girls under-18 novice eight G N18 8+
11 Boys under-17 eight B U17 8+
12 Girls under-17 coxed quadruple sculls G U17 4X+
13 Boys under-15 coxed octuple scullls B U15 8X+
14 Girls under-15 coxed four G U15 4+
15 Boys under-18 coxed quadruple sculls B U18 4X+
16 Girls under-18 coxless pair G U18 2-
17 Boys under-16 coxed four B U16 4+
18 Girls under-16 eight G U16 8+
19 Boys under-18 novice eight B N18 8+
20 Girls under-18 novice double sculls G N18 2X
21 Boys under-17 double sculls B U17 2X
22 Girls under-17 single scull G U17 1X
23 Girls under-15 coxed octuple scullls G U15 8X+
24 Boys under-15 eight B U15 8+
25 Boys under-18 coxed four B U18 4+
26 Girls under-18 coxed four G U18 4+
27 Girls under-16 coxed quadruple sculls G U16 4X+
28 Boys under-16 double sculls B U16 2X
29 Girls under-18 single scull G U18 1X
30 Boys under-18 single scull B U18 1X
31 Girls under-15 double sculls G U15 2X
32 Boys under-15 coxed quadruple sculls B U15 4X+
33 Girls under-17 eight G U17 8+
34 Boys under-17 coxed four B U17 4+
35 Girls under-18 novice coxed quadruple sculls G N18 4X+
36 Boys under-18 novice coxed four B N18 4+
37 Girls under-16 coxed four G U16 4+
38 Boys under-16 eight B U16 8+
39 Girls under-17 coxless pair G U17 2-
40 Boys under-17 coxless pair B U17 2-
41 Girls under-18 coxed quadruple sculls G U18 4X+
42 Boys under-18 double scull B U18 2X
43 Girls under-15 eight G U15 8+
44 Boys under-15 coxed four B U15 4+
45 Girls under-17 double sculls G U17 2X
46 Boys under-17 coxed quadruple sculls B U17 4X+
47 Girls under-18 novice coxed four G N18 4+
48 Boys under-18 novice coxed quadruple sculls B N18 4X+
49 Girls under-16 double sculls G U16 2X
50 Boys under-16 single scull B U16 1X
51 Girls under-18 eight G U18 8+
52 Boys under-18 eight B U18 8+

Years the programme of events can be changed: 2018, 2022, 2026... (takes effect in following year)


LIST - E Key dates

Schools Committee's four-yearly review cycle:

  • Review of the Safety System is tabled at the AGM: 2019, 2023, 2027...

  • Review of the Membership fee is tabled at the AGM: 2020, 2024, 2028...

  • Review of the Regulations and Rules is tabled at the AGM: 2021, 2025, 2029...

  • Review of the programme of events: 2022, 2026, 2030... (changes take effect the following season)

The following are lists of the requirements under the constitution with regard to dates. All events below are to take place "not less" than the number of weeks given below.

General Meeting

8 WEEKS BEFORE GM
Article 14.5 : Call for remits for GM
Article 14.9 : Notice of meeting to be sent.

5 WEEKS BEFORE GM
Article 14.5 : Remits for GM close
Article 14.10 : Notice period for Other Business closes

4 WEEKS BEFORE GM
Article 14.11 : Agenda for meeting to be sent

PRIOR TO GM
Article 13 : Proxy to be lodged

Special General Meeting

10 WEEK LIMIT
Article 14.2 : meeting must be held within 10 weeks of being requisitioned.

8 WEEKS BEFORE SGM
Article 14.5 : Call for remits for SGM
Article 14.9 : Notice of meeting to be sent

5 WEEKS BEFORE SGM
Article 14.5 : Remits for SGM close
Article 14.10 : Notice period for Other Business closes

4 WEEKS BEFORE SGM
Article 14.11 : Agenda for meeting to be sent

PRIOR TO AGM
Article 13 : Proxy to be lodged

Annual General Meeting

Years the Regulations and Rules can be changed at the AGM: 2021, 2025, 2029...
Article 14.6

1 DECEMBER BEFORE AGM.
Article 10.3.C : Call for nominations for Appointed Member of Schools Committee.

10 WEEKS BEFORE AGM.
Article 6.2.A : Nominations for Life member close.

8 WEEKS BEFORE AGM
Article 9.2 : Call for nominations for President
Article 10.4.B : Call for nominations for Elected Member of Schools Committee
Article 14.5 : Call for remits for AGM
Article 14.9 : Notice of meeting to be sent

6 WEEKS BEFORE AGM.
Article 10.3.D : Nominations for Appointed Member of Schools Committee close.

5 WEEKS BEFORE AGM
Article 9.2.B : Nominations close for President
Article 9.11.A : Financial Statement sent to Schools Committee by Board
Article 10.3.E : Appointed Member of Schools Committee chosen by Board and notified to Schools Committee
Article 10.4.C : Nominations close for Elected Member of Schools Committee
Article 14.5 : Remits for AGM close
Article 14.10 : Notice period for Other Business closes
Regulation 6.2 : Applications to Host Championships close
Regulation 8.2 : Notice of following Championship Entry proposed fees and charges to be given by host.

4 WEEKS BEFORE AGM
Article 9.2.C : Nominations received for President notified to Members
Article 10.3.F : Appointed Member of Schools Committee notified to Members
Article 10.4.C : Nominations received for Elected Member notified to Members
Article 9.12.B : Financial Statement sent to Members by Board
Article 14.11 : Agenda for meeting to be sent

PRIOR TO AGM
Article 13 : Proxy to be lodged

Championships Regattas

2 YEARS PRIOR TO CHAMPIONSHIPS
Regulation 6.1 : Regatta venue to be decided.
(Regulation 6.2 : Applications to Host Championships close 5 weeks before AGM)

15 MONTHS PRIOR TO CHAMPIONSHIPS
Regulation 1.4 : Regatta CommitteeOrganising Committee to be appointed.

1 YEAR PRIOR TO CHAMPIONSHIPS
(Regulation 8.2 : Fees proposals for Championships close 5 weeks before AGM)

5 MONTHS PRIOR TO CHAMPIONSHIPS
Regulation 2.1 : Race Committee to be appointed.

APPEALS
Article 19.1.B : Six week limit on Appeals.

CHAMPIONSHIPS REPORT
Regulation 1.5 : Ten weeks to prepare.


LIST - F Forms

  1. Application to host regatta (Regulation 6.2)
  2. School Membership Form (Article 6.1)
  3. Colours Application/Change Form (Article 18.2)

LIST - G Progressions

The various progression systems that are approved for NZSSRA Championships regattas are recorded on a separate page


LIST - H List of Local Secondary School Associations

The list of Local Secondary School Associations approved by NZSSRA in accordance with Article 16.1 is as follows:

Regions with no current Local Association are:

NZSSRA